Slovenskom koluje petícia, žiada koniec Záborskej v jej úrade. Poslankyňa čelí kritike
- Podpísaní Slováci žiadajú odstúpenie s okamžitou platnosťou
- Anna Záborská sa v posledných dňoch dostala pod paľbu kritiky
- Podpísaní Slováci žiadajú odstúpenie s okamžitou platnosťou
- Anna Záborská sa v posledných dňoch dostala pod paľbu kritiky
Mimovládne organizácie Inštitút ľudských práv (IĽP) a ETHOS spustili včera na internetovej stránke www.zaborskaodstupte.sk verejnú výzvu adresovanú poslankyni OĽANO a splnomocnenkyni Vlády SR pre pre ochranu vierovyznania alebo presvedčenia Anne Záborskej.
Výzva, ktorú za menej ako deň od jej spustenia podpísalo viac než 1 000 ľudí, od Záborskej žiada, aby z postu splnomocnenkyne odstúpila s okamžitou platnosťou.
„Pôsobenie pani Záborskej v tejto funkcii neprispieva k zvyšovaniu ochrany slobody vierovyznania, naopak svojou činnosťou prispieva k poškodzovaniu ľudsko-právnych princípov, na ktorých sú aj tieto slobody založené,“ povedal riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher.
Dodal, že Záborská mala zastupovať všetkých občanov a občianky, nie len príslušníkov majoritnej cirkvi. Vo svojom doterajšom pôsobení sa však neangažovala v pomoci členom menšinových vierovyznaní, ktoré nie sú na Slovensku oficiálne registrované ako cirkvi.
Weisenbacher podotýka, že aktuálny zákon pritom de facto znemožňuje registráciu akejkoľvek novej cirkvi. „Keď poslanec Valášek nedávno predložil návrh na zmenu a bola o tom diskusia v parlamente, pani Záborská sa ani slovom nezastala náboženskej slobody,“ uvádza.
Anna Záborská sa v posledných dňoch dostala pod paľbu kritiky po tom, čo na vyvesenie dúhovej vlajky na spovednicu biskupa Haľka na festivale Pohoda zareagovala tvrdením, že išlo o porušenie ústavného práva na spoveď.
Právnička Andrea Salibová sa k tejto veci vyjadrila, že z ide o tvrdenie, ktoré nemá žiadnu oporu v platnej legislatíve a biskup Haľko ako vrcholný predstaviteľ rímskokatolíckej cirkvi disponuje dostatkom nehnuteľností, aby mohol adekvátne naplniť svoje právo slobody vierovyznania.
Nerozumie vlastnej agende
„Väčšina dokáže svoje potreby a práva presadiť v spoločnosti sama čisto na základe svojej početnej prevahy a z toho plynúcich privilégií. Naopak menšinové práva musí garantovať štát, ktorý sa chce nazývať demokratickým, právnym a rešpektujúcim ľudské práva,“ vysvetľuje predseda občianskeho združenia ETHOS Andrej Lúčny.
Podľa jeho slov sa zdá, že ani tomuto základnému princípu fungovania modernej spoločnosti pani Záborská nerozumie.
„Jej posledné extempore ohľadom festivalu Pohoda nás iba výraznejšie utvrdilo v tom, že vôbec nerozumie vlastnej agende. Nielenže nepochopila, že tu nešlo o prejav netolerancie k cirkvi, ale o prejav odporu k netolerancii konkrétneho človeka, ale na obhajobu svojho postoja si vymyslela neexistujúce právo,“ dodáva s tým, že splnomocnenec vlády SR by mal poznať Ústavu SR a nevymýšľať si jej znenie podľa toho, ako sa jej to hodí.
Z obete sa stal predátor
Nesúhlas s niečími názormi nemôže byť dôvodom na porušovanie náboženskej slobody. Vzhľadom na víkendové udalosti na festivale Pohoda to tvrdí Úrad splnomocnenca pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia.
Reaguje tým na situáciu s biskupom Jozefom Haľkom, ktorý na festivale ponúkal návštevníkom možnosť spovede. Podľa úradu sa porušilo právo verejne vyznávať vieru tým, že organizátori, ak o tom boli informovaní a nezasiahli, keď sa narúšala možnosť pristúpiť k spovedi, toto právo neochránili.
Úrad splnomocnenca pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia to píše vo svojej tlačovej správe. Z obete sa podľa úradu akoby stal predátor, keďže organizátor sa za pozvanie Haľka na podujatie ospravedlnil. Úrad vyjadril presvedčenie, že takéto tolerovanie porušovania práv povedie k totalite a vyzval na spoločenské odsúdenie.
Riaditeľ festivalu Michal Kaščák sa za Haľkovu účasť na Pohode ospravedlnil v Denníku N. Rozhodnutie pozvať ho obhajoval tým, že Haľko sa už na Pohode viackrát zúčastnil a on sám ho považoval za zaujímavého človeka.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: Inštitút ľudských práv, SITA