Slovenský realitný trh padá na kolená. „Hypotéky na bývanie môžu byť nedosiahnuteľné,“ tvrdí odborník
- Slováci sa každé ráno budia do drahšieho Slovenska
- Výnimkou nebol ani realitný trh, ktorý sa začal ochladzovať
- Takéto sú prognózy na rok 2023
- Slováci sa každé ráno budia do drahšieho Slovenska
- Výnimkou nebol ani realitný trh, ktorý sa začal ochladzovať
- Takéto sú prognózy na rok 2023
Po tohtoročnom raste až o desiatky percent sa ceny nehnuteľností vo väčšine miest Slovenska dotkli stropu a začínajú stagnovať. Dopyt, a tým aj ceny nájmov, vyhnali nahor v prvej časti roka utečenci z Ukrajiny, ale aj záujem zo strany ľudí, ktorí nemali možnosť vziať hypotéku.
Situácia sa začala ochladzovať až v druhej polovici roka 2022. Ponuka zo strany realitných maklérov alebo jednotlivcov tu je, ale ľudia sú opatrní. Kupovať alebo predávať? Mnohí Slováci si kladú túto otázku, keďže ceny bytov sú naozaj vysoké a zvyšujú sa aj úroky.
My poznáme odpoveď vďaka Vladimírovi Boháčovi, managing directorovi realitnej kancelárie Arvin & Benet, ktorý objasnil momentálnu situáciu na slovenskom realitnom trhu a priblížil nám niekoľko kľúčových faktorov ovplyvňujúcich fungovanie trhu s nehnuteľnosťami.
- Čo je lepšie – ostať v prenájme alebo kúpiť vlastný byt?
- Investičné byty alebo byty na bývanie? Čo sa oplatí viac?
- Aké sú prognózy na realitnom trhu do roku 2023?
- Na čo sa majú ľudia pripraviť?
Ak mám finančné prostriedky a chcem nehnuteľnosť na bývanie, mám do toho ísť aj pri súčasných cenách?
Nastavenie trhu bolo doteraz významne v prospech predávajúceho, čo sa začalo v posledných mesiacoch meniť. Ešte pred letom bolo bežné, že sa dobré nehnuteľnosti licitovali – ich cena sa prihadzovaním záujemcov zvyšovala oproti pôvodnej. Záujem bol obrovský, čo spôsobilo za dva roky neprimeraný nárast cien. Oproti tomuto obdobiu teraz počet záujemcov o kúpu klesol o 50 až 70 %.
Sme na tom stále výrazne lepšie ako Česká republika, kde sú hypotéky na úrovni 7 percent, čo spôsobilo napríklad pre Prahu zníženie objemu predajov o 75 %. U nás je to tak, že aj keď je počet záujemcov na trhu menší, objem predajov nie je tak výrazne redukovaný ako v Čechách.
Súčasné ochladenie trhu praje kupujúcemu v tom, že si vie vo väčšom pokoji vybrať svoju nehnuteľnosť a v niektorých prípadoch aj vyjednať lepšiu cenu, keďže nie je v takej nezdravej konkurencii iných kupujúcich, ako to bolo doteraz.
A keď v ňom nechcem bývať, ale rozhodnem sa pre investičný byt? Oplatí sa im to pri súčasnej situácii, keď dopyt nie je až taký veľký?
Znížená dostupnosť bývania spôsobuje, že čoraz viac ľudí bude odkázaných na prenájom, čo sa môže premietnuť do zvýšenia cien nájmov, čo praje prenajímateľom. Súčasne si kupujúci môže vyjednať lepšiu cenu.
Ak má strach zo zvýšenej úrokovej sadzby, môže si za pár rokov prejednať lepšiu sadzbu a rovnako si myslím, že za pár rokov odteraz budú tie ceny zase vyššie ako dnes. Aj keby sa budúci rok prepadli. Nárasty a prepady sú prirodzeným ekonomickým cyklom, ale z dlhodobého hľadiska ceny stále rastú.
Oplatí sa mi ho teda dať niekomu do prenájmu alebo ho predať?
Oplatí sa dať do prenájmu. Predať sa oplatí podľa toho, čo človek zamýšľa s utŕženými peniazmi – ak ich len tak nechá na účte, zožerie mu ich inflácia.
A z pohľadu kupujúceho, čo je teraz v kurze? Kupovať bývanie teraz, počkať alebo byť v prenájme?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Aké výhody má kúpa nehnuteľnosti aj v takejto situácii
- Čo by realitný maklér poradil ľudom, ktorí zvažujú kúpu nehnuteľnosti
- Koľko Slováci míňajú v priemere na nehnuteľnosti
- Aký vývoj cenových ponúk máme očakávať
- Ako to bude s hypotékami a úrokovými sadzbami
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy