Slovensko zaplavil mimoriadne návykový produkt. Regulácie EÚ sú naň krátke
- Nikotín je vysoko návykový, napriek tomu minimálne regulovaný
- Odborníci sa boja toho, že nikotínové vrecúška sú zaujímavé pre deti
- Nikotín je vysoko návykový, napriek tomu minimálne regulovaný
- Odborníci sa boja toho, že nikotínové vrecúška sú zaujímavé pre deti
V rámci EÚ sa začínajú čoraz častejšie ozývať hlasy proti novému nepriateľovi v rámci tabakového priemyslu. Renomovaný bruselský portál Politico uvádza, že tentokrát to nie sú smrteľné cigarety, ale produkt, ktorý neobsahuje vôbec žiadny tabak. EÚ tabak výrazne reguluje, takže tento produkt pravidlá s prehľadom obchádza.
Ide o zdanlivo neškodné vrecká nikotínu, aróm a rastlinných vlákien, ktoré si ich užívatelia umiestňujú pod peru. Hoci v rámci Európy ide okrem Švédska stále o pomerne zriedkavý úkaz, ich popularita pomerne výrazným spôsobom rastie.
Trh s nikotínovými vrecúškami rastie aj u nás
Analýza portálu Tobacco Free Kids naznačuje, že trh s nikotínovými vreckami sa v rokoch 2020 až 2021 zdvojnásobil v Chorvátsku, Českej republike, Dánsku, na Slovensku a v Spojenom kráľovstve. Jednoznačný celosvetový primát vo veľkosti trhu s touto pomerne novou komoditou patrí USA, po ktorých nasleduje Švédsko.
Politico upozorňuje na to, že zatiaľ čo švédsky snus, bezdymové vrecúško s vlhkým tabakovým práškom, je známejší výrobok a možno aj preto je zakázaný vo zvyšku EÚ, nikotínové vrecká doteraz unikali pozornosti regulačných tendencií bruselských byrokratov, pretože neobsahujú tabak.
To znamená, že na úrovni EÚ neexistujú žiadne pravidlá o povolených množstvách nikotínu vo vreckách ani o tom, aký druh označovania je povolený.
Súčasné pravidlá EÚ sa týkajú elektronických cigariet, ktoré neobsahujú tabak, ale vyhlásenia nielen odborníkov na túto oblasť, ale aj predstaviteľov Bruselu jasne indikujú, že akýchsi reštrikcií sa dočkajú aj nikotínové vrecúška.
„Myslím si, že regulácia bude jednať s tabakovým priemyslom ako s nikotínovým priemyslom. Zastávam názor, že budeme svedkami zavedenia daní na tieto produkty, ktoré sa budú viac podobať spôsobu zdanenia cigariet,“ poznamenal Philip Gorham, skúsený analytik investičnej výskumnej spoločnosti Morningstar.
Vysoko návykový, ale minimálne regulovaný
Zatiaľ čo je neodškriepiteľným faktom, že nikotín je vysoko návykový, pokiaľ ide o jeho vplyv na zdravie, už neexistuje taký jednotný názor.
Súhrn odborných prezentácií pre zdravotnícky výbor parlamentu zverejnený vo februári, okrem iného informuje, že „zdravotné riziká nikotínových vrecúšok spočívajú predovšetkým vo vysokom obsahu nikotínu v určitých výrobkoch, čo vedie k podobnému alebo vyššiemu obsahu nikotínu v krvi používateľov“.
Na druhej strane, nemecký Bundesinstitut für Risikobewerbung vo svojej správe prišiel k záveru, že nikotín má silné účinky na kardiovaskulárny systém a vrecká predstavujú vysoké riziko pre deti, tehotné a dojčiace ženy a osoby s kardiovaskulárnymi ochoreniami.
Avšak jedným z ústredných problémov je ich potenciálna príťažlivosť pre mladých ľudí. V správe Európskeho parlamentu sa uvádza, že zatiaľ čo nikotínové vrecká a iné nové produkty, ako sú elektronické cigarety, „poskytujú alternatívy pre fajčiarov cigariet, nepreukázalo sa, že sú bezrizikové a môžu pre mladých nefajčiarov predstavovať vstupnú bránu k spotrebe tabaku a nikotínu“.
Samotný tabakový priemysel zároveň trvá na tom, že tieto vrecúška sú menej zdraviu škodlivé ako elektronické cigarety alebo snusy, a preto by mali byť podľa názoru predstaviteľov tejto oblasti regulované samostatne a menej prísne.
„Spôsob, akým priemysel funguje, je, že vytvára nový produkt, aby sa čo najdlhšie vyhli regulácii. Počas tejto doby je produkt propagovaný na sociálnych médiách a prezentovaný ako menej rizikový,“ vyhlásila Lilia Olefirová, riaditeľka Smoke Free Partnership, siete, ktorej cieľom je podporovať presadzovanie a výskum kontroly tabaku v EÚ.
Zdroje: Politico, Tobacco Free Kids, Bundesinstitut für Risikobewerbung