Slovenský moderátor sa prihlásil k LGBTI komunite naživo, vyzval aj ostatné osobnosti
- Gyimesi tvrdí, že za vraždu na Zámockej necíti vinu
- Cigániková s tým nesúhlasí
- Moderátor sa vo vysielaní prihlásil k LGBTI komunite
- Gyimesi tvrdí, že za vraždu na Zámockej necíti vinu
- Cigániková s tým nesúhlasí
- Moderátor sa vo vysielaní prihlásil k LGBTI komunite
Po týždni, v ktorom sa v Bratislave odohrala ohavná vražda pri LGBTI podniku Tepláreň, sa v televízii TA3 v relácii V politike stretli Jana Bittó Cigániková zo strany SaS, György Gyimesi za OĽANO a Erik Tomáš za Hlas-SD.
Moderátor v televízii pripomenul viaceré, v niektorých prípadoch až nenávistné, výroky politikov proti komunite LGBTI z úst i prominentných poslancov ako Robert Fico, Igor Matovič, Boris Kollár či Richard Sulík.
Čin mladého Juraja Krajčíka odsúdil i poslanec hnutia OĽANO György Gyimesi výrokom, že odsudzuje trestné činy mierené na etnické menšiny ako aj LGBTI komunitu.
Avšak poslanec podotkol, že osobne za túto vraždu nepociťuje žiadnu vinu. V minulosti Gyimesi prišiel s návrhom zákona zakázať vyvesiť dúhové vlajky na vládne budovy. Po vražde ho Maďarské fórum vyzvalo, aby sa vzdal svojho poslaneckého mandátu, lebo prispieval k nenávisti voči LGBTI komunite.
Poslanec však tvrdí, že vrah bol motivovaný zahraničnými „magormi“. Myslí si, že naši politici ho nemotivovali. „Za trestný čin, ktorý sa stal, necítim žiadnu vinu,“ uviedol.
To prekvapilo Cigánikovú, ktorá so slzami v očiach podotkla, že ona ako aktivistka za práva komunity LGBTI vinu cíti. Zároveň sa i ospravedlnila za výrok Richarda Sulíka.
Zločin z nenávisti odsúdil aj Erik Tomáš, pričom prejavil úprimnú sústrasť všetkým dotknutým. Napriek tomu Erik Tomáš neponúkol k situácii v Teplárni či nehode na Zochovej žiadne stanovisko na Facebooku. Tvrdí, že mu to pripadalo pokrytecké. Obul sa aj do premiéra, ktorého účasť na pochode po vraždách dvoch mladíkov bola podľa neho len prázdnym gestom.
Cigániková ocenila Hegera
Cigániková uviedla, že tragédii nedokázala zabrániť ani ona ani Matovič s Gyimesim. „Trochu sa preberte a prestaňte zo seba robiť obete,“ uviedla. Je to podľa nej politická vražda. Taktiež podľa nej nevyjadrovanie sa k tragédii predstavuje alibizmus.
Sama ocenila, že sa Heger zúčastnil protestu, čo pre neho „muselo byť nekomfortné“. „V dave to určite nemali jednoduché, napriek tomu tam prišli, dokonca si pán Heger zobral dúhovú vlajku a snažil sa nejakým spôsobom prejaviť ľútosť,“ uviedla. Dodala, že ak to myslia úprimne, očakáva, že podporia zákon, ktorý komunite LGBTI dodá práva.
Podľa moderátora diskusie Rastislava Ilieva bol vrah zo Zámockej minimálne preto ovplyvnený i slovenskými politikmi, pretože chcel zavraždiť aj premiéra Hegera. Gyimesi však podotkol, že by radšej počkal na výsledky vyšetrovania napríklad kvôli tomu, že nepoznáme obsah Krajčíkovho listu na rozlúčku.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Ku komunite LGBTI sa verejne prihlásil moderátor
Rastislav Iliev využil včerajší deň „coming outu“ a sám sa prihlásil k LGBTI komunite.
„V sobotu bol medzinárodný deň coming outu a ja sa hrdo k tomu hlásim,“ uviedol a vyzval ďalšie slovenské osobnosti, hercov a umelcov, aby tak taktiež urobili.
„Všetci tí, ktorých vás už teraz veľmi pália prsty a chcete mi poslať ‚hejty’, nenávistné komentáre a maily, choďte radšej za vašimi deťmi. Možno ste ich niektorí za celý týždeň ani nevideli. Opýtajte sa ich, ako sa im darí, ak sa majú, objímte ich. Opýtajte sa, čo ich trápi, možno ich už nemusíte nikdy vidieť,“ podotkol moderátor.
Pomoc komunite
Podľa Gyimesiho komunite LGBTI nepomôžu dúhové vlajky na vládnych budovách. „Samotný pohľad na tú vlajku im život nezlepší,“ uviedol a dodal, že treba reálne pomôcť.
To si predstavuje tak, že by štát párom rovnakého pohlavia umožnil dediť, nazerať do zdravotnej dokumentácie či možnosť čerpať na toho druhého PN a podobne.
Zároveň priznal, že je proti registrovaným manželstvám v rámci komunity LGBTI na Slovensku, pretože je to proti jeho hodnotám, v ktorých bol vychovaný.
Zdroj: TA3