Slovensko vysiela stovky vojakov trebišovského práporu do Bosny a Hercegoviny. Dôvodom je aktuálna situácia
- Slovensko dočasne posilní svoj príspevok v operácii EUFOR Althea
- Do Bosny a Hercegoviny plánuje vyslať 121 vojakov
- Slovensko dočasne posilní svoj príspevok v operácii EUFOR Althea
- Do Bosny a Hercegoviny plánuje vyslať 121 vojakov
Slovensko dočasne posilní svoj príspevok v operácii EUFOR Althea, do Bosny a Hercegoviny plánuje vyslať 121 príslušníkov Ozbrojených síl SR. Cieľom je zabrániť zhoršeniu miestnej bezpečnostnej situácie. Dĺžka vyslania našich vojakov sa predpokladá do 30 dní.
Rezort obrany tak vyhovie požiadavke operačného veliteľa EUFOR Althea o posilnenie operácie o prechodné rezervné sily (Intermediate Reserve Force). Nasadený bude takzvaný prvok okamžitej pripravenosti. Ide o rotu trebišovského 52. výsadkového práporu, ktorý je súčasťou Síl pre špeciálne operácie.
Sily pre špeciálne operácie sú súčasťou rezortu obrany na úrovni Pozemných a Vzdušných síl. Veliteľstvo Síl pre špeciálne operácie (VeSŠO) vzniklo k 1. júnu 2019 a sídli v Trenčíne. Do roku 2025 by Sily mali mať 1 500 vojakov. Veliteľom je od roku 2019 brig. gen. Bc. Ing. Branislav Benka.
K hlavným úlohám Síl pre špeciálne operácie patrí vojenská asistencia, špeciálny prieskum a priama akcia. Psychologické operácie a civilno-vojenská spolupráca tvoria taktiež ich dôležitú súčasť.
Podľa predbežných hodnotení, situácia v operačnom priestore EUFOR Althea sa môže zhoršiť aj v súvislosti so situáciou na Ukrajine. K téme zasadal ešte 23. februára 2022 Politický a bezpečnostný výbor EÚ. Ten o vývoji v Bosne a Hercegovine dostal aktuálnu informáciu od operačného veliteľa danej operácie.
„Slovensko si ako zodpovedný člen Európskej únie splní svoj záväzok a v koordinácii s členskými štátmi EÚ bude adekvátne reagovať tak, aby sme spoločne predišli ďalšiemu zhoršeniu situácie v Bosne a Hercegovine,“ uviedol minister obrany Jaroslav Naď v tlačovej správe.
Vyčlenenie príslušníkov Ozbrojených síl SR do rezervných síl pre vojenskú operáciu EUFOR Althea v Bosne a Hercegovine odsúhlasila Národná rada SR.
Prečo je táto operácia dôležitá?
Po rozpade Juhoslávie v roku 1992 prešla Bosna a Hercegovina krvavou občianskou vojnou medzi hlavnými etnickými a náboženskými skupinami: Srbmi, Chorvátmi a moslimami, spojená s masovými vraždami, znásilňovaním žien, etnickými čistkami a systematickým ničením územia. Občiansku vojnu sa podarilo utlmiť len vonkajšou intervenciou. Informuje MO SR.
V roku 1995 bola v americkom Daytone pod patronátom vtedajšieho prezidenta Billa Clintona dojednaná mierová dohoda, na ktorej dodržiavanie dohliadali na území Bosny a Hercegoviny vojaci NATO. Bol dosiahnutý krehký politický kompromis – krajina ostala po roku 1996 formálne jednotná len vďaka federalizácii na moslimsko-chorvátsku federáciu Bosny a Hercegoviny a Republiku Srbskú, oddelených 4 km zónou separácie.
Operácia EUFOR Althea má názov podľa mena gréckej bohyne uzdravenia. Spustená bola už 2. decembra 2004, vznikla transformáciou zo stabilizačnej operácie NATO SFOR, ktorá v krajine pôsobila v rokoch 1997 až 2004.
Medzi úlohy operácie patrí zabezpečiť vojenskú „odstrašujúcu“ prítomnosť a bezpečné prostredie (Safe and Secure Environment – SASE) s cieľom zabrániť opätovnému vypuknutiu násilia.
Od 1. mája 2010 bola spustená aj neexekutívna – podporná a poradenská časť operácie, ktorej úlohou je podpora ozbrojených síl Bosny a Hercegoviny pri výcviku a budovaní jednotiek pre účasť v medzinárodných operáciách.
Operácia je súčasťou komplexného prístupu EÚ k bezpečnostnej, politickej a sociálno-ekonomickej stabilizácii Bosny a Hercegoviny a zapadá do celkovej mozaiky stabilizačných cieľov EÚ v regióne západného Balkánu.
https://twitter.com/euforbih/status/1496819183618871301
„EÚ naďalej naliehavo vyzýva orgány Bosny a Hercegoviny, aby s podporou medzinárodného spoločenstva zvýšili svoje úsilie v oblasti ďalšieho zneškodňovania nadbytočnej munície, zbraní a výbušnín, ako aj v oblasti humanitárneho odmínovania. V tejto súvislosti je EÚ pripravená ďalej podporovať činnosti v oblasti humanitárneho odmínovania v Bosne a Hercegovine,“ informuje na oficiálnom webe Rada Európskej únie.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: MO SR , Rada Európskej únie, EUFOR Althea