Európsky obchodný reťazec využíva inováciu od Slovákov. Do práce zavolali larvy

  • Projekt čaká na získanie Európskeho patentu
  • Larvy odstraňujú z plastov živočíšne nečistoty
  • Žijú len niekoľko desiatok dní
larvy a ujo
Ilustračná fotografia TASR/Henrich Mišovič
  • Projekt čaká na získanie Európskeho patentu
  • Larvy odstraňujú z plastov živočíšne nečistoty
  • Žijú len niekoľko desiatok dní

Startup z Nitry priniesol na trh novinku v podobe technológie, ktorá umožňuje využitie lariev čiernej muchy na odstraňovanie organických zvyškov z plastov a fólií, čím ich pripravuje na následnú recykláciu. Tento projekt momentálne čaká na získanie Európskeho patentu, informovala TASR.

V laboratóriu umiestňujú odborníci vytriedené obalové materiály so zvyškami organických potravín do špeciálnych kontajnerov určených pre larvy. Týmto larvám postačí len osem hodín na to, aby dokázali odstrániť nečistoty z veľkého množstva obalov.

Napríklad večer vložia do kontajnera plast znečistený krvou, a už nasledujúce ráno nájdu tento materiál kompletne vyčistený. Larvy účinne odstraňujú organické znečistenie a zabezpečujú likvidáciu odpadu.

Eduard Kolesár, absolvent poľnohospodárstva, zootechniky a molekulárnej biológie a zakladateľ firmy ecol Trade, s.r.o., ktorá projekt vedie, hovorí: „Larvy v priebehu niekoľkých hodín dokážu z tejto fólie odstrániť organické zvyšky. Vyčistia ich do bodu, kedy sú recyklovateľné.

Spoločnosť ecol Trade, v súčasnosti spolupracuje pri odstraňovaní potravinového bioodpadu z plastov so spoločnosťou Kaufland. Tá už technológiu využíva vo všetkých svojich slovenských predajniach.

Kaufland má vďaka larvám takmer nulový odpad 

odpad v Kauflande
zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Podľa manažéra odpadového hospodárstva obchodného reťazca Romana Briatku začala spolupráca so startupom postupne. „Začali sme s kilovým vreckom našich plastových obalov a testovali sme, či je hmyz schopný ich vyčistiť a do akej miery. Riešili sme napríklad aj otázky, či hmyz nebude tvoriť nejaké mikroplasty. Analýzy ukázali, že larvy žiadne mikroplasty netvoria a odstraňujú iba živočíšne nečistoty. Obal je po vyčistení suchý a schopný recyklácie. Dnes sme pri projekte, ktorý zahŕňa všetkých 79 predajní, z ktorých dokážeme vyčistiť fólie a obaly.“

Predtým tvorili znečistené plasty a fólie z obslužných pultov až 10 % z celkového množstva odpadu generovaného spoločnosťou Kaufland. Táto situácia sa však zmenila, informovali o tom tvnoviny.sk. Dnes je tento obchodný reťazec schopný efektívne spracovať až 94 % svojho vytvoreného odpadu. V porovnaní so štatistickými údajmi, ktoré ukazujú, že slovenské firmy dokážu v priemere separovať okolo 60 % odpadu, je toto číslo výrazne vyššie.

Larvy prežijú v laboratóriách len niekoľko desiatok dní 

Tento projekt predstavuje inovatívny prístup. Larvy, ktoré sa zvyčajne využívajú na produkciu hnojiva, krmiva pre zvieratá a sú dokonca schválené ako potravina pre ľudí, sa bežne používajú aj na zneškodňovanie biologického odpadu.

larvy v boxe
zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Larvy čiernej muchy, ktoré sa prirodzene vyskytujú v Indočíne a v prírode sa živia rozkladajúcimi sa zvyškami. nevyhľadávajú čerstvé jedlo, ale sú priťahované práve tým hnijúcim.

Napriek tomu, že nemajú zuby, sú schopné pomocou svojich úst vysať a oblízať rozkladajúce sa časti potravín, ktoré sú zvyčajne prítomné na potravinových plastových obaloch.

Poskytnú sa im fólie, z ktorých, laicky povedané, vyoblizujú zvyšky potravín. Keď nemajú čo ďalej prijímať, tak sa vrátia do priestorov, ktoré sme priamo pre ne vyvinuli a tam prenocujú a čakajú na ďalšiu dávku potravy. Všetky výlučky, ktoré pri tom vyprodukujú, zostávajú v spodnej časti boxov, v ktorých nocujú,“ tvrdí Kolesár. 

larvy
zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Larvy na plastových fóliách nedosahujú štádium, kedy by sa premenili na dospelé muchy a mohli sa rozmnožovať. Ich životný cyklus končí v larválnom štádiu. V našom klimatickom pásme by v prírode neprežili, pretože vyžadujú špecifické podmienky, ako je optimálna vlhkosť a teplota vzduchu.

Starostlivosť o ne je zložitá aj v laboratórnych podmienkach. Preto sa dožívajú len niekoľko týždňov, po ktorých sú spracované v kafilérii alebo použité na energetické zhodnotenie, pričom nevzniká žiadny odpad okrem spálených lariev. Tento proces je ekologickejší oproti bežnému praniu fólií, kde sa spotrebováva veľké množstvo vody a vyžaduje sa dezinfekčný materiál, čo znečisťuje potrubia a vodné toky.

My nevyužívame žiadne kvantá vody ani žiadne iné chemické materiály. Iba sa im to dá a oni to vylížu. To je celé, je to tak vyčistené,“ dodáva Kolesár. 

Zdroje: tvnoviny.sk, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá