Slovensko vstupuje do éry zálohovaných plastových obalov. Takto bude nový systém vyzerať v praxi

  • Od 1. januára 2022 sa na Slovensku zavádza zálohovanie plastových fliaš a plechoviek
  • Takto to bude vyzerať v praxi
Ilustračný  obrázok
ilustračný obrázok Unsplash/Giuseppe Famiani,Atoms
  • Od 1. januára 2022 sa na Slovensku zavádza zálohovanie plastových fliaš a plechoviek
  • Takto to bude vyzerať v praxi

Už o pár dní, konkrétne od nového roku, na Slovensku štartuje zálohovanie plechoviek a plastových fliaš. Ako to bude prebiehať, čo potrebuješ vedieť a ako spoznáš zálohovaný obal?

Obal spoznáš jednoducho

Predajne, ktoré sú väčšie ako 300 metrov štvorcových musia zálohovanie zaviesť povinne. V prípade menších obchodov ide o dobrovoľný krok.

TASR tiež uvádza, že prevádzky budú mať na výber, aký typ odberu zálohovaných obalov si zvolia a aký sa im oplatí. Môžu si vybrať automatizovaný odber cez zálohomat, poloautomatizovaný alebo ručný zber, ktorý urobí predavačka pri pokladni pomocou špeciálneho ručného skenera.

Suma nápojov sa zdvihne o 15 centov, no tie po vrátení plastovej fľaše dostaneš späť. Zálohované obaly budete môcť vrátiť vo viac ako 2 000 prevádzkach. Ministerstvo životného prostredia uvádza, že cieľom je vyzbierať 90 % nápojových obalov.

V praxi by to podľa nich predstavovalo 1,2 miliardy plastových fliaš a plechoviek. A ako spoznáš obal, ktorý môžeš zálohovať? Je nutné všímať si označenie prostredníctvom symbolu (Z) a textu „ZÁLOHOVANÉ”, ktorý je umiestnený v blízkosti čiarového kódu.

zdroj: Unsplash/Giuseppe Famiani

Obaly bez označenia do žltej nádoby

Zálohované obaly je potrebné vrátiť na odberné miesto bez zostatkovej tekutiny, nestlačené, spolu s vrchnákom. Dbajte pri tom na to, aby na nich ostal čitateľný čiarový kód,“ uvádza na sociálnej sieti Ministerstvo životného prostredia. Svoju zálohu si následne vyberieš po vrátení obalu na odberné miesto.

„Zálohomat alebo obsluha vám vydá potvrdenku s výškou záloh za obaly, ktoré ste vrátili, tú si následne uplatníte na pokladni tej istej predajne,“ informujú ďalej.

Ak zálohovaný obal vyhodíš do separovaného odpadu, z hľadiska triedenia odpadu to nie je chyba. Stratí sa však možnosť výroby rovnakého obalu za menšej spotreby energie a rovnako tiež prídeš o zálohu.

Obaly bez označenia, teda tie, ktoré nie sú zálohované, budeš, tak ako doposiaľ, vyhadzovať stlačené do žltej nádoby na triedený zber.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: facebook/Ministerstvo životného prostredia SR, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá