Slovensku hrozí strata takmer miliardy eur z eurofondov. „Zoberte si handru a okamžite do Bruselu,“ vyzýva Šeliga Fica
- Vo vzduchu visí otázka straty eurofondov
- Môže o ne Slovensko prísť?
- Odborník hodnotí, čo sa deje
- Vo vzduchu visí otázka straty eurofondov
- Môže o ne Slovensko prísť?
- Odborník hodnotí, čo sa deje
Ubehlo len vyše pol roka od nástupu novej vlády a už nastali problémy na európskej úrovni. Únia totiž Slovensku pohrozila, že ak bude ďalej postupovať tak, ako postupuje, odstrihne ju od eurofondov.
Obavy o európske peniaze súvisia s rušením Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a prvé nesúhlasné komentáre sa začali objavovať už v januári. Eurokomisárka Věra Jourová ešte pred schválením zákona vyzývala slovenskú vládu, aby viedla k téme v Bruseli „rozsiahle konverzácie“. To sa však nestalo a ÚŠP k 20. marcu zrušili. Znamená to teda, že o eurofondy prídeme?
Podľa Jourovej musí Slovensko zaručiť nezávislosť prokurátorov na politike. Pripomína to, že musia byť schopní viesť stíhanie aj v kauzách, v ktorých figurujú vysokí politici. „Únijné predpisy stanovujú, že štát, ktorý nezaručuje ochranu proti korupcii, nemôže dostávať (únijné) financie,“ povedala ešte v januári pre agentúru AFP, píše Seznam.
Upozornila na to, že naša krajina musí zabezpečiť, že štátni zástupcovia sú nezávislí a že nepodliehajú politickému vplyvu. Dôležité je, aby mohli príslušné orgány viesť stíhanie aj v kauzách, v ktorých figurujú poprední politici.
„Problémy vznikajú, keď sa víťazi volieb snažia vyvíjať maximálny vplyv na záležitosti, ktoré by v súlade s právnym štátom nemali byť ovplyvnené vládnou politikou,“ doplnila.
Ohrozené miliardy
V polovici februára zorganizovalo Progresívne Slovensko (PS) tlačovú konferenciu, na ktorej varovali, že Slovensko môže prísť o miliardy eur. Schválenie novely Trestného zákona je podľa opozičnej strany v rozpore s európskym právom. Europoslanec Martin Hojsík priblížil, že eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders mal v deň schvaľovania spomínanej novely zaslať list. Mal v ňom žiadať zastavenie schvaľovania novely v skrátenom legislatívnom konaní.
„EK sa opakovane snažila o dialóg. Dokonca Slovensko v liste z 24. januára upozornila, že analyzovala právne poriadky okolitých členských štátov a nikde nenašla obdobné trestné sadzby. Tým sa totiž vládna koalícia snažila hanebne ospravedlniť dokonca aj pred Komisiou,“ povedal Hojsík.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Prečo nám hrozí strata eurofondov?
- Čo odkazuje premiérovi Juraj Šeliga?
- Komunikuje vláda s Európskou komisiou?
- Ako na možnú stratu európskych peňazí reaguje Robert Fico?
- Aký vývoj situácie očakáva odborník?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity