Slovensko zaplavia dúhové stužky: Až 3 zo 4 LGBTI+ párov sa v meste nedrží za ruky, boja sa agresorov
- „Dúhová stužka“ je výsledkom spolupráce 8 združení
- Jej cieľom je posilniť LGBTI+ komunitu
- Upozorňuje na nesprávne zaobchádzanie s queer osobami
- „Dúhová stužka“ je výsledkom spolupráce 8 združení
- Jej cieľom je posilniť LGBTI+ komunitu
- Upozorňuje na nesprávne zaobchádzanie s queer osobami
Vyžadovanie práv pre LGBTI+ komunitu je neustálym bojom, bohužiaľ, aj na Slovensku. Jednou z organizácií, ktorá ho zvádza, je aj mimovládna iniciatíva Saplinq.
Tá tento rok už po druhýkrát štartuje kampaň „Dúhová stužka“, ktorá sa môže tento rok popýšiť bezprecedentným rozsahom a najambicióznejšími cieľmi doposiaľ.
Spoločný cieľ
Táto kampaň odštartovala už 9. mája, pričom vyvrcholí 17. mája, pri príležitosti Dňa boja proti homo, bi, trans a intersexfóbii (IDAHOBIT), a je výsledkom spolupráce až 8 mimovládnych združení.
Ultimátnym cieľom kampane je upozorniť na nesprávne zaobchádzanie, ktorému musia queer osoby na Slovensku čeliť denne, a zároveň posilniť túto komunitu a ich pocit bezpečia.
„Prostredníctvom dúhovej stužky môžu ľudia ukázať, že sa v ich okolí môžu LGBTI+ ľudia cítiť bezpečne a zároveň tým podporiť dúhové organizácie pôsobiace na Slovensku. Kampaň reaguje na nedostatok pocitu bezpečia LGBTI+ ľudí vo verejnom priestore,“ vysvetľuje riaditeľ občianskeho združenia Saplinq a autor myšlienky Róbert Furiel.
Zároveň pridáva znepokojivú štatistiku. „Až 77 % LGBTI+ párov sa nedrží za ruky na verejnosti z obavy pred napadnutím. Toto je však vec, ktorú nevyriešia samotní queer ľudia, ale do jej riešenia by sa mala zapojiť celá spoločnosť.“
Znepokojivé čísla
Tieto dáta však nie sú jedinými, ktoré podporujú tvrdenia združenia Saplinq. To, že na Slovensku je situácia skutočne zúfalá, dokazuje napríklad prieskum iniciatívy Inakosť z roku 2017. Predsudky, stereotypy a nepochopenie zo strany spoločnosti, štátnych inštitúcií a ľudí v ich okolí trápi až 81,8 % opýtaných ľudí z LGBTI+ komunity.
Prítomnosť spomínaných fóbií na Slovensku dokazuje aj prieskum oficiálnych európskych organizácií, akou je Eurobarometer. Z dát zozbieraných v roku 2019 vyplýva, že až 35 % ľuďom na Slovensku by vadilo, ak by osoba v najvyššej volenej politickej funkcii bola gejom, lesbou alebo bisexuálna.
Iba 21 % verejnosti by prijalo, ak by ich dieťa vstúpilo do vzťahu s osobou rovnakého pohlavia. Situácia na pracovisku nie je o nič lepšia – 35 % ľudí by prekážalo, ak by ich kolega alebo kolegyňa v práci bol/a gej, lesba alebo bisexuál, píše Saplinq vo svojej tlačovej správe.
Queer ľudia sa však nestretávajú s diskrimináciou len zo strany verejnosti. Obmedzuje ich aj samotná vláda. Reč je o viacerých ofenzívach zo strany politických špičiek, ktorej museli čeliť za uplynulý rok.
V priestoroch parlamentu zaznelo hneď niekoľko reštriktívnych návrhov zákonov, ktoré mali za cieľ zákaz tranzície a inak obmedzovali základné slobody. Tieto reštrikcie boli pritom mierené voči najzraniteľnejšej skupine v rámci LGBTI+, transrodovým osobám.
“Za uplynulý rok je LGBTI+ komunita traumatizovaná nenávistnou rétorikou vo verejnom priestore, z pozície moci volených predstaviteľov a predstaviteliek. Necítime sa v bezpečí a zo strany štátu nemáme žiadne istoty ani záruky,“ upozorňuje Róbert Furiel.
Buď spojencom
Napriek všetkým faktorom, ktoré pracujú proti združeniu spomínaných organizácií, je kampaň pripravená Slovensko doslova „zaplaviť“ dúhovými stužkami, ktorých pripnutím môže verejnosť vyjadriť podporu a prijatie queer komunite. Vlastnú si môžeš zadovážiť už teraz, podporou vybraných mimovládnych organizácii. Zo 17. mája plánuje vytvoriť skutočnú oslavu inakosti, prijatia a lásky i podpory všetkým z queer komunity a naprieč celou spoločnosťou.
Dúhová stužka má v rukáve široké spektrum kultúrnych a spoločenských podujatí, ktoré sa začínajú už tento piatok, a to v mestách Bratislava, Banská Bystrica a Košice. Ďalšie informácie o konkrétnych organizáciách, ktoré sa do kampane zapojili, možnosti pomoci, ako aj odkazy na sociálne siete nájdeš na oficiálnej stránke.
„Viditeľným nosením dúhovej stužky môžeme vytvárať bezpečné priestory pre LGBTI+ ľudí, aby sa nemuseli báť byť sami sebou.“
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroj: Saplinq TS