Slovenský farmár predáva jahody bez dozoru: Má unikátny „švajčiarsky automat“ po východniarsky

  • Vezmeš si jahody a peniaze necháš v pokladničke
  • Stánok nik nestráži a aj tak sa nik neodváži odísť bez zaplatenia
samoobslužný stánok s jahodami, zemplín, Patrik Magdoško
Farmár predáva jahody v samoobslužnom stánku. Facebook/Zemplínske jahody a melóny
  • Vezmeš si jahody a peniaze necháš v pokladničke
  • Stánok nik nestráži a aj tak sa nik neodváži odísť bez zaplatenia

Tradícia, ktorá úspešne funguje už tretí rok. Farmár Patrik Magdoško si pred domom v Strážskom postavil stánok, do ktorého naukladal domáce jahody a vedľa dal pokladničku. Hoci by si niekto mohol myslieť, že jahody pomiznú a pokladnička ostane prázdna, nestalo sa tak. 

Zákazníci si vzali jahody a príslušnú sumu vložili do pokladničky. To je všetko. Nike žiadny predavač, ani zámok. A obchod aj tak funguje. Tento rok stánok v Strážskom stojí opäť a neskôr v ňom budú na predaj zemplínske melóny.

Na východe sú dobrí ľudia

Minulý rok ukázal, že na Zemplíne sú slušní ľudia a samoobslužný stánok bol úspešný. Tento rok sme rozšírili plochu jahôd o dvojnásobok. Máme sedem nových odrôd a, samozrejme, testujeme zase jednu novinku, ananásové jahody,“ pochválil sa nám Magdoško.

Jahody pestuje ekologickým spôsobom, netreba sa preto báť, že by v nich boli chemikálie. „Použili sme náročnú technológiu pestovania, no oplatila sa, pretože o tri týždne skôr dozreli ako minulý rok. Ekologické pestovanie je náročné, zvádzame ‚súboje’, či už so slimákmi alebo voškami, no stojí to zato. Vieme, čo jeme a čo ľuďom ponúkame. Prvé dni nestíhame zbierať a dokladať stánok, sobotné ráno to už bolo z poľa do auta priamo,“ hovorí so smiechom farmár.

Úspech z minulého roka

V júni 2021 sa Patrik Magdoško rozhodol postaviť „švajčiarsky automat“ pred svojím domom v Strážskom. Inšpiráciou mu boli automaty na syry v Alpách, kde ľudia nechávajú peniaze za výrobky v pokladničke, pričom tam nie je žiadny zámok, ktorý by zabraňoval krádeži.

„Je načase dôverovať ľuďom. Už desaťročie počúvame, že tu bude švajčiarsky alebo nemecký štýl života a predaja. No, bohužiaľ, ešte má mnoho chýb, preto chceme prispieť aj touto filozofiou predaja, aby sme skúsili viac dôverovať ľuďom,“ povedal vtedy Magdoško. 

Zdá sa, že princíp dôverného predaja sa vyplatil. Vyzbieralo sa viac peňazí ako bolo stanovené. „Peňazí v pokladničke bolo viac, ako sme vyložili balení – odkaz možno pre ďalších roľníkov, ľudia si vážia domáce produkty,“ radoval sa Patrik Magdoško. 

Po jahodovej sezóne prišla sezóna melónov, a tak sa farmár zo Strážskeho rozhodol vyskúšať predaj melónov v samoobslužnom stánku. Aj ten hodnotí ako veľký úspech. Predával ich za cenu 1 euro za kilogram, pričom na každom melóne bola napísaná jeho váha a cena zároveň.

Patrik Magdoško svojím melónovým experimentom dokázal, že na východnom Slovensku žijú čestní ľudia. Ako sa hovorí, risk je zisk – v pokladnici sa totiž vyzbieralo oveľa viac peňazí, ako bolo stanovené.

Peniaze aj pokladnička boli na mieste. Dokonca tam bolo viac peňazí,“ napísal Magdoško na sociálnu sieť. „Región Zemplín je proste top,“ skonštatoval spokojný farmár.

 

Facebook/Zemplínske jahody a melóny

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Najnovšie videá

Trendové videá