Slovenskom sa prehnalo derecho. Búrky dnes zoslabnú, čoskoro nás čaká veľká zmena počasia
- Búrkový systém zasiahol veľkú časť regiónov Slovenska
- Dnes búrky ustanú, čoskoro sa však vrátia
- Búrkový systém zasiahol veľkú časť regiónov Slovenska
- Dnes búrky ustanú, čoskoro sa však vrátia
Búrky, ktoré počas stredy (21. jún) zasiahli Slovensko, možno označiť za najplošnejšie a najintenzívnejšie búrky v tomto roku. Podľa Severe Weather Slovakia na našom území udrelo viac než 18 000 bleskov s tým, že prvé búrky sa vytvorili na východnom a strednom Slovensku. Vo večerných hodinách však zasiahli aj západné Slovensko.
To, čo včera Slovenskom prešlo, označuje iMeteo za derecho. Ide o veterný jav, ktorý prinášajú väčšie a kompaktnejšie búrkové systémy existujúce dlhšiu dobu. Tie dokážu zasiahnuť územie niekoľkých štátov v rozsahu stoviek kilometrov. Aby sme však mohli jav označiť za derecho, nárazy vetra musia presahovať rýchlosť 25 metrov za sekundu a zasiahnuť oblasť v dĺžke najmenej 400 kilometrov.
Tento jav sa začal tvoriť už v utorok večer nad južným Francúzskom a hoci sa spočiatku zdalo, že ide o bežné búrky, opak bol pravdou. Z Francúzska totiž tieto búrky prešli do Švajčiarska, odkiaľ sa v stredu ráno presunuli na územie južného Nemecka. Ich intenzita neklesala a dostali sa aj do Česka. Na Slovensko prišli vo večerných hodinách, keď začali postupovať cez naše územie.
Búrkový systém zasiahol veľkú časť regiónov Slovenska. Azda najhoršie na tom bolo Záhorie. Búrkový systém sa však následne začal opäť presúvať, a to smetom do Maďarska. Zanikol až v skorých ranných hodinách v Rumunsku.
Okrem veľkého počtu bleskov búrkový systém na naše územie priniesol efektný shelf cloud. Ten bol sprevádzaný silným nárazovým vetrom s rýchlosťou až 100 kilometrov za hodinu, v dôsledku čoho došlo k lámaniu stromov a konárov. To zas ovplyvnilo cestnú a vlakovú dopravu. Niektoré vlaky včera v noci meškali aj 200 minút.
Búrky nekončia
Dnešné počasie bude polooblačné až oblačné, no najmä bude mimoriadne teplo a dusno. Počas dňa sa vo východnej polovici územia môžu vyskytovať prehánky a búrky, ktoré môžu byť intenzívne a s krúpami. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav.
Najvyššia denná teplota bude dosahovať 27 až 32 stupňov Celzia, na západe a na juhu stredného a východného Slovenska miestami 32 do 35 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1 500 metrov nad morom sa bude pohybovať okolo 20 stupňov Celzia.
Fúkať bude slabý premenlivý vietor, na juhozápade prevažne južný vietor do rýchlosti 5 metrov za sekundu (20 km/h), ktorý pri búrkach prechodne zosilnie.
Meteorológovia predpokladajú zrážky do 10, pri búrkach ojedinele okolo 40 milimetrov.
Búrok bude počas dnešného dňa menej a tiež budú slabšie ako včera. Spozornieť by sme však mali v piatok, kedy cez Slovensko bude prechádzať studený front. Ten ukončí vlnu horúčav a urobí tak pomocou silných búrok, ktoré nezasiahnu len Slovensko, ale aj iné európske krajiny. Na situáciu reaguje aj SHMÚ, ktorý na piatok vydal výstrahu prvého stupňa pre búrkami. Celá mapa Slovenska je sfarbená do žlta, čo znamená, že riziko búrok hrozí v každom okrese.
Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahy aj na dnešný deň. Týkajú sa celého Slovenska a ide o výstrahy nielen pre búrkami, ale aj pred vysokými teplotami. Výstraha prvého stupňa pred búrkami platí na celom území Slovenska. Výstraha druhého stupňa pred vysokými teplotami sa týka len niektorých okresov – konkrétne ide o okresy Senica, Malacky, Trnava, Pezinok, Bratislava, Senec, Galanta, Dunajská Streda, Šaľa, Nové Zámky a Komárno.
SHMÚ zároveň upozorňuje na smogovú situáciu pre prízemný ozón v Bratislave.
Zdroje: Severe weather Slovakia, iMeteo, SITA, SHMÚ