Slovenský AI startup spraví z výstavby budov „lego“. Do základov môže zmeniť rigidné odvetvie
- Stavebníctvo je jedným z posledných veľkých trhov, ktoré ešte čakajú na disrupciu
- Na scénu tak prichádzajú šikovní Slováci
- Stavebníctvo je jedným z posledných veľkých trhov, ktoré ešte čakajú na disrupciu
- Na scénu tak prichádzajú šikovní Slováci
Stavebníctvo je jedným z posledných veľkých trhov, ktoré ešte čakajú na disrupciu. Práve tu nastupuje zakladateľská dvojica Martin Schmuck a Ján Pernecký, ktorí majú na realitnom trhu dokopy viac ako 30-ročné skúsenosti. Rozhodli sa vyvinúť softvér na generatívne navrhovanie budov a mestských komplexov.
Inými slovami, výstavbu bytových domov rozloží na najmenšie „lego“ dieliky a následne porovná miliardy možných riešení so znalosťou právnych predpisov a záujmov obyvateľov a z nich vygeneruje najlepšie možné riešenie. Vďaka pokročilej automatizácii sa tak efektívne zlacní a urýchli výstavba obytných budov vo veľkých mestách.
Príležitosť investovať do tohto startupu vycítili české spoločnosti Czech Founders VC a Zero Gravity Capital (súčasť skupiny Zero One Hundred), ktoré spolu s Bobom Leškom, jedným z prvých investorov do Airbnb, Twitteru alebo Uberu, posielajú do projektu 550-tisíc eur.
„V súčasnosti sa bežne používané softvérové riešenia používajú najmä na zaznamenávanie ručne navrhnutých budov. Naša technológia však umožňuje generovať, vyhodnocovať a optimalizovať návrhy podľa požiadaviek a očakávaní zainteresovaných strán. Nie je to tak, že by sme chceli architektom brať slobodu a projektantom prácu. Len im pomáhame nájsť optimálne kombinácie, s ktorými môžu pracovať, aby sa rýchlejšie dostali ku konečnému výsledku,“ opisuje problém a jeho riešenie CEO projektu Martin Schmuck.
Skvelý pomocník
„DEVS pomáha tvorcom už v ranom štádiu prípravy projektu a poskytuje im dáta, ktoré boli doteraz bežne dostupné až po mesiacoch alebo rokoch práce na projekte. To pomáha výrazne skrátiť proces prípravy stavby, čo by malo v konečnom dôsledku priniesť nižšie náklady pre konečného zákazníka. Okrem toho možnosť vyhodnocovať údaje v reálnom čase výrazne uľahčuje monitorovanie ekonomických a environmentálnych vplyvov projektov,“ doplňuje Schmuck.
Problém, ktorý DEVS rieši, poznajú jeho zakladatelia veľmi dobre a na vlastnej koži, obaja sa totiž v tomto odvetví dlhodobo pohybujú. Ján v minulosti založil štúdio Subdigital, kde sa venoval výpočtovému dizajnu, zatiaľ čo Martin niekoľko rokov pôsobil v architektonickom štúdiu Siebert+Talaš. Tam sa stretol aj s tretím kľúčovým členom tímu, Romanom Talašom, ktorý sa v súčasnosti venuje najmä biznis developmentu.
„Martin a Ján tvoria veľmi silnú zakladateľskú dvojicu, ktorá sa navzájom výborne dopĺňa. Navyše trh v súčasnosti funguje podľa veľmi neefektívnych pravidiel, čo vytvára výbornú príležitosť na vstup nového hráča,“ vysvetľuje Ivan Kristeľ, managing partner Czech Founders VC, dôvody, prečo sa rozhodol vstúpiť do projektu so svojím fondom Czech Founders VC.
„Sme presvedčení o tom, že tím postavený okolo Martina a Jana prinesie kľúčovú inováciu do inak rigidného odvetvia. Vidíme potenciál spoločnosti DEVS vytvoriť riešenie, ktoré významne zmení spôsob, ako developeri, architekti a stavební inžinieri navrhujú budovy a plánujú ich výstavbu,“ doplňuje Dušen Duffek zo Zero One Hundred.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: TS/DEVS