Slovenský lekár prešiel pešo tisíce kilometrov: Niektoré úseky slávnej cesty ma sklamali, iné boli brutálne náročné
- Slovák Matúš Lašan je iba tretím človekom na svete, ktorý túto trasu zvládol
- „Veľa ľudí nad tým príliš špekuluje. Zbaľ batoh a vyraz,“ radí
- Slovák Matúš Lašan je iba tretím človekom na svete, ktorý túto trasu zvládol
- „Veľa ľudí nad tým príliš špekuluje. Zbaľ batoh a vyraz,“ radí
Jeho videá z ciest po Slovensku nás uchvacovali už pred 9 rokmi. Následne sa rozhodol našu krajinu prejsť po známej trase SNP, z čoho vznikol aj dokument, ale aj láska k diaľkovým trekom, takzvaný thru-hiking.
Pokojne môžeme povedať, že lekár Matúš Lašan nenašiel lásku iba v diaľkovej turistike, ale aj na nej, keď na ceste pešo cez Nový Zéland – 3 000 km dlhý Te Arora trail – spoznal svoju terajšiu manželku Annu Liszewsku. Odvtedy táto dvojica šliape chodníky spolu.
Tých, čo ich poznajú a sledujú, asi príliš neprekvapilo, že si ako svadobnú cestu vybrali vyše 3 000 km dlhú trasu Great Patagonia v Južnej Amerike.
Okrem toho Matúš dobre pozná po vlastných nohách aj Nórsko, Island a ďalšie krajiny. Tentokrát sa dvojica rozhodla prejsť náš Starý kontinent od Čierneho mora až po Atlantický oceán skrz európske pohoria.
Dokopy 6 330 km a neuveriteľných 274 000 výškových metrov prešli za 222 dní, čím sa Matúš stal iba tretím človekom na svete, ktorý to dokázal, a jeho manželka Anna je prvou známou ženou, ktorá túto neľahkú trasu zvládla.
- Ako vyzerá ich príprava a balenie?
- Koľko peňazí ich takáto cesta stojí?
- Kde sa im páčilo a ktorá časť ich naopak sklamala?
- Ktoré zviera ich naháňalo?
Neuveriteľné čísla, či už sa to týka dĺžky trasy, výškových prevýšení i času. Ako sa to dá zvládnuť?
Keďže sme už mali čosi nachodené aj pred prechodom Európy, vedeli sme, že podobnú priemernú dennú vzdialenosť a prevýšenie zvládneme držať po dobu štyroch mesiacov aj v ťažkom teréne. Išlo teda „len“ o to, či to vydržíme aj po dvojnásobne dlhú dobu. Otestovať sa to dá jedine tak, že to človek skúsi.
Boli momenty, keď ste to chceli vzdať, prestať moknúť a trápiť sa po kopcoch a ísť do pohodlia domov?
Samozrejme, mali sme veľmi náročné dni. Či už kvôli počasiu, zdraviu alebo kondícii, no vždy sme boli v pohode. Každé dobré dobrodružstvo sa predsa začína tam, kde končia sily a komfortná zóna.
A ak mám byť úprimný, naše „doma“ je tam, kde postavíme stan. Tam sa cítime slobodní a skutočne šťastní. Preto nám nedáva žiaden zmysel zbaliť sa a ísť preč. To, čo väčšina považuje za „normálny život“, je pre nás skôr miesto, kde plánujeme ďalšie túry.
Ktoré úseky vám dali najviac zabrať?
Fyzicky boli najťažšie asi Pyreneje. Zdalo sa, že zima prichádza rýchlejšie, ako sme predpokladali, a tak sme do toho museli poriadne šliapnuť. Aj preto najvyššie denné stúpanie padlo práve v týchto miestach – aj cez 3 000 metrov za deň. Navyše, terén bol často veľmi náročný. Každopádne, sú to naozaj nádherné hory s nevyčerpateľným turistickým potenciálom.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Prišli situácie, keď ste sa obávali o svoj život a zdravie – či už to bol naozaj nebezpečný úsek, hrozná búrka, stretnutie s divou zverou alebo nepríjemné stretnutie s ľuďmi?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Bola to pre neho zatiaľ najťažšia cesta?
- Koľko kilometrov nachodili za deň v rámci prípravy?
- Kde spávajú a ako riešia jedlo?
- Ako si môže v práci vziať toľko voľna?
- Čo odporúča ľuďom, ktorí nad takýmto dobrodružstvom rozmýšľajú?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity