Slovensko zavádza kontroly na hraniciach s Maďarskom. Viaceré priechody do Poľska sú zavreté
- Vláda SR schválila dočasné obnovenie kontrol na našich vnútorných hraniciach
- Toto rozhodnutie má za cieľ zabezpečiť bezpečnosť krajiny
- Vláda SR schválila dočasné obnovenie kontrol na našich vnútorných hraniciach
- Toto rozhodnutie má za cieľ zabezpečiť bezpečnosť krajiny
Vláda dnes schválila dočasné obnovenie kontrol na vnútornej hranici Slovenska s Maďarskom. Opatrenia budú platiť od štvrtka 5. októbra do 14. októbra. Tieto kontroly sú flexibilné a prispôsobené aktuálnej hrozbe a situácii. Od začiatku roku 2023 eviduje Slovensko významný nárast nelegálnych migrantov, pričom len v septembri ich bolo viac než za celý minulý rok.
„Kontroly sa budú vykonávať po celej dĺžke vnútornej hranice Slovenskej republiky s Maďarskom flexibilným spôsobom primerane aktuálnej hrozbe a v závislosti od vývoja bezpečnostnej situácie,“ uviedlo ministerstvo vnútra.
Tento krok vlády je odpoveďou na obnovenie kontrol hraníc zo strany Rakúska, Poľska a Česka. Niektorých vodičov však dnes prekvapili úplne zatvorené hraničné priechody.
Hranice s Poľskom
Na hranici medzi Poľskom a Slovenskom sa v noci na dnes dočasne uzavreli niektoré cesty a hraničné priechody. Príklady takýchto miest zahŕňajú cesty cez Lysú nad Dunajcom, Lysú Poľanu a medzi obcou Čirč a poľským Leluchówom.
Starosta obce Čirč Michal Didik je zmätený ohľadom dôvodu uzávery, pretože v ich okrese Stará Ľubovňa nemajú žiaden problém s nelegálnou migráciou.
„Dozvedel som sa o tom v utorok poobede od starostu Leluchówa, preveroval som to ďalej cez primátora Muszyne a potvrdil mi to aj malopoľský maršálek. Zatiaľ by to malo byť na desať dní, keby bola nejaká zmena, budú nás informovať.“
„Myslím si, že ak chcú chrániť hranice pred prechodom utečencov, ktorých som tu ja v živote nevidel, mali uzavrieť všetky priechody,“ skonštatoval Didik s tým, že cez priechod môžu prejsť len peší s pasom, autá musia zaparkovať pred hranicou.
Skomplikuje to podľa starostu najmä cestovný ruch, ale aj obchodný tranzit. Dodal, že negatívne to vnímajú najmä poľskí dodávatelia tovaru.
„Ja to vnímam ako predvolebnú kampaň v Poľsku, podľa mňa nebol dôvod uzavrieť tieto priechody, pretože tu na severovýchode sme nezaznamenali žiadnych migrantov. Je to také zvláštne vidieť, že tam stojí armáda a polícia a všetkých kontrolujú,“ uzavrel starosta.
Ján Kurňava, primátor Spišskej Starej Vsi, do ktorej katastra patrí priechod Lysá nad Dunajcom, upozornil na to, že ich štát na situáciu vôbec neupozornil.
„Bol som si to osobne ráno preveriť a zistili sme, že sú tam zátarasy a armáda a polícia nepúšťajú žiadne autá. Kontaktoval som okresný úrad, s prednostnom máme stretnutie v Kežmarku, mali by sme dostať bližšie informácie,“ uviedol.
Práca v Poľsku
V prihraničnej oblasti podľa neho obyvatelia často chodia do Poľska a dotkne sa to aj zamestnancov miestnej spoločnosti Zastrova, ktorej zamestnanci dochádzajú z poľských prihraničných obcí.
„Sme z toho sklamaní, sme v Európskej únii a neverím, že migrantov zo Slovenska do Poľska chodí cez tento hraničný priechod toľko, respektíve či vôbec tu nejakí sú. Náhodné kontroly boli spomínané v médiách, nikto však nehovoril, že priechod úplne uzavrú,“ zdôraznil Kurňava.
