Slovensko zaostáva v očkovaní, spôsobí to horšiu tretiu vlnu. Pribudlo 15 nakazených
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 15
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 2 889
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 15
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 2 889
Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 074 673 za predchádzajúci deň pribudlo 4 197 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 669 779 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 2 576 ľudí. Informuje MZSR.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 15 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 5 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Včera bolo ukončených 2 889 RT-PCR vyšetrení a 4 911 antigénnych testov.
Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Bratislavskom kraji (5), nasleduje Banskobystrický (2), Prešovský (2), Žilinský (2), Košický (1), Nitriansky (1), Trenčiansky(1) a Trnavský (1). Je medzi nimi 9 mužov a 6 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 187 037 a žien 204 698.
V nemocniciach je hospitalizovaných 120 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 85 ľudí. Na JIS je 13 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 14 osôb.
Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 1 osobu. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 514 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 451.
Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 987 321 pričom takto bolo pozitívne testovaných 391 735 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 37 199 236, z čoho bolo pozitívne testovaných 386 851 osôb.
Celkový počet neaktívnych prípadov je 714 466. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.
Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.
Tretia vlna
Slovensko v očkovaní proti ochoreniu COVID-19 zaostáva, čo spôsobí vážnejšiu tretiu vlnu ako inde. Aj keď boli v júni zaočkované aspoň prvou dávkou vakcíny dva milióny Slovákov, stále ide len o 37 % celkovej populácie krajiny. Informuje SITA.
Priemer Európskej únie už pritom prekročil 50 %. Maďarsko dosahuje 57 %, Česko 47 % a Poľsko 44 %. Slovensko je tak piatou najmenej zaočkovanou krajinou únie a už v blízkej budúcnosti sa to štátu môže podľa analytikov VÚB banky vypomstiť.
Málo zaočkovaná populácia totiž bude len čiastočne spomaľovať šírenie vysoko infekčného delta variantu vírusu v najbližších týždňoch a mesiacoch. Zároveň bude veľká časť obyvateľstva týmto šírením stále vážne ohrozená, keďže aj rizikové skupiny obyvateľstva s očkovaním do istej miery váhajú.
„To môže znamenať nevyhnutnosť skôr či neskôr znovu prijímať opatrenia proti šíreniu vírusu, ktoré uškodia aj ekonomike. A to vo vyššej miere, či dlhšie, ako v krajinách, ktoré budú zaočkované viac. Znova môžu trpieť najviac kontaktné segmenty služieb,“ uviedli analytici.
Motivácie ľudí k očkovaniu ako sprísnenie režimu na hraniciach a povinné testovanie pre neočkovaných, či finančné bonusy a lotéria by mohli podľa analýzy pomôcť zvýšiť do jesene zaočkovanosť na vládny cieľ 60 %.
Z väčších krajín doteraz najviac zaočkovaný Izrael (64 %) v júni predbehla Kanada so 68 %, ako aj Spojené kráľovstvo a Čile, obe majú zaočkovaných 66 % populácie.
Štvrtá vlna vo Francúzsku
Štvrtá vlna pandémie koronavírusu by vo Francúzsku mohla nastať už koncom júla, uviedol v pondelok hovorca francúzskej vlády Gabriel Attal. Informuje o tom agentúra AFP.
„V posledných týždňoch naberá pandémia znova na sile,“ uviedol Attal a zároveň zopakoval nedeľňajšie varovanie francúzskeho ministra zdravotníctva Oliviera Vérana, podľa ktorého existuje „možnosť“, že štvrtá vlna pandémie zasiahne krajinu už koncom tohto mesiaca.
„Videli sme explóziu (prípadov ochorenia COVID-19), ktorá prišla veľmi rýchlo po tom, ako sa objavili prvé varovné signály a teraz tieto signály vidíme aj v našej krajine,“ uviedol Attal.
Obavy z ďalšej vlny pandémie vo Francúzsku spôsobuje najmä rozširujúci sa variant delta, ktorý v súčasnosti predstavuje 30 percent nových prípadov nákazy koronavírusom.
Francúzsko v nedeľu zaznamenalo 2600 nových prípadov koronavírusu, čo je o niečo viac než v predchádzajúcich dňoch, ale naďalej je to výrazne menej než v apríli, keď krajina denne evidovala až 35 000 nových prípadov nákazy.
Záujem o očkovanie vo Francúzsku nie je taký vysoký, ako by si vláda predstavovala. V súčasnosti je plne zaočkovaných len 36 percent obyvateľov krajiny.
Francúzsky premiér Jean Castex chce tento týždeň v parlamente rokovať o požiadavkách na očkovanie proti koronavírusu u pracovníkov zdravotníctva, ako aj zamestnancov zariadení určených na starostlivosť o dôchodcov. Miera zaočkovanosti zdravotníckeho personálu sa v krajine zastavila na hodnote 64 percent, uvádza AFP.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: NCZI, MZSR, NCZI, SITA, TASR, AFP