Slovenský bankár to povedal na rovinu: Pravý dôvod, prečo Slováci chudobnejú
- Bežná populácia by sa mohla inšpirovať zvykmi milionárov, tvrdí analytik
- Väčšina Slovákov robí dokola tú istú finančnú chybu
- Bežná populácia by sa mohla inšpirovať zvykmi milionárov, tvrdí analytik
- Väčšina Slovákov robí dokola tú istú finančnú chybu
Slovenskí a českí milionári napriek turbulenciám na trhoch veria z dlhodobého hľadiska najmä akciovým investíciám. Pohybov na trhu sa neboja a využívajú ich vo svoj prospech. Ukázal to prieskumu J&T Banky z konca minulého roka.
„Tretí rok po sebe dominujú investície do akcií zahraničných firiem,“ povedala na utorkovej tlačovej konferencii riaditeľka J&T Banky na Slovensku Anna Macaláková. Svoje stratégie milionári nemenia a zostávajú vo svojich investíciách. Podľa vyjadrení dolárových milionárov sa skôr či neskôr akcie vrátia opäť k rastu. Pokles na trhoch ich neznervóznil.
Prieskum ďalej ukázal, že medziročne sa prepadol záujem v rámci realít, a to o polovicu. No stále v ňom vidia potenciál. Reality začali podľa Macalákovej vnímať ako uchovávateľa hodnoty.
Pri otázke, kde očakávajú pokles výnosu investícií, zhodne odpovedali, že sú to kryptomeny. Podľa milionárov ide len o nafúknutú bublinu a neodrážajú reálnu cenu. Vyjadrilo sa tak cez 90 % respondentov.
Súčasnú ekonomickú situáciu v spojitosti s investíciami považujú milionári za najhoršiu od začiatku merania prieskumu. No vnímajú ju o čosi pozitívnejšie než bežná populácia. Milionári si taktiež zväčša myslia, že Európska centrálna banka mala pre ekonomický a inflačný vývoj úrokové sadzby zvyšovať skôr a rýchlejšie.
Ako pokračoval analytik J&T Banky Stanislav Pánis, bežná populácia by sa mohla inšpirovať. „Mali by začať investovať,“ skonštatoval analytik. Podľa neho bežní Slováci držia majetok na bežných účtoch a po zohľadnení inflácie je ich výnos záporný. Nevedia tak poraziť infláciu.
Pri porovnaní so svetom, svetoví dolároví milionári podľa Pánisa „schudobneli“ mierne viac ako našinci, a to pre väčšiu expozíciu voči rizikovým aktívam. Majú podľa analytika nižší podiel akcií a väčší podiel dlhopisov. No svetoví milionári sú viac optimistickí v rámci budúceho vývoja svojho bohatstva ako slovenskí milionári.
Plytváme a nešetríme
V súčasnosti má mnoho Slovákov problém vyjsť s financiami, no dôvodom podľa odborníka nie je len prudké zdražovanie a nižší zárobok. Dôvodom sú podľa Igora Neštepného z Partners Group SK tiež nesprávne finančné návyky a skryté plytvanie.
Peniaze, ktoré ležia v banke alebo doma, strácajú na hodnote. Pôsobí na ne inflácia, ktorá dosahuje okolo 15 %. Čo podľa Neštepného znamená, že za tú istú sumu peňazí si v budúcnosti spotrebiteľ kúpi menej tovaru a služieb.
Podľa Partners Group SK by sme si mali každý mesiac z výplaty odložiť 10 %. „Poistíte si tak krátkodobý výpadok príjmu a máte zdroje, z ktorých čerpáte pri neočakávaných výdavkoch,“ povedal Neštepný.
Aj keď optimálna výška rezervy je vo výške šiestich mesačných príjmov, držať ju však celú na bežnom alebo sporiacom účte odborníci neodporúčajú. „Stačí mať na dosah sumu, ktorá pokryje trojmesačné výdavky,“ upozorňuje Neštepný.
Ostatné prostriedky by sme mali investovať. Mnohých odrádzajú predsudky, že na investovanie musia byť bohatí. „Existujú investičné plány už aj od 30 eur mesačne. Hlavné slovo má vždy čas a dĺžka investičného horizontu,“ hovorí Neštepný. Dôležité je aj rozloženie rizika.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: SITA