Slovenskom sa rozmohol rafinovaný podvod: Vyláka od tvojich starých rodičov tisíce zákernou taktikou

  • Podvodníci využívajú nový trik cez SMS správy
  • Vydávajú za rodinných príslušníkov seniorov
seniori, podvod, SMS, peniaze
Ilustračná fotografia Canva/halfpoint, Canva/pixelshot
  • Podvodníci využívajú nový trik cez SMS správy
  • Vydávajú za rodinných príslušníkov seniorov

Seniori sa čoraz viac stávajú obeťami rôznych podvodov, či už ide o e-maily alebo SMS správy. Cez nich sa snažia podvodníci vylákať veľké sumy peňazí. Na nový typ podvodu v súčasnosti upozornila právnička Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie Sylvia Ďatelinková.

„Podvodníci zasielajú seniorom podvodné SMS správy, v ktorých informujú seniora, vystupujúc pritom v pozícii jeho rodinného príslušníka, že došlo k zmene telefónneho čísla na strane ich rodinného príslušníka. Najčastejšie ako dôvod uvádzajú poškodenie telefónu a SIM karty. Senior je SMS správou vyzvaný, aby si uložil nový telefonický kontakt na rodinného príslušníka. Následne podvodník rozvíja diskusiu so seniorom a pod vymyslenou legendou tohto informuje, že súrne potrebuje poslať finančné prostriedky,“ upozornila Ďatelinková.

Ako vyzerá SMS správa

Podvodnú správu rozpoznáš podľa naliehavého dojmu. „Textácia prechádza z vykania do tykania, je neosobná, až komunikácia s podvodníkom začne prechádzať z nátlakovej formy po agresívnu formu. Podvodník sa neustále dožaduje zaslania peňažných prostriedkov, výnimkou nie je ani žiadosť o poskytnutie vašich prístupových údajov do elektronického bankovníctva alebo citlivých údajov o platobnej karte,“ hovorí Ďatelinková.

seniori, podvod, SMS
zdroj: Inštitút alternatívnehoriešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie

Právnička apeluje na zvýšenú opatrnosť, obzvlášť pri komunikácii z neznámych a zahraničných čísel. Dôrazne varuje pred zdieľaním citlivých informácií o platobnej karte či prístupových údajoch do elektronického bankovníctva.

V prípade, že niekto prevedie peniaze na neznámy účet, ich získanie späť je takmer nemožné. Podvodníci totiž väčšinou využívajú zahraničné účty, z ktorých okamžite vyberajú prevedené prostriedky. Pokiaľ raz na účet však peniaze už boli zaslané, je veľmi ťažké sa k nim aj dostať späť.

Ako sa chrániť na internete

Seniori používajú internet už v čoraz väčšej miere. Môže im totiž uľahčiť život napríklad aj tým, že im umožňuje častejšie sa kontaktovať s rodinou.

„Pre starších ľudí, z ktorých mnohí sa cítia izolovaní, je táto možnosť nesmierne dôležitá pre ich duševné zdravie. V chatovacej miestnosti skupiny záhradkárov, rybárov, nadšencov háčkovania môžu zdieľať svoje záľuby. Takýto spôsob trávenia voľného času umožní udržiavať aktívnu myseľ. Aj takýto druh socializácie je výborná prevencia i liek pri Alzheimerovej chorobe či iných formách demencií,“ hovorí Adriana Škriniarová, spoluautorka projektu Agapé Senior Park.

Podľa Milana Cáka, odborníka na digitalizáciu z AMCEF, je jednou z najväčších výziev, ktorej seniori čelia, bezpečnosť online priestoru. Varuje pritom pred používaním slabých alebo rovnakých hesiel na rôznych stránkach. Cáka hovorí, že nie je vhodné písať si heslá na papierik, do kalendára alebo ho nalepiť na monitor.

„Seniorom sa preto odporúča používať aplikácie na správu hesiel, ktoré im pomôžu mať silné a bezpečné prístupy do rôznych aplikácií,“ radí odborník.

Ďalším dôležitým aspektom je rozpoznávanie podvodných a podvodných správ a emailov. Seniori by mali byť opatrní pri kliknutí na neznáme odkazy alebo pri výzve zdieľať osobné údaje cez internet. Ak takýto e-mail príde, odborníci odporúčajú ho vôbec neotvárať ani na nič neklikať.

Zdroje: Inštitút alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie, TS/TRUMPETER

Najnovšie videá

Trendové videá