Slovenskom sa šíri nepríjemné ochorenie domácich miláčikov. Dá sa mu predísť

  • Larvy sú drobné a majú zhruba 0,3 milimetra
  • Dospelé červy môžu byť dlhé aj 12 až 30 centimetrov
pes
Ilustračný obrázok Unsplash/Elisa Calvet B.
  • Larvy sú drobné a majú zhruba 0,3 milimetra
  • Dospelé červy môžu byť dlhé aj 12 až 30 centimetrov

Ešte v roku 2022 sme informovali o tom, že mesto Žilina varovalo majiteľov psov na nebezpečenstvo nákazy Aujeszkyho chorobou, takzvanou pseudobesnotou. 

Podľa vyjadrenia hovorkyne mesta Barbory Zigovej veterinárna nemocnica v Žiline hospitalizovala psa s neurologickými príznakmi, avšak pes uhynul v priebehu niekoľkých hodín. Po pitve potvrdila Regionálna veterinárna a potravinová správa prítomnosť Aujeszkyho choroby. Toto vírusové ochorenie má primárneho hostiteľa v prasatách a nemožno ho liečiť. Vždy končí úhynom psa, upozornila Zigová.

Zigová zdôraznila, že najviac ohrozené sú poľovné psy. Taktiež vyzvala majiteľov ostatných psov, aby si boli vedomí rizika nákazy počas pohybu svojich zvierat v prirodzenom prostredí, kde sa vyskytuje diviačia zver. Dodala, že nakazený pes pravdepodobne pochádzal z oblasti Dohňany.

Ide o vírusové ochorenie nazývané pseudobesnota, ktoré prebieha veľmi rýchlo. Nakazený pes uhynie do 12 až 36 hodín od výskytu prvých príznakov.

Veterinárna ambulancia vysvetľuje, že typickým prejavom ochorenia je silné svrbenie, škrabanie do krvi a samopoškodzovanie, ktoré sa následne prejaví neurologickými príznakmi, ako sú kŕče alebo obrna jazyka. Ochorenie ohrozuje najmä poľovné psy, keďže hlavným prenášačom a zdrojom nákazy je divá sviňa. Problémom sú najmä krv a telesné tekutiny svine, s ktorými sa psy môžu dostať do kontaktu počas poľovačiek.

Veterinári varujú, že na toto ochorenie neexistuje vakcína. Našťastie však ochorenie nie je prenosné na ľudí.

Choroba sa prejavuje rôznymi príznakmi, vrátane apatie alebo neustálej nervozity po infikovaní, pričom chôdza psa je neistá a nekontrolovateľná. Telesná teplota psa sa tiež zvyšuje, môže dosiahnuť až 41 stupňov Celzia. Následne sa objavuje intenzívne svrbenie, väčšinou v oblasti uší alebo nosa.

Ajuezského choroba je predmetom záujmu aj Poľovníckej komory.

„U domácich ošípaných sa vírus vylučuje počas celého roka. Naopak, u diviačej zveri sa podarilo zaznamenať vylučovanie vírusu iba v zimnom období od októbra do februára (často v decembri). Vzorky pre vyšetrenie Aujeszkeho choroby pochádzali z diviakov, ktoré boli pôvodne testované na klasický mor ošípaných, a boli poskytované kontinuálne počas celého roka,“ informujú poľovníci na svojom webe.

Slovensko bolo od roku 2007 vyhlásené za krajinu bez výskytu Aujeszkeho choroby u domácich ošípaných. V poľovníckej sezóne 2010/2011 bola choroba potvrdená v laboratórnych testoch u 13 diviakov a u troch psov, všetky tieto prípady nákazy u psov sa vyskytli v decembri, zdôrazňuje Poľovnícka komora.

Zdroj: Poľovnícka komora

Najnovšie videá

Trendové videá