Slovensko – veľmoc vo vývoji umelej inteligencie: Ďalší veľký projekt oznámil pokrok!

  • Slovensko, ako sa zdá, našlo svoju silnú stránku. V poslednom období sa s pozitívnymi správami z vývoja umelej inteligencie na Slovensku roztrhlo vrece.
Screen Shot 2015-12-30 at 09.06.17
  • Slovensko, ako sa zdá, našlo svoju silnú stránku. V poslednom období sa s pozitívnymi správami z vývoja umelej inteligencie na Slovensku roztrhlo vrece.

Len pred pár dňami sme ti priniesli veľmi pútavý a zaujímavý rozhovor s Marekom Rosom, ktorý zatiaľ veľmi úspešne pracuje na vývoji univerzálnej umelej inteligencie. Medzičasom však ďalší slovenský projekt BigRing Solutions oznámil, že sa im podarilo vytvoriť umelú inteligenciu s označením bigRing®. (Čítaj rozhovor s BigRing Solutions tu)

Toto riešenie je schopné kauzálnej inferencie a dokáže pochopiť, jednať, učiť sa a predpovedať. Znie to strašidelne? To si myslia mnohí, vrátane velikánov ako Elon Musk, či Stephen Hawking. No umelá inteligencia môže pod kontrolou zlepšiť život na svete, ako si možno ani nevieme predstaviť. Chalani z BigRingu majú za sebou už aj testovaciu fázu a momentálne hľadajú partnerov, ktorí by im toto riešenie pomohli implementovať.

Na blogu sa ďalej píše, že viacerí kľúčoví hráči na poli umelej inteligencie sa snažia naučiť počítače myslieť „ľudsky“ a vyvinúť nástroje, ktoré by asistovali bežným ľuďom. BigRing toto podľa vlastných slov dokázali s platformou  bigBrain™.

Táto platforma by mala byť akýmsi prostredníkom medzi človekom a strojom. Pomocou kognitívnej analýzy uľahčuje komunikáciu, spoluprácu a zdieľanie znalostí medzi nimi. Tento systém potom môže byť použitý v celej rade rôznych aplikácií. „S touto technológiou je reálne možné takpovediac skopírovať a automatizovať akékoľvek know-how resp. myšlienkové pochody, čím vieme vytvoriť aplikáciu s rovnakou odozvou, ako keby ste komunikovali s pôvodcom jej obsahu, t.j. nositeľom pôvodnej vedomosti. Akonáhle je takýto „odtlačok“ mysle vizualizovaný v softvérovom rozhraní, dá sa ďalej zdokonaľovať, čo prinesie okamžitý feedback pôvodcovi obsahu o deficitoch jeho vedomostí. Pôvodca okamžite získava prvú pridanú hodnotu v tom, že sa dozvie čo nevie a po finalizácii aplikácie ju môže poskytnúť tak, ako by danú službu resp. svoj vedomostný výstup poskytoval osobne,“ prezradili chalani pred deviatimi mesiacmi v rozhovore pre náš portál.

Screen Shot 2015-12-30 at 09.05.34

Slovenský BigRing Solutions vznikol v roku 2003 a na svedomí ho má Karol Mozsi. Jeho cieľom je pomôcť vyriešiť všetky problémy ľudstva – od transportu, cez životné prostredenie a vzdelávanie až po medicínu.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Najnovšie videá

Trendové videá