Slovensko zasiahla „tichá epidémia“. „Vždy keď sa najem, musím si ublížiť.“ Odborníci spúšťajú záchranný plán

  • Znepokojujúca „epidémia“ medzi slovenskými deťmi naberá na sile
  • Odborníci už diagnostikujú závažné ochorenie aj u šesťročných detí
smutná žena, ktorá plače
Ilustračné foto Freepik/@freepik
  • Znepokojujúca „epidémia“ medzi slovenskými deťmi naberá na sile
  • Odborníci už diagnostikujú závažné ochorenie aj u šesťročných detí

Na Slovensku zaznamenávajú odborníci znepokojujúci trend. Mentálna anorexia postihuje stále mladšie deti. Lekári už diagnostikujú toto závažné ochorenie aj u šesťročných pacientov. Situácia si vyžiadala nové formy pomoci pre najmenších.

Organizácia Chuť žiť pomáhajúca ľuďom s poruchami príjmu potravy reaguje na túto situáciu. Spustila anonymnú chatovú linku. Práve písomná forma komunikácie vyhovuje najmä mladším deťom, ktoré sa hanbia alebo boja hovoriť o svojich problémoch.

Vážnosť situácie dokazuje príbeh dvanásťročnej Neli. „Mám strach,“ napísala na chat. „Bojím sa jesť,“ priznala sa, „a vždy keď sa najem, musím si ublížiť.“ Jej prípad nie je ojedinelý. Čoraz viac detí bojuje s podobnými problémami v tichosti a osamote.

Mnohé deti nemajú vo svojom okolí nikoho, komu by sa mohli zdôveriť. Neli napríklad žije len s mamou, s ktorou nemá dobrý vzťah, a s otcom sa nestretáva. Práve pre takéto prípady vznikla nová forma pomoci cez chat.

Odborníci oslovujú mladých ľudí tam, kde trávia najviac času – na sociálnych sieťach. Organizácia Chuť žiť šíri informácie o pomoci na profiloch o varení, fitnes či zdravej výžive. Práve tam často hľadajú inšpiráciu aj deti ohrozené anorexiou.

Chat ako najlepší spôsob komunikácie

Organizácia Chuť žiť zaznamenáva dramatický nárast prípadov porúch príjmu potravy. Ich chatová linka hlási až 50-percentný nárast kontaktov. Deväť z desiatich mladých ľudí, ktorí píšu na chat, potrebuje pomoc s problémami ako strach z jedla, vracanie či záchvaty prejedania. Ostatné správy sa týkajú iných psychických ťažkostí.

Mladí ľudia si vyberajú chat ako najlepší spôsob komunikácie. Od októbra môžu bezplatne a anonymne písať o svojich problémoch. Mnohí sa boja hovoriť otvorene so svojím okolím. Majú strach z nepochopenia či zľahčovania problému zo strany rodičov, kamarátov alebo učiteľov.

Psychologička Natália z poradne Chuť žiť opisuje situáciu: „Deti sa na chat obracajú s pocitmi bezmocnosti alebo v situáciách, kedy sa ich stav zhorší a sú pohltení smútkom, úzkosťou, hnevom alebo potrebou sebapoškodzovať sa, ktorá súvisí s poruchami príjmu potravy. Jeden chlapec písal, že sa nám už dlho odhodlával ozvať, no až vznik chatu mu pomohol prekonať obavy. Pri písaní sa cítil bezpečne, a to posilnilo jeho odhodlanie.“

Chatová poradňa pomáha deťom nájsť východisko z ich problémov. Konzultanti im ukazujú, že na svoje trápenie nie sú sami. Často objavia možnosti pomoci priamo vo svojom okolí. Potrebujú len podporu a povzbudenie, aby o pomoc požiadali. Verejnosť môže činnosť chatovej linky podporiť v kampani Láska niekedy nestačí.

Znepokojujúci trend

Mentálna anorexia sa už netýka len tínedžerov. Odborníci bijú na poplach, pretože toto ochorenie diagnostikujú u stále mladších detí. Výskumy ukazujú, že každé desiate dieťa s mentálnou anorexiou má menej ako 12 rokov. Príkladom je príbeh Moniky, ktorá na chatovej linke hľadala pomoc kvôli strachu z kalórií a šikany v škole.

Situácia sa zhoršuje, čo potvrdzuje aj pedopsychiatrička MUDr. Martina Paulinyová: „Nárast porúch príjmu potravy medzi dospievajúcimi o približne 30 % až 40 % za posledné roky môžeme pozorovať aj na mladších deťoch. Do ambulancie k nám chodia deti s plne rozvinutou anorektickou symptomatikou, alebo s výraznou úzkosťou, ktorá sa pretavuje do ich stravovania. Pri liečbe je potrebné výrazne zapojiť rodičov, aby dokázali dieťaťu lepšie porozumieť a pomôcť mu.“

Pitie alkoholu môže vyvolať úzkostné stavy u ľudí
zdroj: Freepik/freepik

Príčiny tohto nárastu majú viacero podôb. Deti čelia rýchlemu životnému tempu a množstvu zmien. Rodičia často nerozpoznajú včasné príznaky porúch príjmu potravy. Zamieňajú ich za bežné zdravotné problémy. Preto odborníci odporúčajú rodičom, aby pri akýchkoľvek pochybnostiach vyhľadali pomoc.

Organizácia Chuť žiť ponúka pomoc cez telefón, e-mail aj chat na stránke www.chutzit.sk. Rodičia tu nájdu potrebné informácie, podporu a rady o správnej komunikácii. Získajú tiež priestor pre vyjadrenie vlastných pocitov a potrieb. Včasná intervencia môže zabrániť rozvinutiu závažnejších problémov.

Štatistiky porúch príjmu potravy

Poruchy príjmu potravy predstavujú závažný zdravotný problém, uvádza organizácia Chuť žiť na webovej stránke. Postihujú každú šiestu mladú ženu a celkovo trápia viac ako 70 miliónov ľudí na svete. V Európskej únii žije približne 20 miliónov ľudí s touto diagnózou. Smutným faktom zostáva, že len štvrtina chorých vyhľadá odbornú pomoc.

Toto ochorenie patrí medzi najnebezpečnejšie psychické poruchy. Každých 62 minút zomrie jeden človek na následky poruchy príjmu potravy. Štvrtina pacientov ukončí svoj život samovraždou. Priebeh ochorenia trvá priemerne šesť rokov a ročné náklady na liečbu dosahujú jednu miliardu eur.

Najčastejšou formou poruchy príjmu potravy je záchvatové prejedanie, ktorým trpí 47 % pacientov. Nasleduje mentálna bulímia s 12 % a mentálna anorexia s 3 %. Zvyšných 38 % pripadá na iné špecifikované poruchy príjmu potravy. Zaujímavosťou je, že len 6 % ľudí s poruchami príjmu potravy má podváhu.

U žien sa celoživotná pravdepodobnosť výskytu pohybuje okolo 8,4 %, u mužov je to 2,2 %. Až 97 % pacientov má okrem poruchy príjmu potravy aj inú psychiatrickú diagnózu. Rizikovou skupinou sú paradoxne aj ľudia s nadváhou či obezitou.

Tieto stavy môžu viesť k rozvoju porúch príjmu potravy, ale môžu byť aj ich následkom, najmä pri bulímii a záchvatovom prejedaní.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: chutzit.sk, chutzit.sk 1

Najnovšie videá

Trendové videá