Slovenskom sa šíri nepríjemné ochorenie domácich miláčikov. Dá sa mu predísť
- Larvy sú drobné a majú zhruba 0,3 milimetra
- Dospelé červy môžu byť dlhé aj 12 až 30 centimetrov
- Larvy sú drobné a majú zhruba 0,3 milimetra
- Dospelé červy môžu byť dlhé aj 12 až 30 centimetrov
Zmeny klimatických podmienok pociťujú na Slovensku nielen ľudia, ale aj ich domáci miláčikovia.
Veterinárna klinika Kelovet na sociálne sieti upozorňuje na ochorenie Dirofilarióza, ktoré je s touto zmenou spojené. Ide o ochorenie, s ktorým sa veterinári v našich končinách stretávajú čoraz častejšie. Prenášajú ho komáre.
„Dirofilária sa vyskytuje v dvoch formách a to Dirofilaria immitis (srdcová forma) a Dirofilaria repens (podkožná forma ochorenia). Obe formy majú rovnaký spôsob prenosu. Počas vývinových štádií sa z larvy vyvíja dospelý parazit,“ ozrejmuje veterinárna klinika.
V krvnom obehu hostiteľa cirkulujú živé larvy, mikrofilárie, ktoré porodí dospelá samica. Prenášačom ochorenia sa teda stáva komár, ktorý nasaje krv od tohto nakazeného hostiteľa, a následne tieto mikrofilárie vypúšťa spolu so slinami do tela nového hostiteľa.
Vývinový cyklus v tele nového hostiteľa trvá až 6 mesiacov. Larvy sú drobné a majú zhruba 0,3 milimetra, no dospelé červy môžu byť dlhé aj 12 až 30 centimetrov.
„Tomuto ochoreniu sa dá veľmi jednoducho predísť v rámci podávania preventívnych prípravkov s obsahom moxidectinu. Avšak liečba ochorenia je veľmi náročná a zdĺhavá, preto vám odporúčame voliť ektoparazitárne ošetrenie obsahujúce Moxidectin,“ upozorňuje klinika.
Problémy robilo aj iné ochorenie >>>
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.