Slovensko už od soboty zvyšuje daň z liehu o 30 percent. Na tieto dva druhy nápojov sa ale nevzťahuje
- Zvyšuje sa daň na lieh
- Vína a piva sa to netýka
- Pálenice sa obávajú následkov
- Zvyšuje sa daň na lieh
- Vína a piva sa to netýka
- Pálenice sa obávajú následkov
Člen predstavenstva Združenia páleníc a liehovarov Jozef Szabo však tvrdí, že ľudia si zatiaľ zvýšenie dane za lieh ešte poriadne neuvedomujú. „Túto sezónu majú kvasy pripravené. Oni sa skôr ani na cenu nepýtajú, ale iba, kedy sa to vyrobí. Uvedomia si to až na budúcu sezónu.“
Podľa výpočtov liehovarníkov zdražie liter tvrdého alkoholu približne o dve eurá. Cena za fľašu 50-percentného alkoholu by sa tak pohybovala v rozmedzí od 9 do 9,50 eur.
Domáce pálenie
S vyššou cenou v pálenici prichádza však aj ďalší problém. Domáce pálenie alkoholu by sa mohlo stať výhodnou alternatívou pre viacero Slovákov. S touto činnosťou však prichádzajú mnohé bezpečnostné riziká a hrozia za ňu aj prísne tresty.
Toto rozhodnutie považuje riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica za skvelé riešenie. „V krajinách, kde to, čo Svetová zdravotnícka organizácia odporúča, zvýšili zdanenie alkoholických nápojov, došlo k výraznému poklesu konzumácie alkoholu.“
„Viedlo by to aj k poklesu zdravotných problémov, ktoré alkohol spôsobuje,“ doplnil Okruhlica.
Nová registračná daň za autá
Okrem zmeny výšky dane pri liehu prichádzajú i nové registračné poplatky za automobily.
Tie negatívne ovplyvnia výrazne vyšší počet majiteľov áut. Podľa Združenia mladších historických vozidiel SR (ZMHV) zdražie až 61 % dovozov, 47 % prepisov a celkovo sa to môže negatívne dotknúť takmer milióna, respektíve 39 % áut zapísaných v evidencii.
Organizácia o tom informovala v pondelok s odvolaním sa na vyžiadanú databázu Ministerstva vnútra SR, reagovala tak na nové registračné poplatky, ktoré parlament schválil 17. februára.
Predkladatelia novely podľa ZMHV tvrdili, že takto pomôžu väčšine obyvateľstva a nepríjemné zvyšovanie poplatkov sa má dotknúť len veľmi malej, trojpercentnej skupiny obyvateľstva. Ako združenie podotklo, autor novely poslanec Marián Viskupič (SaS) argumentoval tým istým grafom, ktorý využíva aj Zväz automobilového priemyslu SR, ten však vychádza z neúplných dát.
„V skutočnosti môžu mať poplatky dopad na každé auto zapísané v evidencii pri jeho ďalšom predaji na Slovensku,“ uviedol advokát a predseda ZMHV Jakub Berthoty s tým, že v evidencii bolo k 14. februáru 2,5 milióna osobných vozidiel. „Graf pána Viskupiča pracuje len s 1,1 % vozidiel, ktoré sú v evidencii,“ poznamenal.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy