Slovensko zmenilo pravidlá na predpisovanie dôležitého lieku na Covid. Pribudli stovky infikovaných
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 544
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 697
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 544
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 697
Podiel pozitívnych laboratórnych testov a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 65,08 %. Informuje NCZI.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 544 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 260 476, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 831 679 osôb.
V nemocniciach je hospitalizovaných 502 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 5 prípadov. Celkový počet úmrtí je 20 338.
Zmeny pravidiel
Po tom, čo Slovensko obdržalo ďalších 20,8 tisíca balení lieku Paxlovid, rezort zdravotníctva upravil pravidlá jeho predpisovania. Pred nasadením lieku na liečbu ochorenia COVID-19 je potrebný výsledok PCR testu alebo antigénového testu od autorizovaného testovacieho miesta. V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor ministerstva zdravotníctva.
Slovensko je podľa rezortu zdravotníctva dostatočne zásobené liekmi na liečbu ochorenia COVID-19 pre najbližšie obdobie. Ministerstvo sa však chce vyhnúť hromadeniu liekov do zásoby, prípadne predpisovaniu bez potvrdenia ochorenia. Keďže kľúčovou úlohou zostáva ochrana osôb ohrozených ťažkým priebehom, predpis lieku bude podmienený výsledkom testu.
Pred nasadením lieku je potrebné potvrdenie ochorenia prostredníctvom PCR testu alebo antigénovým testom, a to od testovacej autority, akými sú mobilné odberné miesta. Na predpísanie lieku nebude možné využiť domáci antigénový test. Rovnaké pravidlo platí aj pre liek Lagevrio.
Ako zdôraznil rezort, liek Paxlovid je naďalej určený pacientom s ochorením COVID-19, ktorí majú zvýšené riziko ťažkého priebehu ochorenia. Liek je potrebné nasadiť do piatich dní od nástupu symptómov.
Medzi rizikové skupiny patria napríklad pacienti starší ako 60 rokov, pacienti s chronickým srdcovocievnym ochorením v štádiu srdcového zlyhávania, s cukrovkou s pokročilými chronickými komplikáciami, neurologickými ochoreniami, chronickými ochoreniami pľúc alebo artériovou hypertenziou.
Nemocnice majú k dispozícii aj liek Veklury s účinnou látkou remdezivir. Ten sa podáva formou infúzie dospelým pacientom, pri ktorých je zvýšené riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19.
Nové prístroje v UNLP
V Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach začínajú využívať prvé prístroje, ktoré majú zlepšiť diagnostiku ochorenia COVID-19. Nemocnica na ne získala financie v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).
Ide o prístroje a techniku pre nemocničnú Združenú tkanivovú banku (ZTB) a ich hodnota predstavuje viac ako 102 000 eur. TASR o tom informovala hovorkyňa nemocnice Monika Krišková.
„Vďaka moderným technológiám sa zrýchli a skvalitní diagnostika ochorenia COVID-19 u našich pacientov, ale aj u zamestnancov UNLP či zdravotníkov okolitých zdravotníckych zariadení, pracovníkov a klientov domovov sociálnych služieb (DSS) Košického samosprávneho kraja, športových klubov a ďalších subjektov, ktorým poskytujeme testovanie vzoriek na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2,“ uviedol riaditeľ UNLP Košice Ľuboslav Beňa.
V najnáročnejších časoch pandémie ochorenia COVID-19 v nemocnici testovali podľa vedúcej Laboratória pre diagnostiku porúch plodnosti a banky spermií ZTB Zuzany Váczy viac ako 400 vzoriek denne s technickým vybavením, ktorého kapacitu zvyšovali počtom odpracovaných hodín.
„Nové prístroje nám umožnia vyšetriť väčší počet rôznorodých vzoriek za kratšiu časovú jednotku,“ povedala Váczy.
V ZTB boli RT PCR testy zavedené pred siedmimi rokmi na diagnostiku sexuálne prenosných patogénov v rôznych typoch vzoriek. „Vďaka nadobudnutým zručnostiam a vedomostiam sme mohli začať s testovaním SARS-CoV-2, mutácií SARS-CoV-2 a rôznych respiračných patogénov bezprostredne s nástupom pandémie, teda pred viac ako dvoma rokmi,“ vysvetlila Váczy.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, TASR, SITA