Slovensko zažilo najsilnejšie búrky od začiatku roka: Masívne krúpy na juhu krajiny zničili úrodu

  • V noci sa naším územím prehnali búrky
  • Spôsobili množstvo škôd
  • SHMÚ vydal výstrahu pred búrkami aj na dnešný deň
búrky, krúpy, počasie
Ilustračné foto Canva/bogitw, iMeteo/ Lucia Vadkertiová
  • V noci sa naším územím prehnali búrky
  • Spôsobili množstvo škôd
  • SHMÚ vydal výstrahu pred búrkami aj na dnešný deň

Ako sme ťa už informovali, na rakúsko-maďarských hraniciach sa začala podvečer tvoriť supercela, ktorá vyprodukovala pri maďarskom meste Szombathely tornádo. Na východe Rakúska padali aj veľké krúpy, ktoré poškodili lietadlo Austrian airlines, ktoré vletelo do krupobitia.

V noci však boli extrémne silné búrky aj na našom území. Išlo o najintenzívnejšiu búrkovú činnosť od začiatku roka, počas ktorej zaznamenali aj najväčšie a najplošnejšie škody. Pred polnocou sa prehnala juhom Podunajskej nížiny supercelárna búrka, ktorá bola zároveň najnebezpečnejšia, informuje portál iMeteo.

Až 4-centimetrové krúpy

Krúpy, ktoré mali až štyri centimetre, padali v obci Svodín, v okrese Nové Zámky. Toto krupobitie spôsobilo masívne materiálne škody, najmä na úrode. Škody však budú zrejme aj v ďalších obciach, keďže sa krupobitie vyskytovalo aj v ďalších častiach Podunajskej nížiny. Celkové následky nočných búrok budú známe až počas dňa.

Na východe Rakúska, ale aj na severozápade Maďarska sa dokonca vyskytovali 5 cm krúpy, ktoré značne poškodili úrodu. Výnimku nemala ani Podunajská nížina, kde padali 4 cm krúpy, ktoré taktiež zničili úrodu. Najmä paradajky, uhorky a papriku.

Škody nespôsobovali len krúpy, ale aj silný vietor. Vyvracal stĺpy elektrického vedenia a prevracal všetko, čo mu prišlo do cesty. Zároveň v Podunajskej nížine zaznamenali najintenzívnejšiu bleskovú aktivitu od začiatku tohto roka. Niekoľko ľudí bolo v okrese Nové Zámky dokonca bez dodávok elektrickej energie. Škody po búrke hlásili aj z obce Gbelce, kde padali tiež veľké krúpy.

krúpy, škody
zdroj: iMeteo.sk

Na búrky sa priprav aj dnes

Búrky majú byť podľa SHMÚ počas celého dňa na celom území Slovenska. Vydal preto výstrahu prvého stupňa do 19.00 h. Počasie totiž ovplyvňuje studený front, ktorý postupuje cez strednú Európu na východ, píše portál Meteo. Teploty budú od 18 až do 23 stupňov Celzia. Možnosť prehánok alebo búrok sa očakáva počas celého dňa.

„Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pri búrkach môžu byť obmedzené ľudské aktivity a ohrozené zdravie. Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov,“ uvádza SHMÚ pri meteorologickej výstrahe pre okres Bratislava.

Zároveň očakáva zvýšenú pravdepodobnosť výskytu búrok s prudkým lejakom, nárazmi vetra a krúpami. Upozorňuje tiež, že vietor môže spôsobiť škody menšieho rozsahu na porastoch a objektoch (lámanie konárov stromov, pád slabších stromov, menšie škody na strechách budov a pod.). Poletujúce trosky a nezabezpečené predmety predstavujú riziko pre ľudské zdravie.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR uvádza, že medzi rizikové skupiny obyvateľstva patria chronicky chorí ľudia, najmä s rôznymi kardiovaskulárnymi ochoreniami a meteosenzitívne osoby.

„Po zásahu bleskom hrozí kvantum zdravotných rizík, ktorých závažnosť závisí od typu zásahu a ďalších faktorov. Najzávažnejšie následky spôsobuje tzv. priamy zásah bleskom, ktorého poranenia bývajú často smrteľné, nakoľko elektrický prúd blesku môže spôsobiť poruchu srdcovo- cievneho systému, ktorá môže viesť k zástave činnosti srdca,“ upozorňuje ÚVZ SR.    

Zosuv pôdy

Ešte v nedeľu dopoludnia obec Čavoj v okrese Prievidza vyhlásila tretí stupeň povodňovej aktivity. Dlhotrvajúce a intenzívne zrážky tam spôsobili zosuv pôdy a následné odtrhnutie a zasypanie miestnej komunikácie.

Starostka Anna Gulášová v pondelok pre TASR uviedla, že dážď v obci spôsobil škody na vodozádržných opatreniach a takmer na všetkých miestnych komunikáciách. Mnohé z nich sú miestami vymyté až do hĺbky 50 centimetrov, na iných miestach sú nánosy blata, štrku a kameňov. Pôda sa podľa nej zosunula na inú ako hlavnú prístupovú komunikáciu do obce.

Dážď v Čavoji neustáva ani v pondelok. „Obec už začala s odstraňovaním škôd, práce potrvajú pravdepodobne do konca týždňa. Platiť dovtedy bude i tretí stupeň povodňovej aktivity,“ dodala Gulášová.

Hasiči zasahovali 37-krát

Pre nepriaznivú poveternostnú situáciu zasahovali od nedele večer do pondelka rána príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) spolu s členmi dobrovoľných hasičských zborov obcí Trnavského kraja zatiaľ 37-krát.

„Zasahujúci hasiči odčerpávali vodu z priestorov rodinných a obytných domov či cestných komunikácií a odstraňovali popadané stromy,“ priblížila hovorkyňa. Celkom zasahovalo deväť príslušníkov HaZZ a 113 členov dobrovoľných hasičov s 30 kusmi nasadenej hasičskej techniky.

Príslušníci Okresného riaditeľstva HaZZ v Galante zasahovali dvakrát, po jednom zásahu vykonali príslušníci okresných riaditeľstiev HaZZ v Dunajskej Strede, Trnave a v Piešťanoch. Zvyšné zásahy vykonali dobrovoľné hasičské zbory miest a obcí.

Druhé tornádo tohto roka

Maďarské médiá zverejnili video, ktoré zachytilo sformovanie tornáda aj jeho dotyk so zemou. V Maďarskom meste Szombathely v blízkosti hraníc s Rakúskom sformovalo tornádo. Miestne médiá písali, že vzišlo zo supercelárnej búrky, ktorá do oblasti dorazila práve z Rakúska.

Tornádo sa počas včerajšieho dňa dotklo sa zeme, no z meteorologického hľadiska nejde o nesmierne prekvapivú udalosť. Podmienky pre vznik takéhoto útvaru vzduchu sú totiž veľmi vhodné. V Maďarsku ide už o druhé tornádo v tomto roku. 

Zdroje: iMeteo, SHMÚ, Meteo, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá