Slovenský Amazon láka ľudí na štvordňový pracovný týždeň, má to však jeden háčik
- Amazon v Seredi spustil kampaň na prilákanie nových zamestnancov
- Ako hlavný benefit uvádza možnosť pracovať len štyri dni v týždni, tak ako to testuje už niekoľko firiem v rôznych kútoch sveta
- Amazon v Seredi spustil kampaň na prilákanie nových zamestnancov
- Ako hlavný benefit uvádza možnosť pracovať len štyri dni v týždni, tak ako to testuje už niekoľko firiem v rôznych kútoch sveta
Vôbec prvé slovenské logistické centrum otvoril pred troma rokmi Amazon v Seredi, ktorá sa nachádza šesťdesiat kilometrov od Bratislavy. Spoločnosť má už dlhodobo pomerne trúfalú víziu a to stať sa zamestnávateľom prvej voľby v každom regióne, kde pôsobí. Na Slovensku Amazon doposiaľ vytvoril viac ako 2 600 stálych pozícií. Firma najnovšie láka Slovákov na prvý pohľad veľmi lákavý benefit, ktorým je štvordňový pracovný týždeň a tri dni voľna.
„Vyskúšajte 4-denný pracovný týždeň. Pracujte v priateľskom kolektíve v logistickom centre v Seredi,“ píše Amazon v sponzorovanom príspevku na sociálnej sieti.
Výplatná páska však mnohých záujemcov zrejme nepoteší a radšej sa už tradične poohliadnu po pracovnej ponuke v zahraničí. Uchádzači na vstupných pozíciách si totižto v Seredi zarobia 5,50 eur na hodinu v hrubom. Ak sa prepracujú na pozíciu vedúcich tímov, za odpracovanú hodinu dostanú 7 eur.
Amazon však neláka nováčikov len na plat. Spoločnosť sa spolieha, že nových uchádzačov o pracovné pozície, zaujmú aj benefity. Okrem skráteného pracovného týždňa, ide napríklad o mesačné bonusy za splnenia podmienok ako je dochádzka či produktivita práce. V hre je aj takzvané zvýhodnené stravovanie, vďaka ktorému zamestnanec dostane 3-chodové menu za 1 euro.
Stačia však tieto benefity na nalákanie stále vyberavejších mladých ľudí, ktorí majú podľa mnohých odborníkov pri príchode na pracovný trh čoraz prehnanejšie požiadavky? Možno áno.
S nástupom novej generácie mileniálov sa totižto postupne zmenili aj pracovné návyky. Nadčasy a dlhé dni v práci vystriedala potreba vyváženého striedania pracovných povinností a voľného času.
Práve pre túto skupinu sú benefity, ktoré umožňujú mať pracovný čas vo vlastných rukách priam bytostne dôležité. Flexibilný pracovný čas, dovolenka navyše, práca z domu či štvordňový pracovný týždeň sú pre túto skupinu významným faktorom už pri samotnom rozhodovaní, či na pracovnú ponuku zareagujú. Častokrát ide o lákavejší benefity ako finančný bonus, ukázal to prieskum Profesia.sk.
Vo svete už skrátený týždeň testujú
Stačí sa pozrieť do zahraničia a nájdeme hneď niekoľko príkladov, kde štyri dni zamestnancom dokonale vystačia na to, aby do nich zvládli stlačiť osem pracovných hodín jedného dňa navyše. Najviac v spoločnosti rezonoval prípad finančnej spoločnosti z Nového Zélandu Perpetual Guardian, ktorý potvrdil až 20 %-né zvyšovanie produktivity svojich zamestnancov, informoval o tom aj The Guardian. Hladina stresu u pracovníkov klesla zo 45 % na 38 % a balans medzi prácou a osobným životom sa zvýšil z 54 % na 78 %.
Skrátenie pracovného týždňa o celý deň si pochvaľuje aj personálna spoločnosť Radioactive z Veľkej Británie, vo Švédsku už ukončili testovanie 6-hodinového pracovného času.
„Trend štvordňového týždňa poznáme z Francúzska, Holandska či Švédska, kde takto v niektorých firmách ľudia fungujú. Vnímame, že názory na túto novinku sa rôznia. Niektoré štúdie hovoria o tom, že skrátený pracovný týždeň môže v určitých profesiách a firemných kultúrach viesť k miernemu nárastu produktivity, poklesu stresu a tým k celkovej spokojnosti s rovnováhou v životoch ľudí. Niektoré však, naopak, tento trend spochybňujú a považujú za hotovú ekonomickú katastrofu,“ vyjadrila sa pre Startitup HR Business Partnering Manager spoločnosti Orange Martina Kováčová.