Slovensko v tejto oblasti vyniká: Svet nám môže závidieť rýchlosť a bezpečnosť internetu
- Podľa nového rebríčka patríme medzi krajiny s najbezpečnejším internetom
- Celkovo však zaostávame za Poliakmi či Čechmi
- Podľa nového rebríčka patríme medzi krajiny s najbezpečnejším internetom
- Celkovo však zaostávame za Poliakmi či Čechmi
Na internete sme radi a často. V tomto článku sme ťa počas minulého leta informovali, že vyše 80 % Slovákov a Čechov každodenne používa e-mail a sociálne siete otvárajú denne tri štvrtiny ľudí v oboch štátoch. Polovica z nich pravidelne používa online bankovníctvo a nejakú formu zábavy, teda streamovanie videa, hudby, hry alebo hazard.
Spoločnosť Surfshark zverejnila rebríček Digital Quality of Life Index (DQL) 2023, ktorý hodnotí 121 krajín podľa ich digitálnej pohody na základe 5 základných pilierov. Piaty ročník tejto štúdie zaradil Slovensko v rámci celého sveta na 33. miesto, pričom oproti minulému roku kleslo o štyri miesta.
Sme v hornej polovici, no za Poliakmi či Čechmi
Index DQL 2023 skúmal 121 krajín (92 % svetovej populácie) na základe piatich základných pilierov, ktoré pozostávajú zo 14 ukazovateľov. Štúdia je založená na informáciách otvorených zdrojov Organizácie Spojených národov, Svetovej banky a ďalších zdrojov. Tohtoročná štúdia zahŕňa o štyri krajiny viac ako DQL 2022, čo potvrdzuje záväzok spoločnosti Surfshark ku globálnemu zastúpeniu.
Spomedzi piatich pilierov indexu dopadlo Slovensko najlepšie v oblasti elektronickej bezpečnosti, keď obsadilo 16. miesto, zatiaľ čo v oblasti elektronickej verejnej správy sa umiestnilo na 59. mieste.
Na 33. miesto sa dostalo v rámci dostupnosti internetu, 38. miesto obsadilo v elektronickej infraštruktúre a 41. v kvalite internetu. V celkovom indexe Slovensko zaostáva v rámci krajín V4 za osemnástym Poľskom a dvadsiatym piatym Českom. Európske krajiny v digitálnej kvalite života v rámci svetadielov vedú, Slovensko je v rámci Európy na 24. mieste.
„V mnohých krajinách sa ‚digitálna kvalita života‘ spojila so širšou koncepciou celkovej ‚kvality života‘. Neexistuje žiadny iný spôsob, ako sa na to pozrieť teraz, keď sa toľko každodenných činností vrátane práce, vzdelávania a voľného času vykonáva online. Preto je dôležité určiť oblasti, v ktorých sa digitálnej kvalite života v krajine darí a kde je potrebná pozornosť, čo je presný účel indexu DQL,“ hovorí Gabrielė Račaitytė-Krasauskė, hovorkyňa Surfshark.
Rýchlosť internetu je na Slovensku nadpriemerná
Kvalita internetu na Slovensku je o 12 % vyššia ako celosvetový priemer. Pevný internet má na Slovensku priemerne 153 megabitov za sekundu (Mbps) a pre porovnanie, najrýchlejší pevný internet na svete má Singapur s rýchlosťou 300 Mbps. Najpomalší pevný internet na svete má Jemen s rýchlosťou 11 Mbps.
Priemerná rýchlosť mobilného internetu je 76 Mbps. Najrýchlejší mobilný internet majú Spojené arabské emiráty s rýchlosťou 310 Mbps, zatiaľ čo najpomalší patrí Venezuele (10 Mbps).
V porovnaní s Poľskom je na Slovensku mobilný internet o 28 % rýchlejší, ale pevné širokopásmové pripojenie je o 18 % pomalšie. Od roku 2022 sa rýchlosť mobilného internetu na Slovensku zlepšila o 36 % a rýchlosť pevného širokopásmového pripojenia vzrástla o 31 %.
Internet je na Slovensku v porovnaní s inými krajinami cenovo dostupný. Na to, aby si Slováci mohli dovoliť pevný širokopásmový internet, musia odpracovať 1 hodinu a 10 minút mesačne. Je to menej ako priemer, no je to o 4-krát viac ako v Rumunsku, ktoré má najdostupnejší pevný internet na svete. Rumunom stačí na internet pracovať iba 18 minút mesačne.
Slováci však musia odpracovať 1 hodinu, 1 minútu a 47 sekúnd mesačne, aby si mohli dovoliť mobilný internet. Krajinou s najdostupnejším mobilným internetom je Luxembursko, tamojší občania musia pracovať 16 minút mesačne, aby si ho mohli dovoliť.
Elektronická bezpečnosť je u nás na skvelej úrovni, Česi patria medzi špičku
Slovensko je v rámci elektronickej bezpečnosti na 16. mieste v rámci celého sveta, o dve miesta nižšie ako minulý rok. Naša krajina je teda pripravená bojovať proti počítačovej kriminalite, no aj v tomto pilieri zaostáva za Poľskom a Českom. Tí sú v tomto meradle na desiatom, resp. štvrtom mieste.
Internet je globálne dostupnejší ako minulý rok. Pevný internet je o 11 % dostupnejší oproti roku 2022 ako minulý rok, ľudia musia v priemere mesačne pracovať o 42 minút menej, aby si ho mohli dovoliť. Mobilný internet je o 26 % dostupnejší a verejnosti naň stačí pracovať o 41 minút menej.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: archív Startitup, Surfshark