Slovensko zasiahli teplotné anomálie. Pozri si, kedy sa k nám vráti zima a sneh
- Naprieč Európou aktuálne prechádza teplý front
- SHMÚ vydal viacero výstrah pred silným vetrom
- Zimné počasie môžeme očakávať až v druhej polovici februára
- Naprieč Európou aktuálne prechádza teplý front
- SHMÚ vydal viacero výstrah pred silným vetrom
- Zimné počasie môžeme očakávať až v druhej polovici februára
Aktuálne prežívame v našej oblasti výnimočne vysoké teploty, ktoré zasahujú aj naše územie s nezvykle vysokými hodnotami. Očakáva sa, že teplo sa udrží počas niekoľkých ďalších dní, pričom ochladenie príde najskôr v pondelok.
Súčasné teploty na Slovensku sú bezpochyby extrémne, keďže dosahujú úrovne typické skôr pre obdobie začiatku jari. Vzdušná masa, ktorá momentálne ovplyvňuje našu oblasť, je o približne 10 °C teplejšia než je obvyklý dlhodobý priemer, informuje portál iMeteo.
Môžeme očakávať až 17 stupňov Celzia
Vysoké teploty, ktoré aktuálne zažívame, nie sú izolovaným javom len na našom území, ale sú charakteristické pre širší región Európy. Na príklade našich južných susedov v Maďarsku môžeme vidieť, že teploty dosiahli včera až +20 °C.
V Budapešti dokonca došlo k prekonaniu denných teplotných rekordov. Podobne aj v susednom Rakúsku a Česku je veľmi teplo, čo poukazuje na výraznú teplotnú anomáliu v regióne.
Predpoveď počasia naznačuje, že do konca tohto týždňa sa neočakáva žiadna výraznejšia zmena na našom území. Práve naopak, príde ešte teplejšie počasie. Dnes by sa teploty mohli na západnom Slovensku dostať až nad +15 °C a v strede týždňa by sa v najteplejších regiónoch Slovenska mohlo dokonca pohybovať okolo +17 °C.
Avšak mimoriadne teplé počasie sa neobmedzuje len na naše najteplejšie regióny. Aj na severe krajiny sa očakáva, že teploty počas dňa dosiahnu hodnoty nad +10 °C.
V našich horách sa treba pripraviť na mimoriadne teplé podmienky. Teploty sa tam vyšplhajú nad bod mrazu, čo povedie k topeniu snehovej pokrývky a zhoršovaniu snehových podmienok na svahoch. Nočné teploty tiež zostanú relatívne vysoké, čo bude brániť možnosti zasnežovať v lyžiarskych strediskách, píše iMeteo.
Teplo až do pondelka
Portál SHMÚ informuje, že medzi rozsiahlym nízkotlakovým územím nad severnou polovicou Európy a vysokotlakovou oblasťou nad južnou Európou sa presúva západným smerom veľmi teplý vzduch do našej oblasti, ktorý môže spôsobovať tieto teplotné anomálie.
Okrem relatívne teplého počasia je na niektorých miestach aj veterné. Na juhozápade a v podtatranskej oblasti dosahujú nárazy vetra miestami okolo 70 km/h. Ešte silnejší vietor pozorujeme na horách, ako napríklad na Chopku, kde včera ráno dosiahol najsilnejší náraz rýchlosť okolo 170 km/h.
Nadpriemerne teplé a miestami veterné počasie sa očakáva minimálne do pondelka budúceho týždňa. Postupne však môžeme očakávať nárast oblačnosti a miestami aj občasné dažďové zrážky.
Pozor na vietor
Na západnom Slovensku môže byť v stredu veternejšie, so silnejším vetrom treba počítať aj v niektorých južných okresoch stredného Slovenska. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe. S veternejším počasím treba počítať naďalej aj na horách.
Výstrahy platia pre celý Bratislavský kraj, takmer celý Trnavský a Nitriansky kraj, ale tiež okresy Myjava, Kežmarok a Poprad. Vietor môže v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu (km/h), v priemere 45 km/h.
Silnejší vietor môže pretrvávať naďalej na horách. Výstrahy druhého stupňa platia pre takmer celý Žilinský kraj a okresy Brezno, Banská Bystrica a Poprad. Na horách nad približne 1 400 metrov sa očakáva vietor v nárazoch 135 až 160 km/h, v priemere 90 až 105 km/h), čo je silná až mohutná víchrica.
SHMÚ zároveň vydal hydrologickú výstrahu prvého stupňa pre okres Michalovce.
Kedy sa vráti zima?
Podľa najnovších výpočtov meteorologických modelov sa očakáva pokračovanie nadpriemerných teplôt na Slovensku, hoci s miernym poklesom. Zároveň v západnej Európe a Škandinávii sa očakáva podpriemerné počasie, naznačujúce príchod studeného vzduchu.
Tento trend by mohol ovplyvniť aj naše územie, najmä v druhej polovici februára. Od 19. do 26. februára sa v celej Európe očakávajú nižšie teploty, pričom na Slovensku by mohli byť o 1 až 3 °C pod bežnými hodnotami. S týmto zmenami počasia je dôležité počítať pri plánovaní aktivít v prírode a voľnočasových aktivít, informuje iMeteo.
Zdroje: iMeteo, SHMÚ, TASR