Obľúbený slovenský predajca sa výrazne mení, no k lepšiemu. Začína s výrobou zo 100% bavlneného odpadu

  • Aranburu nedávno zverejnilo svoj EKO sľub
  • Začína s výrobou a predajom tričiek zo 100% bavlneného odpadu
Aranburu
Instagram/aranburu_shop
  • Aranburu nedávno zverejnilo svoj EKO sľub
  • Začína s výrobou a predajom tričiek zo 100% bavlneného odpadu

O tom, že fast fashion škodí životnému prostrediu, sa v poslednej dobe hovorí často. Odevný a textilný priemysel dokáže ročne vyprodukovať viac ako 1,7 miliardy ton oxidu uhličitého. Pri pestovaní surovín na výrobu oblečenia je minuté obrovské množstvo vody, toxických chemikálií a pesticídov. Tie ničia pôdu, vodné zdroje aj biodiverzitu. 

Našťastie mnoho ľudí čoraz viac siaha po rôznych ekologických alternatívach. Udržateľným smerom sa vydáva aj čoraz viac slovenských módnych značiek

Jednou z nich je najnovšie aj Aranburu, ktoré prednedávnom predstavilo svoj vlastný produkt. 

Aranburu ako ho poznáš

Aranburu väčšina z nás pozná ako obchod s oblečením, teniskami alebo batohmi. Kamennú predajňu, ktorá sídli v Trnave založili už v roku 1997 manželia Krajčovci. Odvtedy sa k nim pridali ich deti, vytvorili eshop, kde nájdeš výrobky všetkých možných značiek.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa aranburu.sk (@aranburu_shop),

Okrem toho na ich stránke nájdeš aj blog, kam pravidelne prispievajú článkami z rôznych oblastí. Dozvieš sa z nich zaujímavosti o svetových značkách, poradia ti s inšpiratívnymi outfitmi aj recenzie nových modelov. 

Malý sen prerástol vo veľký projekt, ktorý poznáme nielen na Slovensku, a s tým prišla aj zodpovednosť. Krajčovci pochopili, že nemôžu už iba predávať tony oblečenia značiek, ktoré o udržateľnosti počuli len z diaľky.

A aj keď sa v rámci predaja týchto značiek snažia prinútiť aspoň dodávateľov k rôznym eko aktivitám, nevedia prinútiť veľké značkové konglomeráty k všetkým potrebným opatreniam, ktoré by boli pre životné prostredie prospešné. 

Preto sa rozhodli vytvoriť niečo vlastné. Najnovšie sa teda z obchodu a eshopu, stal aj obchod, ktorý vyrába produkty pod svojou značkou. 

Krok vpred

Veríme, že svet môže byť krajším miestom pre život. Musíme však prestať s nekonečným plytvaním a vydať  sa zodpovednou cestou k trvalo udržateľnej budúcnosti,“ píše Aranburu na svojej internetovej stránke.

A posunul sa o krok bližšie k dodržaniu svojej filozofie. Predajca začal vyrábať svoje vlastné produkty. V Aranburu začali vyrábať eko tričká.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa aranburu.sk (@aranburu_shop),

Vydali sa cestou udržateľnej módy, s dôrazom na materiály a spôsob výroby oblečenia. A v neposlednom rade aj na tých, ktorí ho budú vyrábať.

Stali sa tak prvým eshopom na Slovensku, ktorý dal svojim zákazníkom eko sľub a zároveň im ponúkol oblečenie svojej vlastnej značky. 

Tričká z odpadu

Vo svete sa zrecykluje mizivé množstvo odevného odpadu. Kým je možné recyklovať až 95% oblečenia, realita je nepatrných 15%. 

Aranburu preto začalo vyrábať tričká zo 100% bavlneného odpadu. Používa na to odrezky z výroby iných fabrík a zozbieraného textilného odpadu. Výrobok je teda bavlnený a veľmi pohodlný, ale s pridanou hodnotou. Jeho materiál je zo sekundárneho použitia. 

Spôsob výroby sa od bežnej masívnej výroby vo fast fashion v mnohom líši. V prvom kroku je nutné zozbierať už spomínané odrezky látok, odpad, ktorý produkujú iné fabriky. Ten skupujú po celom svete. 

Použiteľný textilný odpad rozdelia podľa farieb, rozdrvia, rozsekajú a nanovo z neho utkajú látku. Pri výrobe tričiek používajú prirodzené farby, nefarbia ich. A keďže nepoužívajú čerstvú bavlnu, ale odpad, ušetria pri výrobe jedného kusa 2 700 litrov vody. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa aranburu.sk (@aranburu_shop),

Oblečenie vyrábajú bez škodlivých chemikálií a potlač na nich je priehľadná ekologická farba na vodnej báze. A aby bolo všetko ekologickejšie a udržateľnejšie, štítky na ktorých sa nachádza označenie trička, sú vyrobené z recyklovaného kartónu. 

Aranburu je eko

V dnešnej dobe, keď sa táto téma skloňuje viac a viac, ťa môže zaskočiť, prečo niektoré predajne vyzerajú, že sa k nim téma problémov so životným prostredím ešte nedostala. To však nie je tento prípad. 

My v aranburu sme prestali čakať na „niekoho“ kto spraví vo svete poriadok. Uvedomili sme si, že musíme začať každý sám ako jednotlivci. Prakticky zo dňa na deň sme zmenili všetko čo sa v našej firme zmeniť dalo,“ napísali o sebe na stránke. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa aranburu.sk (@aranburu_shop),

A ak budeš mať náhodou cestu okolo kamennej predajne, môžeš sa o pravdivosti ich slov presvedčiť na vlastné oči. Nenájdeš tu plastové tašky. Ak tu nakúpiš, tovar ti zabalia do vlastnej alebo do papierovej tašky z recyklovaného papiera. 

To však zďaleka nie je všetko. Ak sa raz niekto vydá zodpovednou cestou, pokračuje v nej krok za krokom. Odpad, ktorý tu vznikne poctivo triedia, v celej predajni prešli na LED osvetlenie,  a dokumenty riešia len elektronicky. 

Ak si odtiaľto objednáš cez eshop, tovar ti príde zabalený v ekologickom plastovom balíku z recyklovaného a ďalej recyklovateľného materiálu. Papierová páska, ktorou bude oblepený je s ekologicky nezávadným lepidlom. 

Nečakaj viac, že v balíku nájdeš veľké množstvo nálepiek, tak, ako v minulosti. Aranburu skoncovalo aj s tým, aj keď si uvedomuje, že to bola jedna z výhod, ktorú oproti konkurencii mali. Aktuálne však do balíkov pridávajú nálepky vytlačené na papieri a nie na fólii. 

Okrem toho sa svoju filozofiu snažia šíriť ďalej. Nejde iba o marketingový ťah alebo pokus urobiť niečo inak ako ostatní. Aranburu sa rozhodlo urobiť obrovský krok vpred, ktorému predchádzalo veľké množstvo malých krokov. 

Postupne sa s touto filozofiou začínajú spriateľovať aj veľké korporátne značky, od ktorých preberajú tovar. Ostáva nám teda iba čakať, kým sa k takýmto predsavzatiam dopracujú aj ostatné predajne. 

Netreba ale zabúdať, že máš každý deň príležitosť začať od seba. Žiť tak, aby si produkoval čo najmenej odpadu, pristupoval k životnému prostrediu zodpovedne a nečakal na to, kým to urobí niekto iný. 

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Najnovšie videá

Trendové videá