Slovenský minister si mal „podať ruku“ s ŠtB. Utajovaný dokument odhaľuje podpísanú spoluprácu
- Objavený dokument odhaľuje spoluprácu slovenského politika s ŠtB
- Má ním byť poverený minister Ján Budaj
- ŠtB mala vo zvyku dokumenty falšovať
- Objavený dokument odhaľuje spoluprácu slovenského politika s ŠtB
- Má ním byť poverený minister Ján Budaj
- ŠtB mala vo zvyku dokumenty falšovať
Mnohí Slováci si pamätajú bývalý socialistický režim a s ním aj vždy prítomné oči Štátnej bezpečnosti, lepšie známej pod skratkou ŠtB. Obávaná organizácia prenasledovala údajných „nepriateľov režimu“. Na „eštebáckom“ zozname figurovalo aj meno povereného ministra životného prostredia Jána Budaja. Utajovaný dokument však odhaľuje nové zistenie.
Utajovaný dokument
Ako informuje denník SME, počas natáčania pripravovaného dokumentu pre RTVS našiel český historik dokument, ktorý hovorí o spolupráci bývalého disidenta a lídra Nežnej revolúcie Budaja so službou ŠtB.
„Podpísaný Ján Budaj prehlasujem, že o veciach, ktoré sa mi stanú známe v súvislosti s protištátnou činnosťou Tomáša Petřivého a Gabriela Levického, zachovám prísnu mlčanlivosť,“ píše sa v dokumente.
„Skutočnosti, o ktorých sa dozviem v súvislosti s protispoločenskou činnosťou uvedených osôb, oznámim orgánom štátnej bezpečnosti, a to písomne alebo ústne,“ uvádza sa ďalej. V preklade by to znamenalo, že Budaj sa zaviazal donášať na svojich revolucionárskych kolegov.
Kritik bývalého režimu
Dokument, aj keď pozoruhodný, nie je usvedčujúci. Jeho možnú nepravdivosť nasvedčujú aj slová samotného ministra. Jeho tvrdenia o ŠtB cituje denník Pravda. Budaj v r. 2008 vyhlásil, že príslušníci ŠtB vypovedali, že klamali pri zapisovaní agentov a tajných spolupracovníkov. Išlo o fingované verbovky, keď zapísaný agent alebo spolupracovník o spolupráci nič nevedel.
„Bola beštiálnou. Vyskytli sa tam ľudia, ktorí boli schopní vraždiť a zrejme aj vraždili,“ doplnil poverený minister.
Bývalý líder revolúcie je taktiež známy svojou dlhodobou kritikou bývalého režimu a samotnej bezpečnostnej služby. Po jeho nástupe do funkcie ministra dokonca uviedol, že bol pod drobnohľadom ministerstva vnútra aj po prevrate v roku 1989.
„Človek by si myslel, že sa to v novembri (November 1989, pozn. SITA) skončilo, ale neskôr som sa dozvedel, že som bol odpočúvaný ministerstvom vnútra aj federálnym a potom aj slovenským, aj v ďalších rokoch. Počúval som o sebe v správach nového riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) potom, keď padla tretia Mečiarova vláda,“ cituje ho agentúra SITA.
„Ani samotné prednovembrové zneužitia nie sú popísané. Viete, že samotný šéf Štátnej bezpečnosti (ŠtB) unikol akémukoľvek trestu a, naopak, stal sa súčasťou významnej finančnej skupiny, z ktorej sa napokon zrodila kauza Gorila, ktorá dodnes nie je objasnená,“ doplnil.
Opozícia reaguje
Na udalosť zareagoval aj líder opozičného Smeru-SD Robert Fico, ktorý vyzval prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby našla riešenie a dostala Jána Budaja (OĽANO) z vedenia Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. Podotkol, že „eštébák“ nemôže byť v žiadnej vláde, ani v tej dočasne poverenej.
„Toto je obrovská hanba,“ vyhlásil Fico. Budaj sa podľa neho zaradil do najhlbšej špiny, aká existovala v bývalom režime. Nájdenie dokumentov nepovažuje za prekvapenie. „Podpísal, že bude donášať na tzv. nepriateľov štátu,“ skonštatoval s tým, že otázna je aj Budajova úloha pri novembrových udalostiach. „Jeden z najväčších demokratických ,tlčhubov‘ je usvedčený z najväčšieho zločinu, aký mohol spáchať,“ vyhlásil Fico.
Ozrejmil, že opozícia aktuálne nemá možnosť podať návrh na Budajovo odvolanie v Národnej rade (NR) SR, keďže vláda stratila ešte v decembri dôveru. Preto sa obracia na prezidentku, aby si sadla s dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom a lídrom OĽANO Igorom Matovičom, nech nájdu riešenie.
Správu budeme aktualizovať.
Zdroje: SME, Pravda, SITA, TASR