Slovenský reťazec sa zaviazal, že definitívne ukončí predaj vajec z klietkového chovu
- Ešte aj dnes nájdeš v ponuke mnohých obchodov na Slovensku vajíčka z nehumánneho klietkového chovu
- Až 81 % opýtaných Slovákov pritom záleží na tom, v akých životných podmienkach nosnice žijú
- Na rastúci trend reagujú aj nákupné reťazce na Slovensku, ktoré upúšťajú od predaja vajec z tohto chovu
- Ešte aj dnes nájdeš v ponuke mnohých obchodov na Slovensku vajíčka z nehumánneho klietkového chovu
- Až 81 % opýtaných Slovákov pritom záleží na tom, v akých životných podmienkach nosnice žijú
- Na rastúci trend reagujú aj nákupné reťazce na Slovensku, ktoré upúšťajú od predaja vajec z tohto chovu
Klietkový chov sliepok je typ chovu takzvaných „nosníc“ s cieľom získavať čo najefektívnejšie ich vajcia. Sliepky sa však musia uspokojiť s veľmi obmedzeným životným priestorom, ktorý nie je väčší ako plocha jedného hárku papiera A4. Obmedzovanie pohybu je pre chovateľov výhodnejšie, pretože potom ušetria na krmive. Tieto klietky sú naskladané na seba na niekoľkých poschodiach a následne postavené v dlhých radoch vo veľkých priemyselných halách, do ktorých sa zmestia neraz aj státisíce sliepok.
Klietkový chov má v súčasnosti hneď niekoľko alternatív, ktoré sú často používané v ostatných krajinách Európy. Halový podstielkový chov, voľný chov alebo BIO chov síce nie sú dokonalé, ale viac umožňujú sliepkam ich prirodzené správanie a výrazne zvyšujú kvalitu ich života. Pre porovnanie, vo voľnom výbehu má sliepka k dispozícii až 4 metre štvorcové priestoru, možnosť prehrabovať sa v zemi či vyletieť na strom.
Ako Slováci nakupujú vajíčka?
Agentúra 2muse urobila minulý mesiac na Slovensku prieskum, ktorý odhalil aké je nákupné správanie Slovákov pri výbere vajíčok. Z prieskumu vyplynulo, že ľudia tvrdia, že nakupujú vajíčka z podstielkového chovu, pretože ich vnímajú ako kvalitnejšie a predpokladajú, že nosnice žijú v lepších podmienkach.
Slováci tak v minulosti riešili podstielkový chov v oveľa nižšej miere ako je tomu dnes. Pričom dnes až 72 % respondentov zisťuje pri kúpe na obale typ chovu. 81 % opýtaných záleží na tom, v akých životných podmienkach nosnice žijú. 49 % vie, čo je to podstielkový chov a iba jedna pätina vôbec nevie o čo ide. 72 % Slovákov si myslí, že vajcia z podstielkového chovu sú kvalitnejšie.
Na požiadavky Slovákov musia reagovať aj reťazce. Napríklad skupina REWE, do ktorej patrí aj BILLA, sa zaviazala, že celkom ukončí predaj vajec z klietkového chovu do roku 2025 a nahradí ich vajcami z podstielkového chovu a z voľného výbehu.
BILLA pritom už dnes predáva výlučne vajíčka zo slovenských fariem. „Našim cieľom je ponúkať čo najviac tovaru od slovenských dodávateľov a so slovenským pôvodom, pokiaľ to slovenská produkcia dokáže pokryť. Ponúkame viac ako 15 druhov slovenských vajíčok z rôznych chovov, avšak v sortimente máme napríklad aj cereálne alebo omega vajíčka. Aj napriek tomu, že sa podstielkové chovy považujú za drahšie, musím povedať, že vďaka našim akciám sú cenovo porovnateľné s klietkovým chovom,” povedala Kvetoslava Kirchnerová, hovorkyňa spoločnosti BILLA, pre Startitup.
Mal by si vedieť:
Klietkový chov je aktuálne zakázaný v Rakúsku, pričom vo vyspelých krajinách ako Dánsko, Švédsko, či Holandsko, žije v klietkach len menej než každá piata sliepka. V Nemecku je to dokonca len každá 15 sliepka. Menej sliepok žijúcich v klietkach ako u nás je aj v Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku a Chorvátsku. Slovensko sa tak v kvalite života sliepok radí na chvost Európy.
Nezabúdaj, že aj na Slovensku dostať kúpiť v mnohých predajniach potravín vajcia z alternatívnych chovov. Väčšina ľudí už nemusí kupovať vajcia od sliepok uväznených v úzkych klietkach. Máme na výber. Kúpou vajec z podstielkových, voľných alebo ekologických chovov prispievame k zmenšeniu utrpenia nosníc a k väčšiemu rešpektovaniu ich prirodzených potrieb.