Slovensko žije s koronavírusom už dva roky. Hygienik Mikas dvíha varovný prst: Ešte nie je koniec

  • V nedeľu 6. marca to budú dva roky od prvého potvrdeného prípadu ochorenia COVID-19 ma Slovensku
  • Prvopočiatky pandémie tohto ochorenia však siahajú do roku 2019, keď sa prvé prípady objavili na území Číny
pandemia, koronavirus
Unsplash/Fedotov
  • V nedeľu 6. marca to budú dva roky od prvého potvrdeného prípadu ochorenia COVID-19 ma Slovensku
  • Prvopočiatky pandémie tohto ochorenia však siahajú do roku 2019, keď sa prvé prípady objavili na území Číny

Od 31. decembra 2019 do 5. januára 2020 bolo v Číne hlásených 59 prípadov vírusovej pneumónie spôsobenej novým koronavírusom, z toho sedem so závažným priebehom ochorenia. ÚVZ SR vydal informáciu pre verejnosť o novom víruse z Číny 10. januára 2020, o ktorom informoval aj kľúčové rezorty.

Ako v tlačovej správe informovala hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková, hlavný hygienik Ján Mikas vydal prvé usmernenie pre regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) a pre príslušné rezorty 23. januára.

Pribudlo takmer 10 000 nových prípadov. Zdravotná poisťovňa ukázala, koľko ju stojí jeden chorý a jeden očkovaný

Vyzval ich, aby zabezpečili informovanie zdravotníckych zariadení o manažmente pacienta v prípade podozrenia na toto ochorenie. V Európe prvý prípad ochorenie zaznamenali 24. januára a 30. januára Krízový výbor Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vyhlásil stav globálnej zdravotnej núdze.

Od 3. februára 2020 sa na Slovensku, v Národnom referenčnom centre pre chrípku na ÚVZ SR, ako vtedy v jedinom laboratóriu v SR začala vykonávať laboratórna diagnostika vírusu SARS-CoV-2. Laboratórna diagnostika sa neskôr rozšírila aj na RÚVZ v Banskej Bystrici, Košiciach a Trenčíne a zapojili sa aj súkromné laboratóriá.

Ochorenie COVID-19 potvrdili u prvej osoby na Slovensku 6. marca a o deň neskôr sa potvrdil pozitívny výsledok aj u jeho blízkych kontaktov. Celoplošné opatrenia proti šíreniu vírusu vstúpili do platnosti 10. marca 2020. Týkali sa režimu na hraniciach a zákazu hromadných podujatí či návštev na všetkých lôžkových oddeleniach zdravotníckych zariadení a u poskytovateľov sociálnych služieb.

Slovensko sa v súčasnosti nachádza v ustupujúcej vlne najnovšej mutácie nového koronavírusu omikron.

„Napriek priaznivému trendu situácia stále nie je dobrá. Počet nových prípadov denne prekračuje 10-tisíc. Podiel pozitivity na vykonaných testoch je stále okolo 50 percent – to znamená, že počet prípadov je v skutočnosti vyšší, než stačia zachytiť testy. Pandemická únava, zlepšujúca sa situácia aj nové hrozby podnecujú k strate opatrnosti,“ dodal Mikas s tým, že je naďalej dôležité napomôcť pozitívnemu trendu dodržiavaním zásad osobnej ochrany, a to dôsledným prekrývaním si horných dýchacích ciest, dôkladnou hygienou rúk či dodržiavaním odstupov.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá