Slovenský mäsiarenský gigant končí: Je v strate takmer 2 milióny

  • Na Slovensko sme za rok 2023 doviezli mäso za takmer 600 miliónov eur
  • Jeden z najväčších bitúnkov končí
  • Mäso dovážame z Poľska, ale aj Afriky
mäso, ľudia, nákup
Ilustračný obrázok Reprofoto: TASR/Martin Baumann, Canva
  • Na Slovensko sme za rok 2023 doviezli mäso za takmer 600 miliónov eur
  • Jeden z najväčších bitúnkov končí
  • Mäso dovážame z Poľska, ale aj Afriky

Slovenský spracovateľ mäsa, ktorý je kľúčovým hráčom na trhu, sa ocitol v závažných finančných problémoch a požiadal súd o ochranu pred veriteľmi. Táto situácia zhorší dostupnosť slovenského mäsa, ktoré už teraz na pultoch obchodov nahrádza dovoz zo zahraničia.

Dôvodom poklesu domácej produkcie je prepad vo finančných výsledkoch firmy. Slovenské mäso sa z pultov našich obchodov postupne vytráca. Vo veľkom dovážame mäso z okolitých krajín, ale aj iných kontinentov, napríklad Afriky či Južnej Ameriky. Poukázal na to kryptomagazin.sk

Strata takmer 2 miliónov eur

Spoločnosť Nourus – Mäso patrí medzi jedných z dôležitých spracovateľov mäsa na Slovensku. Spoločnosť bola založená ešte v roku 2013, no jej budúcnosť je neistá. Bitúnok sa totiž dostal do vážnych finančných ťažkostí. Spoločnosť tak požiadala súd o reštrukturalizáciu. „Súd začína reštrukturalizačné konanie dlžníka: NOURUS – MÄSO s.r.o.,“ píše sa na stránke finstat.sk. Spoločnosť sa tak môže vyhnúť bankrotu.

Nourus – Mäso postupne klesali zisky. Zatiaľ čo za rok 2020 dosiahla firma zisk 153 559 eur, rok 2023 ukončila so stratou vo výške až 1,96 milióna eur, píše sa na finstat.sk. Spoločnosť sa pre Denník N vyjadrila, že bitúnku je koniec. Odstaví ho a bude pokračovať v inej činnosti, konkrétne sa bude venovať výrobe stravy pre psy a mačky. Firma už na túto činnosť nakúpila potrebné stroje. 

Nourus mäso
zdroj: finstat.sk

Konateľ firmy Norbert Tóth pre portál poľnoinfo.sk uviedol, že po diskusii v rodine sa zhodli, že opätovne spustiť prevádzku bitúnku nemá ekonomický zmysel. „Neviem, či si zodpovední uvedomujú, že keď nebudú bitúnky, bude na slovenských pultoch chýbať aj čerstvé mäso.“

Tóth dodáva, že dôvody znižovania ekonomickej efektívnosti vidí najmä vo vyššej trhovej sile fariem, ktoré sú navyše podporované rôznymi dotačnými schémami. Pokiaľ sa bitúnky nevenujú aj vlastne mäsovýrobe alebo maloobchodnej sieti, majú to na Slovensku ťažké.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: kryptomagazin.sk, poľnoinfo.sk, Denník N, RTVS, finstat.sk

Najnovšie videá

Trendové videá