Slovenský Innovatrics je svetovým lídrom v biometrii. Unikátnu technológiu využívajú desiatky krajín z celého sveta
- Meno Lunter nie je v spojení s podnikaním na Slovensku neznáme
- V tomto článku sa nedozvieš nič o chutnom tofu, ale o biometrických technológiách svetových rozmerov
- Meno Lunter nie je v spojení s podnikaním na Slovensku neznáme
- V tomto článku sa nedozvieš nič o chutnom tofu, ale o biometrických technológiách svetových rozmerov
Svojimi technológiami dobyli svet. Dnes ich pozná každý v odbore. Firma Innovatrics nie je špeciálna iba vývojom high-tech riešení na mieru, ale hlavne ich dokonalosťou a rýchlosťou. Spočiatku pôsobila vo Francúzsku, ožívajúce Slovensko pritiahlo jej zakladateľa Jána Luntera späť do domoviny.
Nedokonalé snímanie odtlačku prsta
Ján Lunter mladší, syn Jána Luntera, majiteľa úspešnej firmy produkujúcej tofu a sójové výrobky na Slovensku, sa v jeho šľapajách nevybral. Vďaka bilingválnemu štúdiu v Banskej bystrici však ovládal francúzsky jazyk, a tak, prirodzene, pokračoval vo svojom štúdiu vo Francúzsku, kde sa zameral na inžinierstvo.
Biometrické technológie ho nadchli vďaka stretu s nimi v bežnom živote, respektíve, s ich nedokonalosťou.: „V škole som získal prístup ku skeneru na odtlačky a zistil som, že to nefungovalo veľmi dobre. Chcel som vylepšiť ten skener. To som bol tretiak a mal som celkom dosť času,“ hovorí Ján Lunter pre Sóda O2.
https://www.facebook.com/innovatrics/photos/a.701961179857772/2328660577187816
Malá firma s troma spoločníkmi
Jánovi trvalo rok a pol, kým dokázal nájsť algoritmus pre zdokonalenie spomínaného skenera, s ktorým následne zožal úspech na súťaži v Taliansku.: „Prvý klient si našiel nás. Vďaka súťaži ma ako súkromnú osobu skontaktovala kanadská firma z biometrického prostredia, keďže aj súťaže som sa zúčastnil ako súkromná osoba. Chceli ma prijať do zamestnania, ale ponúkol som im možnosť licencovania softvéru našou firmou,“ informuje Ján pre Podnikajte.
Rozhodnutie založiť si firmu prišlo až v roku 2004, vďaka možnosti stáže vo vlastnej spoločnosti poskytnutej univerzitou, na ktorej študoval. Nebol však jediným spoločníkom. Vo firme figurovali tri osoby, prvým bol nemenovaný profesor, ktorý dodával mladej a malej spoločnosti kredibilitu, druhá osoba bol Jánov spolupracovník Viktor Fischer, ktorý sa venoval marketingu a obchodu, nuž a poslednou súčasťou bol Ján Lunter, dnes jediný majiteľ svetoznámej spoločnosti Innovatrics, ktorý sa venoval vývoju technológií.
Spočiatku pracovali 16 hodín denne
Nie vždy ide všetko s ľahkosťou, na krušné začiatky si spomína aj Ján.: „My sme naozaj mali relatívne dlhé ťažké začiatky, pracovali sme 16 hodín denne a nik nám nepomohol, žiadnou dotáciou alebo niečím takým.“ Od odtlačkov prstov, v ktorých je, momentálne, Innovatrics celosvetovým lídrom, sa spoločnosť posunula aj k tvárovej biometrii.
Po viac, než 500 celosvetovo realizovaných projektoch prišla v roku 2017 z produkcie Innovatrics na scénu technológia s názvom IFace 3.0. Softwér predstavoval najaktuálnejšiu generáciu biometrického rozpoznávania tváre s unikátnou presnosťou a rýchlosťou. Prišiel v čase, kedy sa európske krajiny čoraz viac zaoberali otázkou praktického využitia biometrie v rámci viac-faktorového overovacieho procesu, informuje Techpedia.
https://www.facebook.com/innovatrics/videos/1580831755428567
Základom snímania IFace 3.0 sú štyri faktory, a to: monitoring a kontrola, autentifikácia (overenie identity), štatistiky pohybu osôb, postavené na analýze zaznamenaných osôb, počtu prichádzajúcich ľudí či analýze zaznamenaných osôb podľa veku a pohlavia a posledným faktorom je ICAO kontrola kvality, ktorá umožňuje meranie kľúčových kvalitatívnych parametrov fotografie v reálnom čase, objasňuje technológiu Techbox.
