Slovenskú divočinu máš na dosah. S touto apkou spoznáš jedinečnú prírodu inovatívnym spôsobom

  • Projekt Lesmír sa zameriava na krásy divokej prírody Slovenska
  • Prostredníctvom jedinečnej mobilnej aplikácie sa dostaneš k zaujímavým videám či obrázkom
Lea Kurpasová a Pavol Littera
Ilustračný obrázok Lesmír o. z.
  • Projekt Lesmír sa zameriava na krásy divokej prírody Slovenska
  • Prostredníctvom jedinečnej mobilnej aplikácie sa dostaneš k zaujímavým videám či obrázkom

Za projektom Lesmír stoja ľudia, ktorí sú fascinovaní divokou prírodou a o toto nadšenie sa chcú podeliť aj s ostatnými ľuďmi. Erik, Lea a Jakub spoločne preskúmavajú naše národné parky, ktoré sú klenotom prírody v rámci celej Európy. 

Ako informujú na svojej webovej stránke, Európa nemá množstvo miest, kde žijú vlci, medvede či tetrov hlucháň. Práve preto by mali byť na takýchto miestach samozrejmosťou aj moderné informačné centrá, informačné tabule pri turistických trasách, sprievodcovia a iné podobné zdroje informácií pre návštevníkov. 

Jedinečná aplikácia

Tieto zdroje informácií sú v zahraničí úplne bežné, avšak na Slovensku veľmi často chýbajú. Výsledkom toho je nedostatočné množstvo informácií pre návštevníkov o tom, na akom mieste sa vlastne nachádzajú, a aké zaujímavé veci by si mali všímať. V dôsledku toho je divočina na Slovensku úplne nepochopená, a preto sa rozhodla trojica ľudí, že to jednoducho zmení. 

Vytvorili jedinečný projekt Lesmír, aby mal každý človek možnosť spoznať krásy divokej prírody Slovenska, na ktoré sú všetci právom hrdí. Návštevníkom prírodných lokalít chcú ponúknuť unikátny zážitok bez akýchkoľvek rozdielov. 

V rámci projektu bola vytvorená aj rovnomenná mobilná aplikácia. Avšak počas mája tohto roku sa Lesmír zmenil na občianske združenie, s čím prišli aj určité výhody. Stiahnutie aplikácie a jej používanie je dostupné úplne zadarmo. 

Špeciálne trasy

Aplikácia Lesmír nie je obyčajná, užívateľom ponúka rôzne náučné chodníky, pričom je každý z nich zameraný na jednu ucelenú tému. Ukáže ti fungovanie ekosystému ako celku alebo ti predstaví život niektorého z lesných obyvateľov.

Všetky chodníky vedú po jednej konkrétnej trase v prírode, pričom pozostávajú zo zastávok, ktoré sú rozmiestnené po celej dĺžke chodníka. Aplikácia Lesmír ti pritom na každej z nich ponúkne krátke vysvetľujúce video, obrázky, popisy a iný interaktívny obsah. 

Okrem toho ťa každým chodníkom sprevádza niekto z brandže, ide napríklad o skúseného ekológa, vedca či iného odborníka, ktorý sa špecializuje na danú tému. Výhodou aplikácie je aj plynulé prehrávanie všetkých videí. Ak si užívateľ stiahne chodník s pripojením na WiFi, následne nemá problém si prehrať všetky videá aj na tých miestach, kde nie je signál. 

Skúsení odborníci

Aktuálne sa však projekt Lesmír zameriava najmä na prírodu, ktorá sa nachádza v okolí Bratislavy. V posledných troch mesiacoch do aplikácie pribudli už 3 nové náučné chodníky, pričom ich do konca tohto roka bude ešte oveľa viac. 

Ornitológ Ján Dobšovič
zdroj: Lesmír o. z.

Jedným z nich je napríklad Chodník Za vtáčím spevom, ktorý sa nachádza v Bratislave. Ide o nenáročnú trasu s dĺžkou 4,5 kilometra, ktorá vedie zo Železnej studničky. Užívateľ sa na nej pomocou aplikácie môže naučiť rozoznávať vtáctvo bratislavských lesov, pričom mu ich predstaví skúsený ornitológ Ján Dobšovič spoločne s Lesmírom. 

Ďalším novým chodníkom je Ostrov slnka v mori času. Počas tejto nenáročnej prechádzky z hradu Devín na Sandberg zistí užívateľ za pomoci Lesmíru, prečo je táto lokalita jednou z tých najhodnotnejších, aké na Slovensku sú. Vysvetlenie užívateľom ponúka Pavol Littera z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ).

Členovia Lesmíru Lea Kurpasová a Michal Noga
zdroj: Lesmír o. z.

V neposlednom rade pribudol chodník s názvom Vydrica očami lesných obyvateľov, ktorý má dĺžku celkom 1,5 kilometra. Ide o špeciálnu trasu vytvorenú Lesmírom najmä pre deti. Vedie z blízkosti Železnej studničky okolím riečky Vydrica. Deti spoznajú prostredníctvom aplikácie všetky druhy zvierat žijúcich v okolí riečky. 

Ako sme spomenuli, projekt Lesmír plánuje do budúcnosti rozšíriť svoje náučné poznávacie chodníky aj o ďalšie známejšie, či menej známejšie územia, ktoré sú rozmiestnené po celom území Slovenska. Počas najbližších týždňov pribudne do aplikácie aj chodník o Dunaji, ktorý bol zdokumentovaný na známych bratislavských plážach. 

Zdroje: TS, Lesmír

Najnovšie videá

Trendové videá