Slovenský med sa stal najlepším na svete
- Tekuté zlato zo slovenských včelínov získalo prestížne ocenenie svetového rázu na súťaži Apimondia v Istanbule.
- Tekuté zlato zo slovenských včelínov získalo prestížne ocenenie svetového rázu na súťaži Apimondia v Istanbule.
Populácia včiel sa aj vďaka znečisťovaniu prírody každým rokom znižuje. Už Albert Einstein povedal, že ak uhynie posledná včela, ľudstvu zostávajú štyri roky života. Aj preto je dnes pravý a kvalitný med doslova zlatým pokladom. Na Slovensku taký máme.
Odhaduje sa, že až 75 % medu predávaného v supermarketoch v západnom svete je nepravý, čiže “fake” med. Takýto med bol upravovaný a chýbajú mu výživné látky, ktoré robia poctivý med zdravým doplnkom stravy.
Veľa supermarketových medov je z masovej produkcie, sú dovážané z Číny, Indie, Ukrajiny alebo Turecka (všimnite si na etikete označenie pôvodu: “mimo EÚ”). Každý rok nachádzajú inšpektori chémiou kontaminovaný med, ktorý sa musí následne sťahovať z predaja.
To je len pár dôvodov, prečo by sme si vždy mali dávať pozor, aký med si kupujeme. Najlepšie človek spraví, ak sa zameria na lokálnu výrobu a presne vie, z koho úľov med pochádza.
O tom, že sa oplatí vyhľadávať slovenských včelárov a ich med svedčí aj najnovšie ocenenie, ktoré pribudlo na konto slovenského včelára. V medzinárodnej konkurencii na včelárskej výstave Apimondia v Instanbule na prelome septembra a októbra sa med z včelína Tibora Vargapála umiestnil na prvom mieste. Medár z Košíc si z Turecka odniesol hneď deväť z desiatich možných ocenení. Tibor získal zlaté medaile v Istanbule za medovinu, darčekové balenie, kolekciu štyroch druhov medov a za oriešky a sušené ovocie v mede.
Včeláreniu sa Tibor s rodinou venuje už viac ako 70 rokov. „Najskôr starý otec obhospodaroval okolo 40 včelstiev. Od neho som prevzal základy včelárenia. Včelnicu sme rozšírili, zmodernizovali a teraz sa venujeme približne 200 včelstvám.Podstatnú časť práce na farme vykonávam spolu so svojím synom. V čase medobrania sa k nám pripája aj moja manželka, no aktívne pri tom pomáhajú aj rodičia,“ píše na svojej stránke Tibor.
Základňa farmy sa nachádza v okrese Trebišov, 70 km od Košíc, v dedinke Hraň. Včely sú umiestnené v malebnom prostredí pod agátovou horou v nadmorskej výške 100 m.
Farma sa zameriava na produkciu medov rôznych druhov – agátového, repkového, lipového, slnečnicového, lesného. Produkujú aj peľ, propolis a materskú kašičku. Z včelieho vosku zase vyrábajú sviečky.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska