Slovensko v rebríčku „najnešťastnejších“ krajín výrazne prekvapilo. Uznávaný štát obsadil poslednú priečku (ZOZNAM)
- Blahobyt detí v Európe klesá
- Až 16,6 % mladých ľudí je nespokojných so svojím životom
- Najhoršie výsledky dosiahlo Spojené kráľovstvo, zatiaľ čo severské krajiny vedú rebríček
- Blahobyt detí v Európe klesá
- Až 16,6 % mladých ľudí je nespokojných so svojím životom
- Najhoršie výsledky dosiahlo Spojené kráľovstvo, zatiaľ čo severské krajiny vedú rebríček
Nedávna správa charitatívnej organizácie Children’s Society odhalila znepokojujúce zistenia o blahobyte detí v Spojenom kráľovstve.
Podľa štúdie, ktorá porovnávala úroveň životnej spokojnosti medzi mladými ľuďmi v Európe, sa Spojené kráľovstvo umiestnilo na najnižšom mieste, pričom až 25,2 % mladých ľudí uviedlo, že sú so svojím životom nespokojní.
Klesajúca spokojnosť mladých Európanov
Európa je považovaná za jeden z najprosperujúcejších regiónov sveta, no správa ukazuje, že mnoho mladých ľudí čelí rastúcim problémom týkajúcim sa ich blahobytu.
Priemerne 16,6 % európskej mládeže je nespokojných so svojím životom, pričom v Spojenom kráľovstve je toto číslo takmer dvojnásobné, píše Euronews.
Na opačnej strane rebríčka sa nachádzajú Holandsko a severské krajiny Fínsko a Dánsko, kde nízku spokojnosť so životom uvádza iba 6,7 % až 11 % mladých ľudí.
Faktory zhoršujúceho sa blahobytu
Podľa Jacka O'Neilla, manažéra pre politiku a verejné záležitosti v Children's Society, Spojené kráľovstvo dosahuje zlé výsledky v rôznych oblastiach, pričom sociálno-ekonomická nerovnosť zohráva dôležitú úlohu.
Veľký rozdiel v životnej spokojnosti medzi zvýhodnenou a znevýhodnenou mládežou naznačuje, že deti zo slabších sociálnych vrstiev sú vystavené väčšiemu stresu a problémom.
Správa tiež odhalila, že Spojené kráľovstvo je štvrtou najhoršou krajinou v potravinovej deprivácii, kde až 11 % 15-ročných detí vynecháva jedlá z dôvodu nedostatku peňazí.
Okrem toho sa uvádza, že 41 % rodín si nemôže dovoliť financovať dovolenky, mimoškolské aktivity či oslavy pre svoje deti, čo má negatívny vplyv na ich spoločenský život.
Rastúce náklady a ich dopad
Kríza životných nákladov v Spojenom kráľovstve výrazne ovplyvňuje možnosti mladých ľudí tráviť voľný čas so svojimi priateľmi a rodinou.
Podľa správy až 50 % detí uviedlo, že nedostatok financií im bráni v účasti na aktivitách, ako sú školské výlety či iné spoločenské stretnutia.
Dve z piatich detí vyjadrili obavy z rastúcich cien a tento stres prenášajú aj do svojho každodenného života. K obavám o finančnú situáciu sa pridávajú aj strach z kriminality, bezpečnosti na internete a environmentálne problémy, čo prispieva k celkovému zhoršeniu duševného zdravia.
Problémy v škole a šikanovanie
Ďalšou vážnou oblasťou, ktorá prispieva k nízkej spokojnosti detí v Spojenom kráľovstve, sú problémy súvisiace so školou. Až 14,3 % mladých ľudí uviedlo, že nie sú spokojní so svojimi školskými skúsenosťami.
Šikanovanie je v Spojenom kráľovstve druhé najrozšírenejšie v Európe, čo má veľký vplyv na duševné zdravie detí.
Podľa O'Neilla by škola mala byť miestom, kde mladí ľudia môžu rozvíjať svoj potenciál, nachádzať inšpiráciu a nadväzovať priateľstvá. Avšak pre mnohých mladých ľudí je realita opačná, čo zvyšuje tlak na akademické výsledky a prehlbuje pocity izolácie.
Zdroje: Children Society, Euronews