Slovensko získalo najlepšie hodnotenie v histórii. Hegerova a Ódorova vláda povymetali korupciu
- Korupcia u nás nikdy nebola nižšia ako za posledné roky
- Ficova vláda chce zrušiť to, čo nás na tieto priečky dostalo
- Korupcia u nás nikdy nebola nižšia ako za posledné roky
- Ficova vláda chce zrušiť to, čo nás na tieto priečky dostalo
Počas roka 2023 našu krajinu viedli až tri vlády. Hegerovu vystriedala úradnícka vláda na čele s Ľudovítom Ódorom a po voľbách nastúpila na posledné dva mesiace roka súčasná vláda vedená Smerom Roberta Fica. Slovensko v tomto čase dosiahlo historicky najlepšie hodnotenie v miere korupcie. Ficove kritizované kroky sa však v najnovšom rebríčku ešte neodrážajú.
V rebríčku organizácie Transparency International sme skončili na doposiaľ našom najvyššom 47. mieste zo 180 krajín. Zlepšili sme sa tak už tretí rok za sebou tentokrát, v porovnaní s vlaňajškom, o dve priečky.
„Historicky najvyššie je aj skóre, keď si Slovensko polepšilo o ďalší bod na aktuálnych 54 bodov zo sto možných (čím vyššie skóre, tým menej korupcie). Slovensko sa tak dokázalo dotiahnuť na Poľsko, ktoré sa dlhodobo umiestňovalo výrazne pred nami, no v posledných rokoch v medzinárodnom porovnaní klesalo,“ píše Transparency International.
Kritizované Ficove novely
Organizácia vysvetľuje, že globálny rebríček vnímania korupcie vzniká na základe trinástich indexov nezávislých inštitúcií. Tie sa týkajú posledných dvoch rokov. Najaktuálnejšie meranie tak reflektuje najmä vyššie spomínanú vládu Eduarda Hegera a čiastočne ho ovplyvnila aj úradnícka vláda.
Snahy súčasnej vlády Roberta Fica presadiť novelu Trestného zákona, ktoré si vyslúžili veľkú kritiku doma, ale aj v Európskej únii, sa v tomto rebríčku preto neodrazili.
Počas vlád z predošlého volebného cyklu sa Slovensko celkom posunulo o 13 priečok. V roku 2020 preberal Igor Matovič krajinu na 60. mieste rebríčka. Transparency International Slovensko uznáva, že ide o nepochybný pokrok, no bývalej vládnej garnitúre sa aj tak nepodarilo splniť svoje záväzky. Za cieľ si totiž dala posunúť Slovensko o 20 pozícií vyššie.
„Aj vlani súdy právoplatne odsúdili viacero aktérov korupčných káuz vrátane policajných funkcionárov Mariána Kučerku a Bernarda Slobodníka či niekdajšieho prezidenta finančnej správy Františka Imreczeho. Zatiaľ neprávoplatné rozsudky si vypočuli aj expolicajt Ján Kaľavský, guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír či bývalý šéf SNS Ján Slota, ktorého úplatkárska kauza sa medzitým na prvostupňový súd vrátila,“ pripomína organizácia.
Ficove plány rušia to, čo Slovensko posunulo vyššie
Organizácia podotýka, že z predbežných dát prokuratúry vyplýva, že vlani bolo na Slovensku pre korupciu stíhaných 160 osôb. K obžalobe prišlo v 75 prípadoch. V roku 2022 to bolo podobne.
Vyšetrovanie korupcie spadá pod Špeciálnu prokuratúru a Národnú kriminálnu agentúru (NAKA). Práve tie by sa v prípade schválenia presadzovanej vládnej novely Trestného zákona zrušili. Vláda argumentuje údajným masívnym porušovaním ľudských práv.
To však nedokázala ani potom, ako o dôkazy žiadala prezidentka Zuzana Čaputová. Transparency International podotýka, že podľa jej analýzy skončilo odsúdením až 95 percent korupčných prípadov, ktoré Špeciálna prokuratúra poslala za posledné roky pred Špecializovaný súd v Pezinku.
„Samotný výkon politiky sa tak, okrem uvoľnenia rúk polícii a prokuratúre pri vyšetrovaniach, prejavil na zlepšení Slovenska v rebríčku len nepatrne. Kauzám sa nevyhla ani Hegerova vláda, ktorá padla vlani v máji po dotačnej kauze ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana, korupčných škandálov však oproti minulosti ubudlo,“ dodáva organizácia.
V EÚ sme predbehli len 7 krajín
Dosiahli sme teda historicky najlepšie skóre aj umiestnenie, no stále sa nachádzame citeľne sa priemerom Európskej únie. Slovenské hodnotenie: 54/100, hodnotenie EÚ: 64/100.
Slovensko v rámci Únie predbehlo Cyprus (49. miesto), Maltu (55.), Chorvátsko (57.), Grécko (59.), Rumunsko (63.), Bulharsko (67.) a Maďarsko (76.). Zaostávame napríklad za susedmi z Česka, ktorí skončili na 41. priečke a dosiahli skóre 57/100.
Zdroje: Transparency International Slovensko, Transparency International, YouTube/Transparency International Slovensko