Slovenský lekár pracuje v Južnom Sudáne: „Tu neplatia zákony a logika ako u nás“
- Slováci sa venujú povolaniam od výmyslu sveta
- Toto je TOP 5 príbehov jedinečných krajanov
- Slováci sa venujú povolaniam od výmyslu sveta
- Toto je TOP 5 príbehov jedinečných krajanov
Bežná práca od 9. do 5. nie je pre každého. Niektorí ľudia sú jednoducho stvorení na to, aby skúmali svet, skúšali nové veci a rozširovali hranice. Predstavujeme ti päť Slovákov, ktorí si vybrali netradičné profesie – a s nimi aj dobrodružstvá, o ktorých by sa iným ani nesnívalo.
Slováci ako Milo, Ivan, Andy, Boris a Viki nám ukazujú, že práca nemusí byť len o rutine – môže byť o slobode, dobrodružstve a o tom, ako vnímaš svet. Niektorí naši krajania sa neboja za svojimi snami cestovať, či vyťahovať na svetlo fakty života, ktorým sa iní stránia.
Celé príbehy týchto inšpiratívnych Slovákov získaš po zakúpení PREMIUM predplatného, ktoré aktuálne stojí len 5,99 eura.
Milo, slovenský doktor v Južnom Sudáne
Lekári majú tendenciu mať veľké srdce, no lekár Milo Mišánik prekonáva bežné hranice dobroty. Rozhodol sa totiž pracovať nie v sterilnej nemocnici, ale v Južnom Sudáne – v krajine, kde sú konflikty na dennom poriadku. Tento odhodlaný lekár poskytuje pomoc tam, kde je to najviac potrebné a denne čelí nepredvídateľným situáciám.
V Južnom Sudáne platí drsné pravidlo odvety: ak jedna strana niekoho zabije, druhá odpovedá dvojnásobne. Napriek tomu Milo nezaváhal.
„Treba si uvedomiť, že tu neplatia zákony a logika ako u nás. V drvivej väčšine ide o ľudí, ktorí nemajú čo stratiť. Medzi kmeňmi platí pravidlo odvety. Keď vy od nás zabijete jedného, my od vás dvoch. Okrem toho tu pôsobia militantné skupiny, ktoré bojujú proti vláde. Aktuálne bol zaznamenaný útok na autobus smerujúci z hlavného mesta Juby do hlavného mesta Ugandy Kampaly. Zabili na mieste 15 ľudí a ostatných zajali v buši,“ hovorí.
Ivan Mego, investigatívny novinár
Ak máš rád tajomstvá a investigatívnu žurnalistiku, potom je práca novinára ako šitá pre teba. Ivan Mego si toto uvedomil už v roku 2005, keď začal naháňať najväčších zloduchov Slovenska.
Odhalil viacero prípadov, ktoré otriasli Slovenskom a nedávno otvoril prípad smrti Szilvie, ktorý bol pôvodne uzavretý ako samovražda. V relácii V teréne poukazuje na záhadné okolnosti jej prípadu
Mego riskuje, že si narobí nepriateľov, ale to ho neodrádza. Celú novinársku kariéru sa venuje práci polície, prokuratúry aj súdov. Aj preto sa jeho novinárska činnosť spája hlavne s mafiou na Slovensku, ktorej chápadlá prerástli z ulice až do najvyšších poschodí riadenia štátu.
Profesionálny spoločník Andy plní priania žien
Luxusné večere, návštevy podujatí, rozhovory pri víne… To všetko patrí k životu Andyho, profesionálneho spoločníka. Za deň s ním dá klientka aj 200 eur – a každá si môže byť istá, že deň strávený s Andym bude presne podľa jej predstáv.
„Ide naozaj o všemožnú spoločnosť v tom pravom, pôvodnom zmysle slova. Čiže spoločnosť za akýmkoľvek účelom, ktorý klientka potrebuje naplniť. Porozprávať sa s mužom, ktorý má rozhľad, nejakú životnú skúsenosť a najmä, ktorý ju nebude nijakým spôsobom hodnotiť či nebodaj súdiť, pri káve alebo na prechádzke.“
Andyho práca je výnimočná a pre mnohých nepochopená, ale on má jasno: „Ženy najčastejšie potrebujú jednoducho ľudskú spoločnosť. Často sa stáva, že si nerozumejú s rovnakým pohlavím, že s ním nenachádzajú spoločnú reč a potrebujú sa prosto stretnúť a rozprávať s mužom.“
Boris, IT nomád: „Načo sedieť v kancelárii, keď môžem pracovať kdekoľvek?“
Boris Belic kedysi slúžil v armáde, dnes však žije ako digitálny nomád. Kanceláriu vymenil za svet, svoj počítač zbalil do batohu a dnes pracuje z kaviarní v rôznych kútoch sveta. Či už je to Bangkok alebo pláž na Bali, Boris ukazuje, že sloboda môže byť súčasťou práce.
„Celý freelancing je o sebadisciplíne. Človek musí byť všestranný, a to sa mi páči. Musí vedieť fakturovať a celkovo pracovať s peniazmi a časom, komunikovať s klientmi, dohodovať a vyjednávať zákazky, tvoriť cenové ponuky, písať články a informácie na sociálne siete. Je toho oveľa viac. Samotná práca tvorí len 50 % času freelancera,“ priznáva Boris.
Viki, letuška boháčov, stretla vo vzduchu celebrity
Keď sa povie letuška, mnohí si predstavia komerčné lety plné cestujúcich. Ale Viki má úplne iný príbeh. Pracuje pre klientov z Blízkeho východu, ktorí si potrpia na luxus. Niektorí dokonca cestujú so svojimi vzácnymi sokolmi v prvej triede.
Práca v Emirates ju zaviedla k celebritám, šejkom a ukázala jej život, o akom mnohí len snívajú. „Celebrity stretávam často počas letov, napr. Beyoncé, Elsu Pataky či Jasona Momou,“ hovorí Viki.
„Život letušky rozhodne nie je pre každého. Môže to byť celkom osamelá práca, ale na druhej strane spoznáš vďaka práci toľko nových ľudí a nových kolegov. Jediná časť, ktorá je pre mňa náročná, je, že zvyčajne nepoznám každého zo svojich kolegov.“
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Prístup k príbehom výnimočných Slovákov
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity