Slovensko zažíva boom ideológie, ktorá zabíja milióny ľudí. Šíri sa svetom, mladých priťahuje, hovorí expert
- Radikáli a extrémizmus sa stávajú čoraz väčšou hrozbou
- Neslávne známe nebezpečné ideológie silnejú
- Slovensko má problém rovnako ako mnohé iné krajiny
- Radikáli a extrémizmus sa stávajú čoraz väčšou hrozbou
- Neslávne známe nebezpečné ideológie silnejú
- Slovensko má problém rovnako ako mnohé iné krajiny
Rok 2023 priniesol hneď počas svojich prvých týždňov znepokojivé správy o polarizácii verejnej mienky. Či už ide o európsku, americkú alebo aj konkrétne slovenskú spoločnosť, v súčasnosti vidíme nebezpečný trend. Z podzemia začína hľadieť čoraz silnejšia, hlasnejšia a odvážnejšia extrémistická ideológia neslávne známa z prvej polovice minulého storočia.
Rok odštartovali správy z Talianska, kde sa začiatkom januára zorganizoval podivný pochod. Stovky ľudí si počas neho pripomenuli troch mladých neofašistov zabitých v Ríme v roku 1978 a dialo sa tak pomocou zakázaných pozdravov zachytených na videu. Ak máš pocit, že ide o rovnaké gesto, akým si počas nemeckej Tretej ríše ctili svojho vodcu, hádaš správne.
Stovky ľudí na ulici talianskeho hlavného mesta hajlovali a pripomínali tak svetu pozdrav datovaný do diktátorského režimu Mussoliniho.
Na zhromaždení niekto zvolal: „Za všetkých padlých súdruhov!“ A následne sa ozval dav… Ako z filmu. „Tu!“ zvolali trikrát – typický pokrik pre súčasných prívržencov niekdajšej taliansko-nemeckej vlády.
Zakázané gesto v krajine kontroverznej premiérky
Akékoľvek fašistické symboly, vrátane tohto pozdravu, nie sú v Taliansku povolené. Na druhej strane však ide o štát, ktorého vláde predsedá politička menom Georgia Meloniová, šéfka pravicových extrémistov Bratov Talianska. Vystriedala síce na tomto poste Putinovho „kamoša“ Berlusconiho, ktorý s ruským prezidentom chodil na lyžovačky, no pri jej vzoroch musíme zájsť do azda ešte temnejších dejín.
Opäť sa dostávame do čias totality a extrémizmu Benita Mussoliniho, ktorého telo po zastrelení povesili v Miláne na Piazzale Loreto. Prebudení ľudia pozostatky 169-centimetrového diktátora opľúvali a ohadzovali kameňmi.
Súčasná premiérka sa ako 15-ročná pripojila k Fronte della Gioventù (Frontu mládeže). Ide o mládežnícke krídlo neofašistického Talianskeho sociálneho hnutia. To založil Giorgio Almirante – minister v Mussoliniho vláde. Keď Meloniová dovŕšila 19 rokov, neslávne sa preslávila výrokom: „Mussolini bol dobrý politik v tom, že všetko, čo robil, robil pre Taliansko.“ Neskôr sa svoje reči pokúšala zmierniť a priznala, že duce robil aj chyby.
Žeby Nemci zabúdali?
Taliansko v tom nie je samo. Súčasný nemecký kancelár Olaf Scholz už sám musel prehovoriť a varovať pred narastajúcim extrémizmom v jeho krajine. Mladí ľudia sa totiž stále častejšie dostávajú na „temné siete“ a prichádzajú do kontaktu s pravým nebezpečným extrémizmom, priznal pri príležitosti 79. výročia oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau v Osvienčime a v deň pamiatky obetí holokaustu.
Len pár dní predtým sa do ulíc vybrali tisíce ľudí. Pochodovali počas posledného zo série protestov proti nemeckej krajne pravicovej AfD, ktorej vedúci predstavitelia sa v súčasnosti začali ozývať na tému deportácie občanov s cudzím pôvodom z krajiny. Týždeň pred Scholzovým prejavom sa kvôli tomu v mestách zhromaždilo až viac než 1,4 milióna Nemcov.
Slovensko, pozor
Aj v našej vlastnej krajine vnímame problémové správy. Pri pohľade na online priestor jednoznačne vidíme vzrastajúcu mieru polarizácie, a tá sa môže prejaviť aj neskôr v politických postojoch. V budúcnosti nemôžeme vylúčiť možnosť, že by v prieskumoch zrazu začali výrazne narastať preferencie krajne pravicových subjektov, varuje odborník na extrémizmus Daniel Milo.
Po posledných voľbách sa mnohí protiextérmistickí voliči aj odborníci uspokojili s tým, že sa do parlamentu nedostali ani Republika, ani ĽSNS, upozorňuje odborníčka na politológiu profesorka Darina Malová. Pripomína, že to bola len „šťastná náhoda“ a výsledok Uhríkovho hnutia nebol vôbec ďaleko od parlamentu.
Podľa profesorky treba zdôrazniť, že už aj SNS na čele s Andrejom Dankom pritiahla do Národnej rady pravicových extrémistov. „Ako teda krajšie pomenovať Kuffovcov?“ pýta sa. Na Slovensku síce zavládlo upokojenie, no podhubie stále existuje, len sa trochu roztrieštilo.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Čo sa deje v extrémistickej scéne na Slovensku?
- Na čo odborníci upozorňujú a prečo podľa nich silnejú radikálne ideológie?
- Na čo si treba na Slovensku dať pozor?
- Ako je na tom súčasná vláda?
- Vidí profesorka Malová riziká v budúcnosti?
- Akým spôsobom sa vlastne neofašizmus medzi mladými šíri?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie