Slovensku hrozí, že príde o prírodný klenot. Nedotknutú prírodu majú nahradiť hotely

  • Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky sa rozhodlo umožniť v prírodnej rezervácii Morské oko výstavbu chát, hotelov, rúbať stromy a strieľať zver na spoločných poľovačkách
  • Aktivisti vyzývajú Slovákov k podpore ich hromadnej pripomienke a zastaveniu drancovania našej prírody
sepp
Pixabay, Wikimedia-Milan Bališin
  • Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky sa rozhodlo umožniť v prírodnej rezervácii Morské oko výstavbu chát, hotelov, rúbať stromy a strieľať zver na spoločných poľovačkách
  • Aktivisti vyzývajú Slovákov k podpore ich hromadnej pripomienke a zastaveniu drancovania našej prírody

Morské oko je považované za veľkú prírodnú zvláštnosť slovenskej prírody. Po Štrbskom plese a Veľkom Hincovom plese vo Vysokých Tatrách je dokonca tretím najväčším prírodným jazerom na Slovensku.

Na ochranu prírodných hodnôt ho spolu s okolitými lesmi v roku 1984 vyhlásili za štátnu prírodnú rezerváciu. V súčasnosti je to národná prírodná rezervácia v celkovej výmere 108,48 ha s najvyšším 5. stupňom ochrany prírody. Vihorlatský prales bol vďaka zachovalým bukovým pralesom s 240-ročnými exemplármi dokonca vyhlásený za lokalitu Svetového dedičstva UNESCO. Ani tieto všetky aspekty ho zjavne neochránia od nástupu developerov a drevorubačov. 

zdroj: wikimedia-Milan Bališin

Aktivisti z Lesohospodárskeho združenia VLK upozorňujú, že Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky navrhuje zrušiť prísnu ochranu jadrovej časti Národnej prírodnej rezervácie Morské oko. Podľa predloženého návrhu Nariadenia Vlády SR samotná vodná plocha Morského oka a okolité lesy stratia status najvyššej ochrany. To umožní výstavbu nových chát a hotelov, ciest, výrub stromov, poľovanie a mnohé iné aktivity, ktoré povedú k zničeniu tohto klenotu slovenskej prírody.

Predstavte si tu vodné skútre, loďky, móla, namiesto stromov ďalšie chaty, možno i menšie hotely, samozrejme reštaurácie, k tomu treba nejaké to parkovisko. A čaro Morského oka je preč. Nedovoľme zrušiť prísnu ochranu tomuto čarovnému miestu,” vyjadrila sa Jana Strnádová z Lesohospodárskeho združenia VLK.

zdroj: wikimedia-Milan Bališin

MŽP sa rozhodlo umožniť v prírodnej rezervácii Morské oko, ktorá sa nachádza v pohorí Vihorlat, výstavbu chát, hotelov, rúbať stromy a strieľať zver na spoločných poľovačkách. Návrh Nariadenia Vlády SR ruší najvyššiu ochranu vodnej plochy Morského oka a okolitých lesov.

Predpoklad, že túto lokalitu majú v merku devoloperi a drevorubači, bol potvrdený aj na prerokovaní projektu začiatkom decembra 2019, kedy bolo toto územie označené ako „rozvojové”. 

„Jednoznačne tak bol deklarovaný zámer užívateľa lesných pozemkov rozvíjať ľudské aktivity na území, ktoré má v súčasnosti najprísnejší stupeň ochrany,” píše sa v hromadnej pripomienke.

„Vláda sa rozhodla vyhlásiť predčasné voľby o našej prírode. Nedovoľme v týchto voľbách vyhrať drevorubačom a developerom a prehlasujme ich výrazným počtom hlasov v prospech prírody vihorlatských pralesov,” hovorí Juraj Lukáč z VLK.

K situácii sa vyjadrilo aj MŽP: Ministerstvo životného prostredia odmieta aktuálne tvrdenia Lesoochranárskeho združenia Vlk ohľadom zníženia ochrany rezervácie Vihorlatský prales ‚pár dní pred voľbami’. Ide o zavádzajúcu informáciu. Vymedzenie hraníc v tomto znení už vláda schválila minulý rok. V štvrtom stupni ochrany je navrhnutá len časť lokality, ktorú predstavuje existujúca infraštruktúra a vodná plocha. Zároveň treba podotknúť, že sa zmenila legislatíva vďaka našej novele zákona o ochrane prírody a krajiny. Dnešný štvrtý stupeň ochrany je v zásade to isté ako piaty stupeň v predchádzajúcej verzii zákona.“

Aktivisti a ochranári vyzývajú Slovákov, aby podporu hromadnej pripomienky a postavili sa tak drancovaniu prírody. Čas je len do 17. februára 2020.

Nenechajme ich zničiť toto čarokrásne miesto vyhľadávané tisíckami turistov práve pre ticho a pokoj uprostred prastarých bukových lesov,” dodávajú ochranári.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: VLK, HP

Najnovšie videá

Trendové videá