Slovenský farmár zo zúfalstva rozdal jablká zadarmo. Reakcia ľudí ho dojala k slzám

  • Emilove Sady tento rok ľuďom ponúkli možnosť nazbierať si jablká celkom zadarmo
  • Skladovanie je príliš drahé, no farmári ich nechceli nechať zhniť
Samozber jabĺk v Emilových Sadoch
TASR/Milan Drozd Facebook/Emilove Sady
  • Emilove Sady tento rok ľuďom ponúkli možnosť nazbierať si jablká celkom zadarmo
  • Skladovanie je príliš drahé, no farmári ich nechceli nechať zhniť

Tohtoročný samozber jabĺk v obci Dvory nad Žitavou prilákal obrovské množstvo ľudí. V obci sa tvorili kolóny, prichádzali skupiny ľudí, rodinky s deťmi a ovocinári boli dojatí.

Na webovej stránke Emilove Sady si sa mohol dočítať, že od pondelka (14. 11.) do piatka (18. 11.) sa uskutočnil samozber nepredaných jabĺk. To, čo si si nazbieral, si si mohol nechať a nezaplatil si nič. 

Sad na svojej stránke uvádza, že v Dvoroch nad Žitavou ovocinárstvo funguje už 55 rokov a jablká za tento čas v zime nikdy neostali visieť na stromoch. Tento rok ich málo nebolo a pracovníci nestihli všetky pozbierať. Zvyšné teda ľuďom ponúkli spôsobom, ktorý návštevníkom umožnil urobiť si výlet, stráviť čas s blízkymi a získať ovocie na celú zimu.

Stotisíc kilogramov a slzy dojatia

Portál tvnoviny.sk informuje, že na stromoch v Dvoroch nad Žitavou ostalo stotisíc kilogramov jabĺk, no ovocinári si ich pre vysoké ceny energií nemohli dovoliť uskladniť. Hrozilo, že všetky plody kvôli prichádzajúcej zime zhnijú, a to pracovníci sadov nechceli dopustiť.

Samozber jabĺk bez platenia preto usporiadali prvýkrát vo svojej histórii a prinajmenšom sa dá povedať, že bol úspešný. Množstvo návštevníkov sadov ovocinárov dojalo. Emilovi Schultzovi, jednému z nich, vyšli do očí slzy. Vysvetlil, že „jablká potrebujú konzumenta”, a tak sa ich rozhodli rozdať. „Pevne verím, že sa sem vrátia,” uviedol pre tvnoviny.sk.

„Potrebujeme ich pomoc a ja pevne verím, že sú medzi nimi aj ľudia, ktorí nám dobrovoľne prispejú a pomôžu, aby tieto sady boli aj budúci rok a aj o desať rokov pre ďalšiu generáciu,“ uviedol Schultz.

Ako sme ťa informovali v tomto článku, Emilove Sady na ľudí apelovali už v septembri a žiadali ich, aby sady navštívili. Nadbytok jabĺk hlásili už začiatkom jesene a návštevníkom samozberov sľubovali zvýhodnené ceny.

Je to až neuveriteľné, ako cena energií stúpla a, bohužiaľ, pre nás podnikateľov to znamená obrovskú neistotu. Nejaké plánovanie ide úplne bokom. Teraz je dôležité prežiť toto obdobie,“ objasnil Schultz pre Startitup.

Keďže u nás chladíme v skladoch elektrinou, tak si nemôžeme dovoliť jablká preskladňovať, pretože by sa stali nepredajnými. Preto sme sa rozhodli pre riešenie – čo nepredáme na jeseň, bohužiaľ, bude musieť zostať na stromoch. Preskladníme iba minimálne množstvo jabĺk, asi 20 % úrody tak, aby sme mali v našich podnikových predajniach,“ dodal ovocinár.

Ovocinár Peter Drobňák pre tvnoviny.sk vysvetlil, že v Emilových Sadoch si ľudia mohli nazbierať rôzne odrody. Konkrétne šlo o neskoré zimné jablká braeburn, ktoré sú vhodné na uskladňovanie, ale aj odrody jonagold a topas. Tie sú zas lepšie na priamy konzum.

Samozber jahôd

Slováci si mohli v skorších mesiacoch tohto roka vychutnať aj samozbery jahôd, o ktorých sme ťa informovali v tomto článku.

Medzi miestami, kde si ľudia mohli jahody nazbierať, opäť svietia aj Emilove Sady. Okrem nich však podobnú možnosť ponúkli aj rôzni ďalší ovocinári, či už v Dunajskej Lužnej, v okolí Piešťan, vo Veľkých Levároch a tak ďalej. 

Ovocinárom tento rok pomohli aj Ukrajinci, ktorí mali záujem o prácu. Sady brigádnikov potrebujú a už niekoľko rokov hlásia ich nedostatok. Často sa preto stáva, že nedokážu pozbierať všetko a časť úrody nakoniec zhnije na zemi.

Okrem zážitku v sadoch sa samozbery oplatí navštíviť aj kvôli podstatne výhodnejším cenám. Zatiaľ čo na mestských trhoch môžeš zaplatiť aj 8 až 10 eur za kilogram, v sadoch si rovnaké množstvo nazbieraš aj za 2 eurá.

Zdroje: Emilove sady, tvnoviny.sk, Facebook/Emilove Sady

Najnovšie videá

Trendové videá