Slovensko už bolo čiernou dierou, tvrdí Heger. Vysvetlil, ako chce vládnuť do predčasných volieb

  • Ako bude aktuálne vyzerať vláda
  • Čo môžeme očakávať do septembra 2023?
  • Na túto tému porozprával v relácii V politike premiér Eduard Heger
heger
TASR/Martin Baumann
  • Ako bude aktuálne vyzerať vláda
  • Čo môžeme očakávať do septembra 2023?
  • Na túto tému porozprával v relácii V politike premiér Eduard Heger

Vláda je v demisii, je jej vyslovená nedôvera. Akú legitimitu má teda vládnuť na Slovensku až do septembra 2023? Túto otázku aj jej možné iné zloženie riešil v relácii televízie TA3 V politike Richard Dírer s premiérom Eduardom Hegerom.

Moderátor upozornil, že väčšina ľudí si vybrala vo voľbách menšie zlo, a tak je to práve aj v aktuálnej situácii.

Heger uznáva, že aktuálne riešenie je „z núdze cnosť. Ale iný scenár nie je. Na skoršie voľby ako v septembri nie je vôľa v parlamente,“ upozornil.

Ako teda bude vyzerať vláda?

Následne vysvetlil pravdepodobné fungovanie vlády v demisii do septembra 2023. Hovorí, že táto vláda lepšou je voľbou ako úradnícka.

„Pri našej vláde je väčšia pravdepodobnosť, že nájdeme dostatok poslancov, aby sa schvaľovali zákony, lebo sme to dokázali na jeseň. Moja spolupráca je s pani prezidentkou veľmi korektná a prechádzame si každé rokovanie vlády, čiže vie, čo sa deje.“

„Myslím si, že tento model, ktorý aj ona predstavila, by mohol fungovať do septembra s najväčšou dostupnou legitimitou,“ pričom dodal, že, samozrejme, legitimita je naštrbená práve vyslovením nedôvery.

Pod pojmom „naša vláda“ Heger myslí aktuálne zloženie z troch strán, pričom SaS bude naďalej môcť zasahovať do diania z parlamentných lavíc. Iné zloženie aktuálne neprichádza do úvahy.

„Keď je vláda v poverení, neviete vymenovať iného ministra, iba ho zbaviť poverenia. Nie je cieľom, aby som bol ministrom financií, pôdohospodárstva, vymyslite si. Všetkých ministrov ponechávame, ako sú, lebo ich, skrátka, nevieme nahradiť.“

Ministerské zloženie vlády preto ostane rovnaké, čiže Heger bude musieť ostať aj ministrom financií. Vláda zostane na pôdoryse OĽANO, Za ľudí, Sme rodina.

Heger poprel, že by koaličné strany odkladali predčasné voľby na september, aby sa mohli pripraviť. Priznáva, že motivácie môžu byť však rôzne. Moderátor otázkou poukázal na Jablko Lucie Ďurič Nicholsonovej či projekt Mikuláša Dzurindu.

„Ja nemám strach, mám rád, keď prácu môžem dokončiť a ľuďom ukázať výsledky. Myslím si, že aj pri iných politických stranách je to podobné,“ vysvetlil premiér.

Nechcel prezradiť, či je po evidentnom ideologickom rozchode s OĽANO skutočne pripravený odísť zo strany a aká by bola jeho budúcnosť.

Na záver dodal, že Slovensko už bolo v 90. rokoch označované svetom za čiernu dieru a nechce, aby sa to stalo opäť. Konflikt na Ukrajine je pre Slovensko zdvihnutým prstom.

Dodal, že je vysoko pravdepodobné, že vláda do 30. septembra skutočne dovládne v jej aktuálnom zložení. Výsledky rokovaní by mali byť jasné do utorka.

V stredu (18. 1.) sa k aktuálnej situácii vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá dala Hegerovi ultimátum. Ak rozhodnutia o predčasných nebudú prijaté do konca januára, prezidentka vyhlási úradnícku vládu. „Mojou preferenciou sú naďalej predčasné voľby konané v prvej polovici tohto roka, teda do leta,“ uviedla.

Zdroj: TA3/V politike

Najnovšie videá

Trendové videá