Nikdy nehľadali investorov
Ján Lunter v rozhovore pre Sóda O2 priznal, že do firmy nikdy nevstúpila tretia osoba, ktorá by ju v rámci investícií dotovala. Aj vďaka tomu sa firma mohla slobodne uberať smerom, ktorým Ján chcel. Jedinou osobou v pozícii investora bol spomínaný profesor, ktorý stál pri zrode spoločnosti ako jeden z troch spoločníkov: „ O ňom sme ale po dvoch rokoch zistili, že nie je až natoľko potrebný, tak sme ho vyplatili. Mal inú predstavu, kde by mala firma ísť, bol skôr v pozícii investora, kým my sme boli mladí, nadšení a robili sme na tom skoro vkuse.“
Návrat po dvoch rokoch
Po založení spoločnosti Ján a jeho partneri spoločne pôsobili v Paríži, no čoskoro prišla rapídna zmena a rozhodnutie presťahovať Innovatrics na rodnú hrudu, píše portál Podnikajte. Nakoľko aj Ján, aj Viktor pochádzali zo Slovenska, presun nebol komplikovaný. Rozhodli sa tak spraviť aj z dôvodu lepších možností zháňania pracovnej sily.: „Bolo to aj naše osobné rozhodnutie a práve vtedy vznikal Univerzitný technologický inkubátor na STU. Prihlásili sme sa, získali sme priestory, prijali zamestnanca a sústredili sme sa na rast. Podelili sme si úlohy, ja som viedol tím na Slovensku a môj spoločník bol primárne vo Francúzsku.“ Pobočky firmy tak nájdeš v oboch krajinách.
Američania nás vnímajú ako Rusov
Aj pri celosvetovej úspešnosti firmy v biometrickom snímaní sa jej zástupcovia potýkajú s komplikáciami na obchodnej pôde.: „Preraziť v severnej Amerike s tvárovou biometriou je pre slovenskú firmu ťažké. Kým nezaložíme americkú firmu s americkými zástupcami, nemáme veľké šance. Američania nás vnímajú ako Rusov. Ak s nimi chcete rokovať o obchode s tvárovou biometriou a vaši zástupcovia majú klasické slovenské mená, naše šance to nezvyšuje,“ vysvetľuje Chief Sales Officer Peter Martiš.
Hlavnú časť zahraničného obchodu však tvoria krajiny tretieho sveta. Vďaka realizovaným projektom v Afrike dokázala spoločnosť vylepšiť technológiu tvárovej biometrie na špičkovú úroveň a vytvoriť algoritmus, ktorý dokáže rovnako dobre rozoznávať tváre afroameričanov ako belochov, s čím majú teraz mnohé americké spoločnosti problém kvôli hnutiu Black Lives Matter. Viaceré veľké spoločnosti nechcú robiť biometriu kvôli etike pri rasovej otázke.
V Afrike je biometria potrebnejšia, ako v rozvinutých krajinách.: „V government biznise sú pre nás dobrými partnermi africké krajiny. Biometriou nahrádzajú často neexistujúce osobné alebo identifikačné doklady, potrebujú ju teda viac ako v Európe či USA,“ informuje Innovatrics.
Biometrické technológie sa využívajú v desiatkach krajín sveta. Či už išlo o voľby napríklad v Burkina Faso, Ugande, Mozambiku, o identifikáciu obyvateľstva v Jordánsku, Haiti, Kamerune, o vodičské preukazy v Brazílii alebo o systém pôžičiek v Indonézii, vždy sa využili pokrokové biometrické technológie. Tie však implementujeme aj do európskych krajín, okrem iného aj priamo na Slovensku, informuje Innovatrics.
Skúsiť si ju môžeš aj v aplikácii Tatra Banka
Innovatrics Digital Onboarding Toolkit (DOT) využíva Tatra Banka na zjednodušenie procesov pri vytváraní nového účtu. Zatiaľ čo donedávna si musel prísť osobne na pobočku a stráviť zakladaním účtu, podpisovaním množstva papierov a overovaním podpisu, dnes tak môžeš spraviť zopár jednoduchými krokmi krokmi v aplikácii Tatra Banka.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Innovatrics, Podnikajte, Tatra Banka, Sóda O2