Slovensku hrozí strata takmer miliardy eur z eurofondov. „Zoberte si handru a okamžite do Bruselu,“ vyzýva Šeliga Fica

  • Vo vzduchu visí otázka straty eurofondov
  • Môže o ne Slovensko prísť?
  • Odborník hodnotí, čo sa deje
Na snímke premiér Robert Fico a poslanec za Demokratov Juraj Šeliga.
Ilustračné foto TASR/Pavel Neubauer, Jaroslav Novák
  • Vo vzduchu visí otázka straty eurofondov
  • Môže o ne Slovensko prísť?
  • Odborník hodnotí, čo sa deje

Ubehlo len vyše pol roka od nástupu novej vlády a už nastali problémy na európskej úrovni. Únia totiž Slovensku pohrozila, že ak bude ďalej postupovať tak, ako postupuje, odstrihne ju od eurofondov.

Obavy o európske peniaze súvisia s rušením Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a prvé nesúhlasné komentáre sa začali objavovať už v januári. Eurokomisárka Věra Jourová ešte pred schválením zákona vyzývala slovenskú vládu, aby viedla k téme v Bruseli „rozsiahle konverzácie“. To sa však nestalo a ÚŠP k 20. marcu zrušili. Znamená to teda, že o eurofondy prídeme?

Podľa Jourovej musí Slovensko zaručiť nezávislosť prokurátorov na politike. Pripomína to, že musia byť schopní viesť stíhanie aj v kauzách, v ktorých figurujú vysokí politici. „Únijné predpisy stanovujú, že štát, ktorý nezaručuje ochranu proti korupcii, nemôže dostávať (únijné) financie,“ povedala ešte v januári pre agentúru AFP, píše Seznam.

Upozornila na to, že naša krajina musí zabezpečiť, že štátni zástupcovia sú nezávislí a že nepodliehajú politickému vplyvu. Dôležité je, aby mohli príslušné orgány viesť stíhanie aj v kauzách, v ktorých figurujú poprední politici.

„Problémy vznikajú, keď sa víťazi volieb snažia vyvíjať maximálny vplyv na záležitosti, ktoré by v súlade s právnym štátom nemali byť ovplyvnené vládnou politikou,“ doplnila.

Ohrozené miliardy

V polovici februára zorganizovalo Progresívne Slovensko (PS) tlačovú konferenciu, na ktorej varovali, že Slovensko môže prísť o miliardy eur. Schválenie novely Trestného zákona je podľa opozičnej strany v rozpore s európskym právom. Europoslanec Martin Hojsík priblížil, že eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders mal v deň schvaľovania spomínanej novely zaslať list. Mal v ňom žiadať zastavenie schvaľovania novely v skrátenom legislatívnom konaní.

„EK sa opakovane snažila o dialóg. Dokonca Slovensko v liste z 24. januára upozornila, že analyzovala právne poriadky okolitých členských štátov a nikde nenašla obdobné trestné sadzby. Tým sa totiž vládna koalícia snažila hanebne ospravedlniť dokonca aj pred Komisiou,“ povedal Hojsík.

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroje: Seznam Správy, Archív Startitup, Facebook/Progresívne Slovensko, Teraz, Denník N, Plán obnovy, Facebook/Robert Fico, Facebook/Juraj Šeliga, Demokrati

Najnovšie videá

Trendové videá