Zároveň uviedol, že neobdržali žiadne oficiálne informácie zo strany štátu o uzavretí hraníc, ich jediným zdrojom informácií boli médiá, ktoré informovali o plánoch Poľska, že uzavrie hranice.
Poverený predseda vlády Ľudovít Ódor už predtým avizoval, že budú reagovať na opatrenia susedných krajín, ktoré zaviedli dočasné kontroly na hraniciach so Slovenskom. Poľsko, Česko a Rakúsko tieto kontroly zaviedli od polnoci a plánujú ich trvanie na desať dní, pričom ich možno predĺžiť.
Zníženie nelegálnych migrantov
Obnova kontroly na hranici s Maďarskom podľa vlády predstavuje jedno z kľúčových opatrení. Navrhnuté opatrenie má napomôcť zníženiu počtu nelegálnych migrantov, ktorí cez Slovensko iba tranzitujú do iných štátov Európskej únie.
„Pretože ide prevažne o cudzincov, ktorých návrat do domovskej krajiny nie je možný z dôvodu prekážky administratívneho vyhostenia a nie je účelné ich ani zaistiť, zotrvávajú určitý čas na našom území,“ poukázal rezort. Dodal, že Slovensko vnímajú ako bezpečnú krajinu, z ktorej im nehrozí vytlačenie mimo schengenského priestoru.
V tomto roku dominuje nelegálnej migrácii v Slovenskej republike tzv. sekundárna tranzitná migrácia zo západobalkánskej trasy. Vláda eviduje jej nárast od druhej polovice augusta minulého roka. Od začiatku roka 2023 do 1. októbra eviduje Slovensko 39 688 nelegálnych migrantov.
V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka ide o jedenásťnásobný nárast. „Napríklad len za mesiac september 2023 evidujeme viac nelegálnych migrantov ako za celý minulý rok,“ skonštatovali v materiáli, píše TASR.
Problémy na poľských hraniciach
Ako informuje poľský portál 24pt.pl, hranice v Chochołówe strážia vojaci a policajti. Na jednej z facebookových skupín sa objavila fotografia slovenského vozidla, ktoré narazilo do zábran v Chochołówe. Od 9:00 hodiny rannej hranice v tomto mieste strážia vojenské jednotky, pohraničníci a polícia.
Pripomeňme, že hranice v Chochołówe, Niedzici, Łysa Polana a Winiarczykówke sú pre osobné autá uzavreté. Prejsť sa dá iba cez Jurgów a Chyżne.
Ľudia s touto uzáverou vyjadrili svoju nespokojnosť, pričom aktívne zdieľajú svoje názory v niekoľkých facebookových skupinách.
Hraničné priechody medzi Oravou a Poľskom dnes dočasne uzavreli pre nelegálnu migráciu, čo prekvapilo miestnych starostov, ktorí tvrdia, že na takéto opatrenie neboli pripravení.
Dodávka s migrantmi
Starosta Novote Dušan Jendrašík dodal, že ho to prekvapilo. „Vedeli sme, že budú nejaké priebežné kontroly vozidiel, ale nie, že nám to idú uzavrieť úplne,“ povedal. Podľa jeho slov uzávera podstatne skomplikuje dopravu.
Upozornil, že v Novoti dnes zachytili dodávku s migrantmi. „V obci mi vystúpilo 22 cudzincov z tretích krajín, s ktorými štát nevie nič robiť. Polícia mi povedala, že nemajú právo na to, aby ich niekde umiestnili, lebo majú doklad o tom, že tu môžu byť 30 dní,“ poznamenal.
Podľa neho to komplikuje situáciu, keďže ľudia využívajú hraničný priechod do práce či na nákup.
Poľsko zaviedlo opatrenia v súlade s pravidlami schengenského priestoru zatiaľ na desať dní. Podľa poľskej vlády je vysoká pravdepodobnosť, že ich predĺžia.
Zdroje: TASR, 24pt, Facebook/Dopravný servis - okres PP, KK, SN