Ťažba dreva stúpa. Slovensko vyťažilo za rok takmer 10 miliónov metrov kubických dreva

  • V našej krajine nemáme problém realizovať akékoľvek ťažby a zásahy aj v tých najcennejších častiach národných parkov či zostávajúcich starých horských lesoch
  • Čo však hovoria čísla? Koľkých hektárov lesa sa dokážeme zbaviť za 365 dní, kam ide a aké sú z neho tržby?
lepokkk
pixabay.com
  • V našej krajine nemáme problém realizovať akékoľvek ťažby a zásahy aj v tých najcennejších častiach národných parkov či zostávajúcich starých horských lesoch
  • Čo však hovoria čísla? Koľkých hektárov lesa sa dokážeme zbaviť za 365 dní, kam ide a aké sú z neho tržby?

Podľa Správy o lesnom hospodárstve za rok 2018 máme na Slovensku takmer 2 milióny hektárov lesa. Ide o plochu veľkú ako 2,8 milióna futbalových ihrísk. Lesníci hlásia, že momentálne má náša krajina historicky najvyššie zásoby dreva.

Predpokladá sa však, že v nasledujúcich rokoch a desaťročiach sa budú zásoby dreva znižovať v dôsledku postupnej zmeny vekovej štruktúry, ako aj kvôli masívnemu odlesňovaniu. Lesníci výrub obhajujú a tvrdia, že milióny hektárov lesa vo veľkom znehodnocuje napríklad lykožrút, a preto je potrebná ťažba či masívny postrek pesticídmi.

 

„Len včasným a dôsledným odstraňovaním alebo asanáciou poškodených stromov, ležiaceho dreva a zvyškov po ťažbe možno prispieť k zlepšeniu zdravotného stavu najmä ihličnatých (smrekových a borovicových) porastov,” píše sa v najnovšej správe o lesnom hospodárstve.

Ochranári však vidia túto problematiku celkom inak a to najmä v prípade ťažby v chránených územiach, ako aj národných parkoch.

Odumretiu oslabených stromov sa nedá zabrániť. Nedokázali sme to ani mimo chránených území, kde mohli lesníci vykonať všetky opatrenia, vrátane ťažby napadnutých stromov či chemických postrekov. V národných parkoch stromy zomierajú tiež. Tu je ale ich úloha iná, ako v hospodárskych lesoch. Stromy sa stávajú domovom pre tisíce druhov vzácnych organizmov a postupne sa premieňajú na novú a veľmi kvalitnú pôdu, špongiu udržiavajúcu vlhosť a živiny,” tvrdia aktivisti z My sme les.

Čítaj viac TU>> Turecko zavedie štátny sviatok. Počas neho bude celá krajina sadiť stromy

Práve tá je podľa ochranárov základom pre nový a silnejší les. Ak sa namiesto toho ťaží, mechanizmy mnohé zničia, pôda sa oslabuje, zanikajú domovy zvierat a z potencionálneho mocnejšieho lesa a divočiny sa stáva holina a neskôr záhradka”.

Za rok sme vyťažili takmer 10 miliónov kubických dreva

Vyťažilo sa 60,8 % ihličnatého a 39,2 % listnatého dreva. Z uvedeného objemu ťažby dreva sa 5,72 mil. m3 (58,0 %) vyťažilo pri odstraňovaní následkov pôsobenia škodlivých činiteľov v lesoch. Realizovaná ťažba dreva bola nižšia (12 mil. m3) ako objem dreva, ktorý každoročne v lesoch prirastie.

Drevo ako najvýznamnejší zdroj príjmov? 

Podľa lesníkov najvýznamnejším zdrojom príjmov na zachovanie funkcií lesov a udržanie zamestnanosti v lesníckom sektore je práve drevo. Celkové dodávky surového dreva dosiahli v roku 2018 výšku 9,6 mil. m3. Z toho sa vyviezlo 2,1 mil. m3 surového dreva. Vývoz dreva smeroval najmä do okolitých krajín Európskej únie (EÚ). Do SR sa doviezlo 1,4 mil. m3 surového dreva.

Hospodársky výsledok lesného hospodárstva SR bol v roku 2018 40,62 mil. eur. Subjekty lesného hospodárstva priamo zamestnávajú približne 8,9 tisíc zamestnancov; okrem toho pôsobí v LH ďalších približne 9 tisíc živnostníkov, čo spolu predstavuje okolo 18-tisíc osôb pracujúcich v lesnom hospodárstve. Priemerná mzda zamestnancov tu dosiahla v roku 2018 výšku 980 eur, v čistom ide o sumu na úrovni 711 eur. 

Čo sa týka samotnej spoločnosti LESY Slovenskej republiky, štátny podnik v roku 2018 znížil zisk o 30 % na 5,232 mil. eur a tržby mu narástli o 9 % na 247,8 mil. eur.

 

zdroj: slov-lex.sk, mysmeles.sk

Najnovšie videá

Trendové videá