Slovenský pas je vo svete silnejší, než si myslíš. Umiestnili sme sa aj pred USA

  • Nomad Passport Index predstavil aktuálny rebríček pasov na svete
  • Slovensko sa umiestnilo veľmi dobre
  • Môžeme cestovať do 182 krajín
Slovenský pas je jeden z najsilnejších na svete
TASR/Jakub Kotian TASR/Štefan Puškáš Unsplash/Tom Barrett
  • Nomad Passport Index predstavil aktuálny rebríček pasov na svete
  • Slovensko sa umiestnilo veľmi dobre
  • Môžeme cestovať do 182 krajín

Možno ťa prekvapí, že za minulé roky bol slovenský cestovný pas považovaný za jeden z najsilnejších na svete. Minuloročnému rebríčku kraľovalo Japonsko, ktorého pas jeho občanov dokázal dostať až do 193 krajín. Slovensko na tom tiež nebolo vôbec zle a v rebríčku sa s Maďarskom Litvou a Poľskom podelilo o 10. miesto.

Ako funguje tzv „Nomad Passport Index“

Sila celosvetových pasov sa meria nasledovne. Najväčšiu rolu pri ich porovnávaní zohráva počet krajín, do ktorých môže držiteľ daného pasu cestovať bez požiadania o víza. Ďalším faktorom je výška daní.

V tejto oblasti dostali najmenej bodov, teda 10, tie štáty, ktoré zastávajú princíp celosvetového zdaňovania (USA). Na druhej strane, krajiny, ktoré zdaňovanie nezavádzajú (SAE), dostali 50 bodov. Ďalšie systémy zdaňovania boli hodnotené v tomto rozmedzí.

Ďalej sa meria aj svetový pohľad na štát, z ktorého pochádzate, možnosť mať dve či viac občianstiev a nakoniec osobná sloboda. Tá zahŕňa slobodu tlače, povinný vojenský výcvik a vládne sledovanie občanov, uvádza CNBC.

meranie sily pasov
zdroj: CNBC/Reprofoto

Slovenský pas v roku 2022

Nomad Capitalist uvádza, že tento rok sa na prvej priečke umiestnilo Luxembursko. S pasom tejto malej európskej krajiny dokážete bezstarostne navštíviť 189 krajín na svete. Európa celkovo dominuje najvyšším priečkam rebríčka.

Po Luxembursku nasledujú štáty ako Švédsko, Írsko, Belgicko, Švajčiarsko, Fínsko, Portugalsko a Česko. Najlepšiu desiatku uzatvára prvý štát, ktorý sa nenachádza v Európe. Je ním Singapur.

Slovensko sa v rebríčku „Nomad Passport Index“ umiestnilo na 18. priečke, o ktorú sa delí s Islandom, Nórskom, Novým Zélandom a prekvapivo aj s minuloročným „kráľom“ Japonskom. V podstate sa dá povedať, že sme si oproti minulým rokom nepohoršili a ani sme sa neposunuli vyššie.

Slovensko sa totiž ocitlo na 18. priečke presne z toho dôvodu, že rôzne krajiny si delia rovnaké miesto. Preto je nasledujúca priečka vždy o toľko nižšia, koľko štátov sa nachádza na tej predchádzajúcej. Z takéhoto hľadiska Slovensko aj naďalej obsadzuje 10. priečku.

rebríček pasov
zdroj: Nomad Capitalist/Reprofoto

Umiestnenie Slovenska neuniklo ani generálnemu riaditeľovi

Čo sa týka Luxemburska a Švédska, generálny riaditeľ spoločnosti Nomad Capitalist Andrew Henderson vysvetľuje, že obe krajiny svet vníma veľmi pozitívne.

Ďalším faktom je, že sloboda občanov týchto štátov je hodnotená skutočne vysoko. Ako príklad môžeme uviesť postoj, ktorý Švédsko zaujalo voči pandémii Covid-19.

„Dane sú v oboch štátoch vysoké, no ak chcete krajinu opustiť, je to relatívne flexibilný proces,“ povedal Henderson. Podľa riaditeľa je zaujímavé aj to, že krajiny, o ktorých ľudia až tak často nehovoria, sa dobre držia aj v porovnaní s Talianskom alebo Nemeckom.

Mal na mysli práve Slovensko, Maltu a Island. Henderson pripomenul, že sme sa dokonca umiestnili vyššie ako Spojené kráľovstvo, Spojené štáty americké či Austrália.

USA sa v porovnaní s 18. Slovenskom umiestnili až na 41. priečke. Spojené kráľovstvo dosiahlo o niečo lepšie skóre a skončilo 26., o niečo lepšie ako 32. Austrália. 

Spodok rebríčka

Na úplnom spodku sa umiestnil Afganistan. Obyvatelia tohto štátu sa relatívne bezproblémovo dostanú iba do 26 krajín. Pre porovnanie, Slováci majú ľahký prístup do 182 štátov sveta. Podobne ako Afganistan sú na tom krajiny ako Irak, Jemen či Pakistan. 

Ruská federácia sa tento rok ocitla na 91. priečke, čiže približne v polovici 199-miestneho rebríčka. Úplný spodok rebríčka ovládli krajiny z Blízkeho východu, Strednej Ázie alebo Afriky. Svieti medzi nimi aj jeden Európsky štát, ktorým je čiastočne uznané Kosovo. 

Zdroje: CNBC, Nomad Capitalist

Najnovšie videá

Trendové videá