Slovenský lockdown je „fejk“. Analytici zverejnili dôvod, prečo vôbec nefunguje

  • Inštitút IstroAnalytica už dlhodobo upozorňuje na skutočnosť, že „lockdown“, ktorý bol zavedený v januári, sa v praxi netýka obrovského množstva ľudí
  • Spolu ide o viac ako dva milióny obyvateľov našej krajiny
koronavirus
TASR/Ján Krošlák
  • Inštitút IstroAnalytica už dlhodobo upozorňuje na skutočnosť, že „lockdown“, ktorý bol zavedený v januári, sa v praxi netýka obrovského množstva ľudí
  • Spolu ide o viac ako dva milióny obyvateľov našej krajiny

Uznávaní analytici objasňujú, že v našej krajine sa aj napriek pandémii ďalej v práci stretáva viac ako 700 000 ľudí. Spolu s ich rodinnými príslušníkmi sa tak „lockdown“ netýka viac ako dvoch miliónov obyvateľov Slovenska.

Zamestnanci sa navyše po príchode na pracovisko spolu prezliekajú v šatniach, využívajú počas dňa spoločné toalety, spoločne sa stravujú a po odpracovanej zmene následne opäť spolu cestujú domov.

Môžeš si kúpiť manikúru aj knihu, stačí vedieť, kde. Účty treba platiť, hovoria zúfalí podnikatelia

Ide o zamestnancov pracujúcich v relevantných priemyselných odvetviach bez administratívnych pracovníkov. Uvedené čísla vypočítali v inštitúte stredoeurópskych štúdií IstroAnalytica na základe dostupných údajov zo Štatistického úradu SR.

„Aj naďalej teda pretrváva absurdná situácia, v ktorej je ľuďom bránené sa stretávať s najbližšou rodinou. Deti nechodia do školy a športovci nemôžu trénovať ani na vonkajších plochách, ale zároveň naplno fungujú podniky, v ktorých sa intenzívne stretávajú tisíce ľudí dochádzajúcich denne do práce z desiatok dedín a miest,“ objasňujú.

Súhlasíš s predĺžením lockdownu?

Odborníci ďalej konštatujú, že vláda ponechala testovanie na samotné podniky a venovala energiu najmä plošnému testovaniu. Plošné antigénové testovanie však podporuje neželanú mobilitu obyvateľstva. U testovaných sa pritom častokrát vzbudzuje mylná predstava o neinfekčnosti, stačí, ak do rúk dostanú certifikát s negatívnym výsledkom.

IstroAnalytica stále považuje za správne predovšetkým cielené, intenzívne a pravidelné testovanie pracujúcich zamestnancov a ich rodinných príslušníkov na pracovisku a v testovacích centrách. Toto testovanie by mala podľa nich zorganizovať a financovať vláda.

Šikovní Slováci zadarmo nahradili štát. O tejto užitočnej stránke by mal vedieť každý

Odborníci zdôrazňujú aj potrebu zintenzívnenia trasovania a cieleného testovania, napríklad v lokalitách, ktoré sú pandémiou najviac postihnuté. Význam to má aj v lokalitách, kde na základe analýzy dát existuje predpoklad zvýšeného šírenia nákazy.

Presne cielený a striktne časovo obmedzený tvrdý lockdown mal byť podľa analytikov zavedený už v januári. Zatvárať sa podľa nich mali aj najviac exponované podniky v najviac ohrozených okresoch. IstroAnalytica tak vládu opätovne vyzýva na zavedenie kompenzácie pre takto zavreté podniky.

celoplošné testovanie, 31. október 2020 Slovensko koronavírus
zdroj: TASR/Erika Ďurčová, Facebook/Ministersto zdravotníctva Slovenskej republiky/photos

Odborníci z projektu Dáta bez pátosu pripomínajú, že už je to piaty týždeň, odkedy potrebujú mobilní občania „priepustku na slobodu“ k voľnému pohybu. Antigénový test, ktorý sa dá považovať za relevantný len pár hodín, žiaľ na Slovensku získal punc „priepustky“. 

„Rozumieme, že niektorí sa chodíte testovať a pochopili sme aj to, že niekde je tento papierik možné získať za pár euro načierno. Vo fejk krajine je to možné a akože sa o tom nevie. Vydávať testovanie AG testami za jediný úspešný nástroj v boji s pandémiou je šialené.“

Slovensko trápi nedostatok vakcín. Vedci odhalili čo sa stane, ak sa včas nedostaneš k druhej očkovacej dávke

Samostatnou kategóriou je aj izolácia infikovaných. Podľa správnosti by sa mali nahlásiť lekárovi, registrovať sa na korona.gov.sk a následne dostávať 55 % hrubej (asi 70 % čistej) mzdy. Toto môže byť riešenie, avšak podľa slov expertov určite nie pre celú rodinu.

„Sme presvedčení, že napriek povinnosti karantény aj okolia infikovaného k tomu nedochádza. Okolie sa proste lekárovi nehlási, na korona.gov.sk sa neregistrujte, na PCR test do 8 dní nejde. Vzhľadom na potrebu financovať domácnosť, deti, leasingy, splátky a účtenky sa chodí do roboty a berie sa 100 % veľakrát mizernej mzdy.“

Príklad by si pritom stačilo zobrať z Nemecka s dodatočnými 10/20 dňami plne platenej dovolenky pre rodičov v lockdowne.

zdroj: TASR/AP Photo/Martin Meissner
„Nemáme dobrú správu, takto to fungovať nebude, ľudia izolovaní nezostanú a preto napriek potencionálnej infekčnosti chodia medzi ostatných a výsledok vidíme na denných dátach. Vírus nohy nemá, roznášajú ho ľudia všetkých vekových kategórií,“ dodávajú.

Krajina si podľa expertov, ktorí to vedia s dátami, jednoducho žije svojím životom.

„Pol národa sa drží doma, druhá polovica chodí do práce, do prírody, do mesta, do tajných krčiem, kaderníctiev a aj na pobyty do penziónov, maskujúc si Michalovskú značku auta v horách čečinou,“ píše tím projektu Dáta bez pátosu.

Ľudia si prekrývajú ŠPZ čečinou, negatívne testy si kupujú za pár eur. Analytici adresujú vláde drsné slová

Konštatujú tak, že Slovensko nemá lockdown. Ani francúzsky so zákazom vychádzania po 18:00, ani maďarský so zákazom vychádzania po 20:00 a jednoducho ani žiaden iný. Za všetko hovorí aj aktuálny report mobility.

„Sme krajina fejkových titulov na fejkových univerzitách a uzavrime to tým, že máme po relatívne ostrom lockdowne od štvrtého januára do plošného skríningu od osemnásteho januára fejk lockdown.“

Zdroje:  IstroAnalytica , Dáta bez pátosu

Najnovšie videá

Trendové videá