Slovenský startup dobýja svet hokeja. Ich produkt si zamiloval Chára, Bližnák aj Ölvecký
- Andrej Dula, CEO spoločnosti Specter Hockey o značke, ktorá prerazila aj v zahraničí
- Prečo si hokejové hviezdy vyberajú práve produkt od Specter Hockey?
- Ako im k úspechu pomohol pracovný pobyt v Bostone?
- Andrej Dula, CEO spoločnosti Specter Hockey o značke, ktorá prerazila aj v zahraničí
- Prečo si hokejové hviezdy vyberajú práve produkt od Specter Hockey?
- Ako im k úspechu pomohol pracovný pobyt v Bostone?
V SPECTER HOCKEY vyvinuli revolučný materiál pre hokejistov, ktorý sa aplikuje na čepeľ hokejky, miesto tradičnej hokejovej pásky. SPECTER HOCKEY TAPE nielen vydrží niekoľkonásobne dlhšie ako tradičná hokejová páska, ale zároveň je vodeodolná a ľahko sa aplikuje.
„Najpodstatnejší rozdiel je v tom, že páska SPECTER umožňuje hráčom strieľať rýchlejšie a presnejšie, rádovo o niekoľko percent, čo v športe môže znamenať rozdiel medzi výhrou a prehrou,“ hovorí CEO Andrej Dula.
Ako ste začínali? Kde ste prišli k nápadu vyrábať hokejové pásky?
O nové inovatívne spôsoby páskovania hokejky som sa ako amatérsky hokejista zaujímal už dlhšie, nie však z podnikateľského hľadiska, ale skôr ako hráč a fanúšik. Po predaji svojich predošlých firiem som rozmýšľal nad ďalším podnikateľským nápadom a po pár stretnutiach s Ondrejom (spoluzakladateľ SPECTER HOCKEY) sme sa zhodli, že kombinácia inovatívneho produktu a športu je nám obom blízka, takže rozhodovanie, či do toho pôjdeme, bolo jednoduché.
Ako sa vaše pásky vyrábajú? Čím sa líšite od konkurencie?
Výroba pások je zložitý proces, ktorý kombinuje vhodne vytypované materiály so špecifickými úpravami, pretože výsledný produkt musí byť tenký a ľahký, ale na druhej strane veľmi pevný a vodeodolný, čo nie je jednoduché dosiahnuť. Konkurenčný produkt je tradičná hokejová páska, ktorá sa omotáva okolo čepele hokejky, pričom naša páska sa lepí z oboch strán, takže zásadný rozdiel je už v samotnom použití.
Našu pásku SPECTER HOCKEY TAPE vieme potlačiť podľa potrieb hráčov, klubov, alebo sponzorov, ale najväčším rozdielom je to, že priemerný hráč s našou páskou dokáže silnejšie a presnejšie vystreliť, čo nám potvrdil vedecký výskum, ktorý sme realizovali v spolupráci s renomovaným tímom z prostredia Slovenskej akadémie vied.
V čom je vaša technológia spracovania výnimočná?
Presná technológia, následnosť jednotlivých krokov a ich presne prevedenie je súčasťou nášho obchodného tajomstva. Pre ilustráciu však môžem uviesť, že sme otestovali desiatky rôznych kombinácií materiálov, kým sme sa dopracovali k finálnej verzii. Je potrebné uviesť že pod testovaním sa myslia stovky a stovky hodín, pri ktorých hokejisti všetkých vekových a výkonnostných kategórií s našou páskou hrali a poskytovali nám spätnú väzbu.
Vaše pásky SPECTER HOCKEY TAPE testujú a používajú veľké hokejové mená. Ako ste sa dostali k takejto spolupráci a akí známi hokejisti používajú vaše pásky?
Prvým z profesionálov bol Zdeno Chára, ktorý si náš produkt ihneď obľúbil. Ďalším hokejistom sprostredkoval vzorky známy hokejový agent Peter Neveriš, s ktorým spolupracujeme. Dnes sme už vo fáze, kedy pásku pravidelne prezentujeme v kluboch českej a slovenskej extraligy, ale aj na úrovni reprezentácií. Medzi hráčov, ktorí si náš produkt obľúbili patria: Roman Josi z Nashvillu, Tomáš Záborský z Tampere, ale aj hráči českej a slovenskej extraligy ako Juraj Valach, Milan Gulaš, Peter Olvecký, Mário Bližnák, Vojtech Nemec, Jakub Lauko, a mnoho ďalších.
Na svojej ceste za úspechom vám pomohol aj startupový program agentúry SBA. Ako táto spolupráca prebiehala?
Keď sme videli, že je možnosť ísť na mesiac do Bostonu, jedného z najhokejovejších miest v USA, ihneď sme sa rozhodli nielen sa do programu prihlásiť, ale urobiť maximum pre to, aby nás porota aj vybrala. Pripravili sme zaujímavú prezentáciu, a keďže nielen Zdeno Chára, ale aj jeden z našich ďalších poradcov je v Bostone, porote som povedal, že žiadny iný startup nevyužije mesiac v Bostone lepšie ako my. Našťastie to porota videla rovnako a vybrali nás.
Odporučili by ste startupový program Startup Sharks aj ďalším inovatívnym podnikateľom?
Určite áno, aj keď sa treba zamyslieť nad tým v akej fáze sa ich projekt nachádza a čo im mesačný pobyt v USA môže priniesť. Keďže pre nás je USA najvýznamnejší trh, tento program nám prišiel veľmi vhod. Je to však skvelá príležitosť nielen pre spoločnosť, ale aj pre zakladateľov, ktorí sa môžu posunúť ďalej aj osobne. Týmto chcem pozdraviť Adriána a Filipa z Ridelo, ktorý počas mesačného pobytu v Bostone nielen vymysleli nový startup, ale ho hneď aj v USA založili.
Jedným z projektov Slovak Business Agency, ktorý sa zameriava na podporu podnikateľov a uľahčuje im expanziu do zahraničia je projekt CORD. Viac sa o ňom dozviete na stránke SBA.