Dôležitý člen slovenskej vlády potvrdil, že zmeny trestného zákona nestačia. EÚ prekáža kontroverzná novela

  • V relácii V politike na TA3 to uviedol podpredseda vlády Peter Kmec (Hlas-SD)
  • Hosťom bol aj poslanec Jozef Hajko (KDH)
Peter Kmec
TASR/Pavel Neubauer
  • V relácii V politike na TA3 to uviedol podpredseda vlády Peter Kmec (Hlas-SD)
  • Hosťom bol aj poslanec Jozef Hajko (KDH)

Európska komisia má aj naďalej výhrady voči novele Trestného zákona. Podpredseda vlády pre plán obnovy Peter Kmec (Hlas-SD) potvrdil, že Slovensko dostalo ďalší list od Európskej komisie. Urobil tak v relácii V politike na TA3

Slovensko dostalo ďalší list od Európskej komisie

Podľa politika „tam zostali niektoré otvorené otázky týkajúce sa právneho štátu, ktoré si s Komisiou vyjasňujú.“ Zhruba 80 % otvorených otázok Európskej komisie týkajúcich sa novely Trestného zákona už bolo podľa Kmeca zodpovedaných a Komisia s nimi vyjadrila súhlas. 

Cesta k peniazom v rámci štvrtej platby z plánu obnovy je však podľa neho otvorená, píše SITA. „V rámci štvrtej žiadosti o platbu v rámci plánu obnovy sme očistili všetky otvorené otázky týkajúce sa Trestného zákona tak, aby štvrtá žiadosť vo výške 800 miliónov prišla v najbližších týždňoch. V piatok predchádzajúci týždeň prišla komunikácia Európskej komisie – generálneho riaditeľstva pre spravodlivosť, ktoré sa bezprostredne netýka plánu obnovy, ktoré konštatovalo, že všetky otvorené otázky týkajúce sa štvrtej žiadosti o platbu boli novelizáciou ošetrené,“ uviedol Kmec. 

Poslanci Národnej rady SR 16. júla schválili opravu novely Trestného zákona, ktorá reaguje na pripomienky Európskej komisie. Vicepremiér Peter Kmec uviedol, že rozhodnutie Ústavného súdu SR výrazne upokojilo situáciu, a dodal, že „ak budeme rešpektovať výrok Ústavného súdu SR, situácia sa dostane do normálu.“ Kmec je presvedčený, že Európska komisia je ovplyvnená názormi slovenskej opozície a poznamenal, že opozičné protesty proti novele Trestného zákona na námestiach viedli k atentátu na premiéra Roberta Fica. 

Poslanec Jozef Hajko (KDH) obe tvrdenia odmietol. 

Poslanci schválili opravenú novelu trestného zákona

Parlament 16. 7. po 12.20 schválil zmeny v novele Trestného zákona. Za legislatívnu zmenu hlasovalo 77 poslancov zo 121 prítomných, zatiaľ čo 44 opozičných poslancov sa zdržalo hlasovania. Opozícia už predtým avizovala, že novelu nepodporí. Viac sme o tom písali v tomto článku.

Proti zákonu nehlasoval žiadny poslanec, 44 sa ich hlasovania zdržalo. Všetci prítomní poslanci z vládnych strán Hlas, Smer a SNS hlasovali za. Z prítomných poslancov Andreja Danka bol neprítomný len Peter Kotlár a Viliam Zahorčák zo Smeru sa tiež nezúčastnil. Tieto údaje sú zverejnené na webovej stránke NR SR.

Poslanci tiež schválili koaličný pozmeňujúci návrh, ktorý spresňuje definíciu finančných záujmov EÚ a obsahuje jednu technickú úpravu, informuje TASR. Prítomní poslanci odsúhlasili, že v prípade trestných činov poškodzujúcich finančné záujmy EÚ sa bude uplatňovať povinný trest odňatia slobody, ak horná hranica trestnej sadzby uvedenej v osobitnej časti Trestného zákona prevyšuje šesť rokov.

Parlament odobril aj zavedenie pojmového vymedzenia finančných záujmov EÚ. V rámci trestných činov ako marenie výkonu správy daní, nepriama korupcia a prijatie a poskytnutie nenáležitej výhody sa navrhuje zosúladiť sadzby trestu odňatia slobody s požiadavkami plynúcimi z príslušnej smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ.

Zdroje: TA3, SITA, TASR, Archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá