Slovenský lekár: V prvej vlne nám tlieskali, o chvíľu sa dopracujeme k tomu, že nás budú opľúvať
- Francúzsko či Maďarsko zaviedlo povinné očkovanie pre lekárov
- Tí, ktorí odmietli, prišli o prácu
- Na Slovensku si takýto krok nemôžeme dovoliť, no úcta k zdravotníkom stále chýba
- Situácia je taká zla, že podľa riaditeľa nemocnice sa dopracujeme k tomu, že ľudia pôjdu na balkón a budú lekárov opľúvať
- Francúzsko či Maďarsko zaviedlo povinné očkovanie pre lekárov
- Tí, ktorí odmietli, prišli o prácu
- Na Slovensku si takýto krok nemôžeme dovoliť, no úcta k zdravotníkom stále chýba
- Situácia je taká zla, že podľa riaditeľa nemocnice sa dopracujeme k tomu, že ľudia pôjdu na balkón a budú lekárov opľúvať
Francúzsky prezident Emmanuel Macron dal personálu v nemocniciach, domovoch dôchodcov a požiarnych službách ultimátum, aby sa do 15. septembra zaočkovali aspoň prvou dávkou vakcíny proti koronavírusu. Informuje BBC. Zaočkovať sa však zdráhalo najmä veľa zdravotných sestier, pričom ako dôvod uvádzali obavy v súvislosti s bezpečnosťou alebo účinnosťou vakcinácie.
Spolu 3-tisíc zdravotníkov nakoniec dočasne prepustili, nakoľko sa zaočkovať nedali. Niekoľko desiatok z nich radšej dokonca podalo výpoveď, než by sa dali zaočkovať.
Na Slovensku nepredstaviteľný krok si však Francúzsko mohlo dovoliť. V krajine je celkovo až 2,7 milióna zdravotníckych pracovníkov a pokračovanie zdravotnej starostlivosti je tak zabezpečené.
Primár Milan Kulkovský na svojom blogu na sociálnej sieti konštatuje, že povinné očkovanie zdravotníkov na Slovensku nebude. „Dalo by sa povedať, že som o tom presvedčený. Môj postoj k očkovaniu je známy, tretiu booster dávku by som mal už najradšej v sebe a vysoké percento zaočkovanosti populácie by ma veľmi potešilo, no mám hranicu, cez ktorú by som nešiel.“
Touto hranicou je podľa skúseného lekára práve povinné očkovanie proti COVID-19 pre určité skupiny obyvateľstva. Dôvodov je podľa jeho slov viacero.
„Tým prvým a základným je to, že by som sa nedokázal zmieriť s tým, aby sa rešpektovanie nespolupráce jednej časti obyvateľstva kompenzovalo nariadením spolupráce inej skupine. A naviac tej, ktorá rozhoduje o tom, či pandémiu porazíme alebo sa staneme len štatistami historicky prebiehajúcej udalosti.“
Rozhodnutiu časti kolegov, ktorí sa rozhodli neočkovať síce nerozumie, no rešpektuje ho. Konštatuje, že dávno pochopil, že dnes už nemá zmysel niekoho presviedčať o tom, aby svoj názor zmenil. Ďalej preto posúva len fakty a realitu.
„Príde mi nespravodlivé, aby štát nútil pár tisíc ľudí do očkovania a pritom toleroval prakticky bez akéhokoľvek postihu nie len odmietanie vakcíny ale i ostatných protipandemických opatrení státisícom občanom.“
Tvrdí tiež, že lekárska prax ho naučila neprosiť pacientov o to, aby ich mohol liečiť. „Ak liečbu niekto odmietne, nekľaknem si pred neho na kolená, neprosím. Upozorním ho na možné následky jeho rozhodnutia a presuniem sa k ďalšiemu lôžku. K pacientovi, ktorý sa liečiť chce. Čas je vzácny. A takýto postoj mám aj k očkovaniu. Už neprosím, rozhodnutie rešpektujem, popíšem možné následky, ponúknem fakty.“
Poukazuje na neustálu diskusiu o povinnom očkovaní, no aj na ustupovanie ľuďom, ktorí s niečím takým nesúhlasia. Pripomína situáciu, kedy muselo po záplave kritických komentárov jedno zo slovenských divadiel zmeniť rozhodnutie o hraní len pre očkovaných.
„Spomeňme si na náhlu zmenu pravidiel počas podujatí spojených s návštevou pápeža. A príkladov by sa našlo mnoho. Nemôžeme sa jednej skupine donekonečna prispôsobovať a odpúšťať jej a druhú kontrastne do niečoho nútiť a vyhrážať sa jej.“
Ďalším faktorom, ktorý povinnosť očkovania pre zdravotníkov na Slovensku vyslovene vylučuje, je podľa Kulkovského absencia postihu, ktorý by za neuposlúchnutie hrozil.
„Hádam si nikto príčetný v tejto spoločnosti nemyslí, že by sme mohli ísť cestou Maďarska či Francúzska a zdravotníkov prepúšťať. Nemysliteľné. Tisíce zdravotníkov čakajú na povestné škrtnutie zápalkou, ktorá zapáli rozbušku ich emócii. A ten výbuch nezabolí ich, odídu tam, kde si ich budú vážiť. Ten výbuch zabolí celú spoločnosť.“
Priznáva, že v princípe by bolo výborné, keby boli zaočkovaní všetci, no povinné očkovanie nie je z jeho pohľadu tou správnou cestou. „Personálnu situáciu v zdravotníctve musíme zastabilizovať, nie ju naďalej zbytočnými diskusiami o niečom, čo nemôže prejsť, ďalej zhoršovať.“
Slovenskí zdravotníci sú zo situácie znechutení
Riaditeľ nemocnice v Starej Ľubovni Peter Bizovský upozorňuje, že lekári a zdravotníci sú demotivovaní a ľudia nedisciplinovaní.
„Máme kontrolovať pacientov, či sú otestovaní alebo nie, ale nemáme žiadnu právnu normu na to, aby sme niekoho mali možnosť kontrolovať a riadiť jeho kroky,“ pre SITA poznamenal Bizovský. Hoci nemocnice podľa jeho slov reprofilizujú oddelenia, otázne je, kto na nich bude pracovať.
„Budovy sú, postele sú, kyslíka je dosť, ale je potrebné si uvedomiť, že už dávno nie sú najdôležitejšie prístroje a budovy, ale pracovná sila,“ vysvetlil. Nemocnica v Starej Ľubovni má podľa jeho slov dostatok personálu, z radov zamestnancov odišli skôr ľudia, ktorí už nadobudli dôchodkový vek.
No podľa neho chýba tým súčasným nielen finančná motivácia, ale aj podpora. Tvrdí, že mnohí zdravotníci a lekári teraz čelia kritike zo strany návštevníkov nemocnice a reakciám tých, ktorí očkovanie odmietajú.
„Kým lekárom a zdravotníkom ľudia v prvej vlne tlieskali na balkónoch, o chvíľu sa dopracujeme k tomu, že ľudia pôjdu na balkón a budú nás opľúvať. To nám berie sily, vidím to na lekároch, primároch, ktorí sú z toho znechutení, pretože počas minulého roka či počas poslednej zimy mali neľahký život,“ priblížil riaditeľ.
Podľa Bizovského predtým nemocnice vedeli motivovať zamestnancov aj príplatkami počas núdzového stavu. „Teraz, keď to nevidia, pýtajú sa, prečo by som mal byť na COVID oddelenie presunutý ja? Myslím si, že možnosť spoliehať sa na nejaký morálny aspekt alebo ľudskosť, keď je spoločnosť rozdelená na očkovaných a neočkovaných, vaxerov a antivaxerov, už ide bokom,“ skonštatoval riaditeľ.
Podľa jeho slov by súčasný problematický stav mohol zlepšiť nástroj v podobne právnej normy na manažovanie situácie v nemocniciach či finančná motivácia ľudí v nemocniciach, aby sa vedeli o pacientov postarať.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: SITA, TASR, BBC, Facebook/ Milan Kulkovský