Slovenskom sa rýchlo šíri nákaza. Veľkonočné návštevy môžu byť rizikové, odborníčka radí izolovať sa

  • Slovensko zaznamenalo viac ako 100 prípadov čierneho kašľa
  • Ohrození sú starší ľudia a bábätká
  • Podľa odborníčky je nutné vrátiť sa do doby Covid-19
šibačka nemocnica
Ilustračný obrázok TASR/Henrich Mišovič
  • Slovensko zaznamenalo viac ako 100 prípadov čierneho kašľa
  • Ohrození sú starší ľudia a bábätká
  • Podľa odborníčky je nutné vrátiť sa do doby Covid-19

Vysoký nárast čierneho kašľa zaznamenali najskôr v Česku, do ambulancií lekárov s týmto ochorením však chodí aj stále viac Slovákov. Veľkonočné sviatky predstavujú pre šírenie nákazlivého ochorenia riziko, keďže sa v rámci týchto dní stretávame s viacerými príbuznými. Odborníci upozorňujú a radia, ako sa chrániť. 

Medzi rizikové skupiny patria malé deti a starší ľudia, v ich prípadoch to môže viesť až k smrti. Najvyšší počet nakazených však v Českej republike zaznamenali najmä medzi stredoškolákmi. Na Slovensku bolo do konca februára zaznamenaných už viac ako 100 prípadov. 

Čo je čierny kašeľ a ako sa šíri

Čierny kašeľ alebo divý kašeľ je vysoko infekčné ochorenie postihujúce dýchacie cesty a spôsobuje vážne záchvaty kašľa. Patrí k najzávažnejším ochoreniam detského veku, informuje portál Úradu verejného zdravotníctva SR.

Pôvodcom tohto ochorenia je baktéria Bordetella pertussis a nákaza sa prenáša predovšetkým kvapôčkovou infekciou.

Na snímke mamička s dieťatkom sú v izbe na Oddelení detskej onkológie a hematológie
zdroj: TASR/František Iván

Ako sme ťa informovali v článku zo začiatku marca, práve u najmenších detí, teda novorodencov a dojčiat, je čierny kašeľ veľmi závažným ochorením. Môže ich totiž ohroziť na živote.

Predsedníčka českého Združenia praktických lekárov Ilona Hülleová poznamenala, že tínedžeri predstavujú rizikovú skupinu, pretože udržiavajú tesné sociálne kontakty. To umožňuje rýchle šírenie kvapôčkovej infekcie. 

Prípadov podľa českého Státního zdravotního ústavu totiž pribúda, najviac práve medzi stredoškolákmi vo veku 15 až 19 rokov.

Nakazených Slovákov je stále viac

Výrazný nárast počtu prípadov čierneho kašľa hlásili v uplynulých týždňoch Česká republika, Belgicko a Chorvátsko. Pred rokom 2020 sa na Slovensku zaznamenávali desiatky až stovky prípadov ročne.

Aj napriek tomu, že sme ešte len začiatku roka 2024, už ku koncu februára bolo zachytených presne 123 prípadov ochorenia. Na našom území bol výskyt čierneho kašľa zaznamenaný v každej vekovej skupine. Najviac chorých však bolo detí do jedného roka. Nanešťastie, výskyt bol hlásený z každého kraja Slovenska.

Ako sa chrániť? 

Podľa vyjadrenia Mgr. Pavly Horákovej, vedúcej online poradne MojaLekáreň.sk, sa zákazníci v online poradni stále častejšie a opodstatnene pýtajú, ako sa chrániť. Týchto informácií sa dožadujú aj zákazníci Lékárna.cz, českej verzie slovenského webu.

Pre Startitup sa odborníčka vyjadrila, že ak sa chceme chrániť, musíme sa počas Veľkej noci vrátiť do čias Covid-19. 

„Izolácia je v prípade seniorov a bábätiek odpoveďou na otázku, ako sa efektívne chrániť pred šíriacou sa hrozbou nákazy čierneho kašľa v Európe. V praxi to znamená obmedzovanie sociálnych kontaktov na čo najužší rodinný kruh tak, ako to dobre poznáme z čias pandémie Covid-19. Akýkoľvek náznak kašľa či inej choroby nepatrí do úzkeho kontaktu s touto skupinou ľudí.“

veľká noc
zdroj: TASR - Erika Ďurčová

Vedúca online poradne MojaLekáreň.sk tiež upozorňuje na to, že tak ako seniori, aj bábätká patria do rizikovej skupiny, pretože majú výrazne zníženú imunitu a vitamíny im nepomôžu. 

Podpora výživovými doplnkami stravy a vitamínmi je v prípade dojčiat nemožná, a v prípade seniorov komplikovanejšia, vzhľadom na možnú liečbu dlhodobých problémov.“ Bábätká totiž získavajú najviac prospešných látok z matkinho materského mlieka. 

Horáková však radí, že imunitu treba posilňovať, pretože práve prevencia je v prípade zdravia najdôležitejšia.

Vitamín C, D, zinok a selén sú nevyhnutnými partnermi v podpore obranyschopnosti organizmu. Už pri spomínaných deťoch rodičia nič nepokazia nasadením betaglukánov, Preventanu či Imunostim. Echinacea, rakytník a hliva je kombo, ktorého sa nemusia báť dospelí.“

„Nesmieme zabudnúť na očkovanie. Je síce povinné, ale mnoho rodičov dnes očkovanie svojich detí odmieta. Osveta je opodstatnená. V dospelosti je dôležité preočkovanie, pretože vakcinácia z detstva už stráca účinok.“ 

tabletky
zdroj: Freepik/wayhomestudio

Na Slovensku očkovanie odmietame

„Na Slovensku v posledných rokoch zaznamenávame síce mierny, ale neustále klesajúci trend zaočkovanosti v rámci povinného pravidelného očkovania detí. Zvýšené počty prípadov niektorých infekčných ochorení, ako je napríklad čierny kašeľ, sa zvyknú cyklicky objavovať zhruba každých päť rokov. Približne tak dlho trvá, kým počet vnímavých ľudí v populácii vzrastie natoľko, že sa ochorenie dokáže ľahšie šíriť,“ vyjadrila sa hlavná hygienička Slovenskej republiky Tatiana Červeňová.

Epidemiologická situácia, napríklad aj v prípade čierneho kašľa, sa obvykle stabilizuje tým, že sa vnímavá populácia opätovne zmenší kombináciou očkovania a prekonania ochorenia. Vnímavá populácia sú ľudia, ktorí nie sú zaočkovaní, a ľudia, u ktorých časom došlo k významnému poklesu ochranných protilátok.

Hlavná hygienička odporúča rodičom, ktorých deti neboli očkované proti ochoreniam, ako je čierny kašeľ, záškrt a osýpky, aby kontaktovali pediatra a prediskutovali možnosť očkovania. 

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: UVZRS, MojaLekáreň.sk, Redakcia Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá